Niet-gecontracteerde zorg wordt duurder voor patiënt
DEN HAAG (ANP) - De vergoedingen voor diensten van een zorgverlener waarmee de zorgverzekeraar geen contract heeft, worden verlaagd. Een wetsvoorstel van demissionair zorgminister Conny Helder dat dit moet regelen, is vrijdag naar de Tweede Kamer gestuurd. Met deze maatregel wil de minister verzekerden stimuleren om gebruik te maken van gecontracteerde zorg en zorgaanbieders aanmoedigen om contracten te sluiten met zorgverzekeraars.
Het contracteren van zorg ziet het kabinet als een belangrijk middel om zorg voor iedereen in Nederland goed, toegankelijk en betaalbaar te houden.
Het wetsvoorstel treft alleen mensen die een zogeheten naturapolis hebben. Dat is een polis waarbij de patiënt kan kiezen uit zorgaanbieders waarmee zijn verzekeraar een contract heeft afgesloten. Verzekerden mogen een andere zorgverlener kiezen, maar de zorgverzekeraar mag dan een lagere vergoeding geven. Mensen met een restitutiepolis kunnen zelf hun zorgverlener blijven kiezen.
Ondergrens
Het wetsvoorstel regelt dat zorgverzekeraars de vergoeding meer mogen verlagen dan ze eventueel nu al doen, maar er geldt wel een ondergrens. De vergoeding mag niet zo laag zijn dat een patiënt daardoor wordt verhinderd om voor een aanbieder te kiezen die geen contract met de zorgverzekeraar heeft. Wel mag de patiënt via een lagere vergoeding worden "geprikkeld" om te kiezen voor gecontracteerde zorg.
Dat is nu al de ongeschreven regel, maar wordt nu wettelijk vastgelegd.
Ook met de nieuwe wet staat het zorgverzekeraars in de meeste gevallen vrij de hoogte van de vergoeding te bepalen, mits die ondergrens in acht wordt genomen. Wel kan het ministerie voor bepaalde sectoren de hoogte van de vergoeding vaststellen. Het overweegt dat te gaan doen voor de wijkverpleging en (delen van) de geestelijke gezondheidszorg (ggz). Ook voor het ministerie geldt die ondergrens.
Meer uit Gezond
NIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.
1 dag geledenKINSHASA (ANP/RTR) - De ebola-uitbraak in Congo is de op een na grootste uitbraak van het virus die ooit wereldwijd is vastgelegd. Alleen de epidemie van 2014-2016 in West-Afrika was omvangrijker.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een commerciële pijnkliniek in Velsen-Noord mag mensen met chronische coronaklachten niet zomaar meer het middel lidocaïne geven. De stof is daar namelijk niet voor goedgekeurd. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zegt dat er "een risico voor de patiëntveiligheid" bestaat en wil dat Excellent Care Clinics daarom stopt met de behandeling.
2 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn getroffen door de zwaarste uitbraak van de mazelen in 35 jaar. Nieuwszender CNN bericht dat in de laatste achttien maanden meer besmettingen zijn gemeld dan in de voorgaande 25 jaar samen.
1 week geledenZWOLLE (ANP) - Twee psychiaters en twee gz-psychologen hebben van het Regionaal Tuchtcollege Zwolle (RTG) een waarschuwing gekregen omdat ze hun beroepsgeheim hebben geschonden. Een voormalig verpleegkundige die werd verdacht van betrokkenheid bij ongeveer twintig sterfgevallen in het Wilhelmina Ziekenhuis Assen, had een klacht tegen ze ingediend.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De speciale expertisecentra waarin mensen met postcovid kunnen worden behandeld, blijven zeker een jaar langer open. Zorgminister Sophie Hermans (VVD) meldt in een Kamerbrief dat geld dat hiervoor is vrijgemaakt nog niet op is, waardoor de centra in 2027 open kunnen blijven.
2 weken geledenKAMPALA (ANP/RTR) - In Oeganda is de laatst bekende ebolapatiënt ontslagen uit het ziekenhuis. De persoon is hersteld na het oplopen van de ziekte die dodelijk kan aflopen. In het Oost-Afrikaanse land zijn sinds 22 juni geen nieuwe besmettingen meer gemeld.
2 weken geleden