Niet alle veiligheidsregio's leveren extra plekken asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Niet alle veiligheidsregio's zijn bereid een bijdrage te leveren aan de uitbreiding van het aantal opvangplekken voor asielzoekers en statushouders. Maar het "overgrote deel" heeft beloofd zich "tot het maximale" in te spannen om te helpen, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) na afloop van overleg met het Veiligheidsberaad.
Het kabinet wilde met alle 25 veiligheidsregio's afspraken maken over extra opvangplekken om het overbelaste aanmeldcentrum in Ter Apel te ontzien, maar sommige burgemeesters hebben laten weten het echt niet voor elkaar te krijgen, aldus Van der Burg. Hij zegt geen mogelijkheden te zien om gemeenten tot medewerking te dwingen.
De gemaakte afspraken gaan zowel over meer crisisnoodopvang als over de versnelde uitplaatsing van 7500 statushouders naar tussenvoorzieningen, zei minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) voorafgaand aan de ministerraad. Voor de tussenvoorzieningen moet worden gedacht aan omgebouwde kantoren, verpleeghuizen en ziekenhuizen, aldus de minister. "De hele asielketen moet worden verlicht."
Woningtekort
Momenteel verblijven er zo'n 15.000 statushouders (erkende vluchtelingen) in asielzoekerscentra (azc's) die een reguliere woning moeten krijgen. Vanwege het woningtekort komt die uit- en doorstroom niet op gang, waardoor de azc's en vooral het aanmeldcentrum in Ter Apel de opvang van asielzoekers niet aankunnen.
Uiteindelijk moet er meer huisvesting komen, aldus De Jonge. Dat kan onder meer door snel flexibele woningen neer te zetten. Die doelstelling wil De Jonge verhogen van 5000 naar 7500. Het kabinet stelt aan gemeenten extra geld beschikbaar voor de inzet van ambtenaren om bijvoorbeeld procedures voor ruimtelijke ordening snel te kunnen doorlopen, zo is verder met de burgemeesters van de veiligheidsregio's afgesproken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kost de schatkist de komende jaren vele miljarden als het belastingplan van het kabinet het niet haalt, zei premier Rob Jetten tijdens het debat erover. Volgens hem loopt de Rijksoverheid volgend jaar bijna 2 miljard euro mis als het belastingplan wordt weggestemd. In 2028 zou dat oplopen tot 6,1 miljard euro, en "de jaren erna structureel 9 miljard euro".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten laat verdere aanpassingen van het belastingplan, waar nog steeds geen meerderheid voor is, over aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft dinsdag na vele onderhandelingen nog eens een gewijzigd pakket gedeeld met de Kamer, en Kamerfracties kunnen dat pakket nu aanpassen met amendementen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower is bereid om het belastingplan te steunen, omdat hij wil voorkomen dat er verkiezingen komen. Dat zegt hij in het debat over het pakket aan belastingen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moshtag B., die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven voor de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag op 7 december 2024, zei woensdag dat hij is "meegesleurd" in het plan om brand te stichten in de bruidswinkel van zijn ex-vriendin. De explosie die volgde, kostte zes mensen het leven.
21 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurwerk neerdaalde op het veld en op het dak van de tribune.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Slechte leefomstandigheden in tentenkampen in Irak zijn geen reden voor asielminister Bart van den Brink om Jezidi's een verblijfsstatus te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat Irak volgens hem bekende gegevens veilig genoeg is en dat Jezidi's, een overwegend Koerdisch sprekende minderheidsgroep, geen extra risico lopen.
22 uur geleden