Niet eerder zo weinig vlinders in tuinen geteld als dit jaar
WAGENINGEN (ANP) - Bij de jaarlijkse tuinvlindertelling van De Vlinderstichting zijn niet eerder zo weinig vlinders geteld als dit jaar. Gemiddeld ging het om vijf vlinders per telling, zo meldt de organisatie op basis van voorlopige cijfers. Het vorige laagterecord stond op acht vlinders per tuin.
De tuinvlindertelling werd voor de zestiende keer gehouden. De atalanta werd het vaakst gezien in de tuinen van de tellers, gevolgd door het klein koolwitje en de dagpauwoog. Vorig jaar won het klein koolwitje, het jaar daarvoor zagen mensen de dagpauwoog het vaakst.
De afname van het aantal vlinders past in een trend die al jaren bezig is, zegt ecoloog Kars Veling van De Vlinderstichting. Bij tellingen voor het Landelijk Meetprogramma Vlinders ziet de stichting ook al "jaar in jaar uit" minder vlinders.
Leefgebied
"We zien een combinatie van factoren", zegt Veling. "Nederland is een intensief gebruikt land. Daardoor gaat leefgebied verloren, maar wordt het ook kwalitatief minder, door de afname van de waterkwaliteit en door stikstof. En de extremen van klimaatverandering geven nog een extra duwtje naar beneden." Hij spreekt van een "zeer matige uitslag".
Om meer vlinders in de tuin te krijgen, is het advies meer bloeiende planten in de tuin te zetten. "Stenen eruit, planten erin. Dat is ook voor jezelf", zegt Veling.
Meer uit Binnenland
HELLEVOETSLUIS (ANP) - Na een woningbrand aan de Kreeft in Hellevoetsluis zijn woensdagavond vier mensen met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Zij hadden veel rook ingeademd, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toetsen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten meer in het teken staan van het onderwijs en leren en minder van belang zijn voor zaken als toelating, overgang of diploma. Dat zegt de Onderwijsraad donderdag in een advies dat wordt gegeven op verzoek van de Tweede Kamer.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Groningse burgemeester Roelien Kamminga wil dat het Rijk eigen locaties gaat inzetten om asielzoekers op korte termijn op te vangen. Ze wil zo voorkomen dat deze zomer mensen buiten moeten slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, zei ze bij talkshow Pauw & De Wit.
5 uur geledenWARFFUM (ANP) - De gemeente Het Hogeland vangt vanaf donderdag vluchtelingen uit Ter Apel op in de Op Roakeldaishal in Warffum. De gemeente doet dit na een verzoek van asielminister Bart van den Brink, zo is te lezen op de website van de gemeente.
11 uur geledenLEIDEN (ANP) - Leiden heeft de noodopvang voor asielzoekers in een voormalige kerk met een paar maanden verlengd. Dat doet de gemeente om de druk op Ter Apel te helpen verlichten.
12 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) begint een onderzoek naar (jeugd)zorgaanbieders en Veilig Thuis Groningen in Stadskanaal. Daarmee wil de inspectie een beeld krijgen van de kwaliteit en veiligheid van de jeugdhulp aan de kinderen die ernstig zijn mishandeld door twee vrouwen.
12 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt van woensdag op donderdag nog één keer de nachtopvang aan in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. Voor de opvang vanaf donderdag heeft een andere gemeente zich gemeld, zegt een Groningse gemeentewoordvoerster. Welke plaats dat is, wil zij niet zeggen.
13 uur geleden