
Niet alle Statenleden kunnen op JA21 en Volt stemmen voor Senaat
DEN HAAG (ANP) - Bij de Eerste Kamerverkiezingen eind deze maand kunnen niet alle Statenleden een stem uitbrengen op de partijen Volt en JA21. De lijst van Volt is ongeldig verklaard in Friesland, Flevoland en Limburg en op Sint Eustatius en Saba. De Kiesraad wees maandag de kandidatuur van JA21 af voor Groningen, Bonaire, Sint Eustatius en Saba.
De BoerBurgerBeweging (BBB) is niet verkiesbaar in Bonaire, Sint Eustatius en Saba en bij het kiescollege niet-ingezetenen, dat Nederlandse kiezers in het buitenland vertegenwoordigt. De drie partijen hadden ondersteuningsverklaringen nodig, maar dat was niet in orde.
Voor de zetelverdeling in de Eerste Kamer hebben de afwijzingen niet direct gevolgen. BBB, Volt en JA21 hebben geen zetels in de provincies en kiescolleges waar hun lijsten ongeldig zijn verklaard. Maar Statenleden en kiescollegeleden zijn niet verplicht om op hun eigen partij te stemmen, ze mogen steunen wie ze willen. De drie partijen kunnen dus geen strategisch uitgebrachte stemmen krijgen waar ze afgewezen zijn.
Strategisch stemmen
In totaal doen zestien partijen mee aan de verkiezingen voor de Eerste Kamer. Die zijn op 30 mei. De senatoren worden gekozen door de 572 leden van de Provinciale Staten, door negentien vertegenwoordigers van de bijzondere gemeenten Bonaire, Sint-Eustatius en Saba en door 25 niet-ingezetenen. Elke stem is punten waard, afhankelijk van het aantal inwoners. Een stem in Zuid-Holland is goed voor 692 punten, een stem op Saba levert 4 punten op. In totaal zijn er 178.970 punten te verdelen. Voor een zetel in de Eerste Kamer zijn 2386,27 punten nodig.
De BBB wordt waarschijnlijk de grootste partij in de Eerste Kamer. De beweging staat virtueel op 17 zetels. De VVD volgt met 10 senatoren. Daarna komen GroenLinks (8) en PvdA (7). Samen zouden zij de tweede fractie zijn. Door strategisch stemmen kunnen partijen nog zetels winnen of verliezen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie opgeroepen om de spreidingswet uit te voeren, in plaats van te vragen om noodopvanglocaties. Acht provincies kregen deze week het verzoek om met spoed elk 325 extra plekken in de noodopvang te realiseren. Als reactie stuurden de commissarissen van de Koning een gezamenlijke brief aan Keijzer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kiest voor de bekritiseerde kabelroute langs Schiermonnikoog. Er moeten zware kabels door de Waddenzee komen om windenergie van de Noordzee aan land te brengen. Dit is volgens de klimaat- en energieminister de 'snelste en meest betrouwbare route', schrijft ze in een Kamerbrief.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie (FVD) Ralf Dekker nam in maart deel aan een videoconferentie met Russische politici, waarachter een campagne van het Kremlin schuilging om de NAVO te ondermijnen. Dat schrijft NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland zegt blij te zijn met de uitspraak van de Raad van State over de asielaanvragen van mensen uit Jemen. De hoogste bestuursrechter oordeelde woensdag dat demissionair minister David van Weel van Asiel beter moet uitleggen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel, VVD) moet beter onderbouwen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen, oordeelt de Raad van State. Momenteel is het beleid dat Jemenieten alleen mogen blijven als zij persoonlijk gevaar lopen. De minister vindt dat er geen sprake is van een uitzonderlijk onveilige situatie, waarin alle asielzoekers zouden mogen blijven. Maar de hoogste bestuursrechter vindt dat hij dit niet goed heeft gemotiveerd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is tevreden met de afspraak die de Amerikaanse president Donald Trump en NAVO-baas Mark Rutte hebben gemaakt om op kosten van Europese lidstaten van het bondgenootschap extra Amerikaanse wapens naar Oekraïne te sturen. "Ik ben erg blij dat Europa en de VS op dit punt op een lijn zitten", zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
2 dagen geleden