Niet eerder zo weinig vlinders in tuinen geteld als dit jaar
WAGENINGEN (ANP) - Bij de jaarlijkse tuinvlindertelling van De Vlinderstichting zijn niet eerder zo weinig vlinders geteld als dit jaar. Gemiddeld ging het om vijf vlinders per telling, zo meldt de organisatie op basis van voorlopige cijfers. Het vorige laagterecord stond op acht vlinders per tuin.
De tuinvlindertelling werd voor de zestiende keer gehouden. De atalanta werd het vaakst gezien in de tuinen van de tellers, gevolgd door het klein koolwitje en de dagpauwoog. Vorig jaar won het klein koolwitje, het jaar daarvoor zagen mensen de dagpauwoog het vaakst.
De afname van het aantal vlinders past in een trend die al jaren bezig is, zegt ecoloog Kars Veling van De Vlinderstichting. Bij tellingen voor het Landelijk Meetprogramma Vlinders ziet de stichting ook al "jaar in jaar uit" minder vlinders.
Leefgebied
"We zien een combinatie van factoren", zegt Veling. "Nederland is een intensief gebruikt land. Daardoor gaat leefgebied verloren, maar wordt het ook kwalitatief minder, door de afname van de waterkwaliteit en door stikstof. En de extremen van klimaatverandering geven nog een extra duwtje naar beneden." Hij spreekt van een "zeer matige uitslag".
Om meer vlinders in de tuin te krijgen, is het advies meer bloeiende planten in de tuin te zetten. "Stenen eruit, planten erin. Dat is ook voor jezelf", zegt Veling.
Meer uit Binnenland
SCHIEDAM (ANP) - De jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam die donderdag werden aangehouden omdat vermoed wordt dat ze betrokken zijn bij de dood van een 60-jarige Schiedammer, blijven het weekend in de cel. Dat is vrijdag besloten nadat was getoetst of de verdenkingen daarvoor gegrond zijn.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politierechter heeft vrijdag een 49-jarige man uit Noordwijk veroordeeld tot een taakstraf van veertig uur voor het brengen van de Hitlergroet op 12 oktober 2025 in Amsterdam. Die dag was er een groot anti-immigratieprotest in de hoofdstad.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de komende dagen kunnen krantenbezorgers hinder ondervinden van de kou en gladheid. Dat laten uitgeverijen DPG Media en Mediahuis weten. Dat betekent dat de krant misschien later komt of in sommige gebieden niet bezorgd kan worden.
52 minuten geledenBREDA/DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft geen aanknopingspunten om een strafrechtelijk onderzoek te beginnen naar het lekken van de sollicitatie van Esmah Lahlah voor burgemeestersfuncties in Delft en Tilburg. Afgelopen jaar lekte uit dat het Tweede Kamerlid van GroenLinks-PvdA op beide vacatures had gesolliciteerd. Omdat daarmee de geheimhoudingsplicht die rond zulke procedures geldt werd geschonden, deden de commissarissen van de Koning in Zuid-Holland en Noord-Brabant aangifte.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Schrijfster Astrid Roemer is overleden op 78-jarige leeftijd. Dat bevestigt haar uitgeverij Prometheus na berichtgeving van onder meer de Surinaamse website Starnieuws. Ze brak in Nederland door in 1982 met Over de gekte van een vrouw, "een experimentele roman over de complexiteit van het vrouw-zijn", vermeldt de uitgeverij op de website. Roemer was een belangrijke stem in de Nederlands-Caribische literatuur.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet geen verder onderzoek naar het lekken van geheime informatie bij de zoektocht naar een nieuwe burgemeester van Tilburg. Eind oktober werd bekend dat Esmah Lahlah, de nummer twee op de landelijke kandidatenlijst van GroenLinks-PvdA tijdens de verkiezingscampagne, had gesolliciteerd op de post. De sollicitatiebrief van Lahlah was gelekt naar het Brabants Dagblad.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - Een 19-jarige man wordt vervolgd voor het veroorzaken van de explosie en daaropvolgende brand in een appartementencomplex in Heerhugowaard in april vorig jaar. Vier appartementen raakten zwaar beschadigd en er was sprake van instortingsgevaar. Vijf mensen raakten lichtgewond.
2 uur geleden