Niet alle veiligheidsregio's leveren extra plekken asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Niet alle veiligheidsregio's zijn bereid een bijdrage te leveren aan de uitbreiding van het aantal opvangplekken voor asielzoekers en statushouders. Maar het "overgrote deel" heeft beloofd zich "tot het maximale" in te spannen om te helpen, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) na afloop van overleg met het Veiligheidsberaad.
Het kabinet wilde met alle 25 veiligheidsregio's afspraken maken over extra opvangplekken om het overbelaste aanmeldcentrum in Ter Apel te ontzien, maar sommige burgemeesters hebben laten weten het echt niet voor elkaar te krijgen, aldus Van der Burg. Hij zegt geen mogelijkheden te zien om gemeenten tot medewerking te dwingen.
De gemaakte afspraken gaan zowel over meer crisisnoodopvang als over de versnelde uitplaatsing van 7500 statushouders naar tussenvoorzieningen, zei minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) voorafgaand aan de ministerraad. Voor de tussenvoorzieningen moet worden gedacht aan omgebouwde kantoren, verpleeghuizen en ziekenhuizen, aldus de minister. "De hele asielketen moet worden verlicht."
Woningtekort
Momenteel verblijven er zo'n 15.000 statushouders (erkende vluchtelingen) in asielzoekerscentra (azc's) die een reguliere woning moeten krijgen. Vanwege het woningtekort komt die uit- en doorstroom niet op gang, waardoor de azc's en vooral het aanmeldcentrum in Ter Apel de opvang van asielzoekers niet aankunnen.
Uiteindelijk moet er meer huisvesting komen, aldus De Jonge. Dat kan onder meer door snel flexibele woningen neer te zetten. Die doelstelling wil De Jonge verhogen van 5000 naar 7500. Het kabinet stelt aan gemeenten extra geld beschikbaar voor de inzet van ambtenaren om bijvoorbeeld procedures voor ruimtelijke ordening snel te kunnen doorlopen, zo is verder met de burgemeesters van de veiligheidsregio's afgesproken.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De grote brand die sinds vrijdagmiddag woedt aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam, is onder controle. "De situatie is stabiel", meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog bezig met nablussen.
3 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
8 uur geleden