Niet alle veiligheidsregio's leveren extra plekken asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Niet alle veiligheidsregio's zijn bereid een bijdrage te leveren aan de uitbreiding van het aantal opvangplekken voor asielzoekers en statushouders. Maar het "overgrote deel" heeft beloofd zich "tot het maximale" in te spannen om te helpen, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) na afloop van overleg met het Veiligheidsberaad.
Het kabinet wilde met alle 25 veiligheidsregio's afspraken maken over extra opvangplekken om het overbelaste aanmeldcentrum in Ter Apel te ontzien, maar sommige burgemeesters hebben laten weten het echt niet voor elkaar te krijgen, aldus Van der Burg. Hij zegt geen mogelijkheden te zien om gemeenten tot medewerking te dwingen.
De gemaakte afspraken gaan zowel over meer crisisnoodopvang als over de versnelde uitplaatsing van 7500 statushouders naar tussenvoorzieningen, zei minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) voorafgaand aan de ministerraad. Voor de tussenvoorzieningen moet worden gedacht aan omgebouwde kantoren, verpleeghuizen en ziekenhuizen, aldus de minister. "De hele asielketen moet worden verlicht."
Woningtekort
Momenteel verblijven er zo'n 15.000 statushouders (erkende vluchtelingen) in asielzoekerscentra (azc's) die een reguliere woning moeten krijgen. Vanwege het woningtekort komt die uit- en doorstroom niet op gang, waardoor de azc's en vooral het aanmeldcentrum in Ter Apel de opvang van asielzoekers niet aankunnen.
Uiteindelijk moet er meer huisvesting komen, aldus De Jonge. Dat kan onder meer door snel flexibele woningen neer te zetten. Die doelstelling wil De Jonge verhogen van 5000 naar 7500. Het kabinet stelt aan gemeenten extra geld beschikbaar voor de inzet van ambtenaren om bijvoorbeeld procedures voor ruimtelijke ordening snel te kunnen doorlopen, zo is verder met de burgemeesters van de veiligheidsregio's afgesproken.
Meer uit Binnenland
ROSMALEN (ANP) - Het Armoedefonds en de VNG roepen de Staat op om mensen die in armoede leven van een noodpakket te voorzien. De overheid adviseert mensen om onder meer een noodradio en contant geld in huis te halen, maar een groot deel van de mensen met geldzorgen kan dat niet betalen, meldt het fonds op basis van eerder eigen onderzoek.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dit jaar moeten er 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten bijkomen. Het UWV heeft de behoefte aan nieuwe mensen samen met Defensie in kaart gebracht. Bij 8 van de 10 vacatures gaat het dan niet om een gevechtsfunctie, maar om een ondersteunende baan in een specifiek vakgebied. Gezien de ontwikkelingen in de wereld wil Defensie de krijgsmacht uitbreiden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het winterweer zorgt voor een drukkere ochtendspits dan gewoonlijk op donderdag. ANWB ziet rond 08.30 uur een "iets drukkere donderdagochtendspits dan normaal", met 800 kilometer file. Vooral in Noord-Holland is het drukker, maar het verkeer past zich aan, zegt een woordvoerster. Er hebben zich volgens de verkeersdienst geen noemenswaardige incidenten door de gladheid voorgedaan.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van D66 en de VVD hebben ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijen sluiten met het CDA. Rob Jetten (D66) laat tegen verzamelde pers weten dat er nog "een paar kleine puntjes" zijn, maar de fractie verder kan instemmen. Dilan Yeşilgöz (VVD) toont op X een foto van haar telefoon, met daarop de tekst "fractie is akkoord".
10 uur geleden