Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

Duitsland reageerde eerder gelaten op de aankondiging dat duizenden militairen zouden vertrekken, al was er wel grote bezorgdheid over de verwachte middellangeafstandswapens die het ook zou mislopen. Polen was geschokt door het bericht dat het per saldo ook duizenden manschappen zou verliezen, hoewel het als 'modelbondgenoot' steevast complimenten krijgt uit Washington. De Poolse regering bleef tegenspreken dat de VS hun troepenmacht zouden terugschroeven.

Trump heeft opdracht gegeven 5000 militairen weg te halen uit Europa, legt een hoge NAVO-bron uit. Dat kan snel door de 4000 man die klaarstonden om naar Polen te gaan, thuis te houden. Daarbovenop wordt de eenheid geschrapt die eigenlijk naar Duitsland zou gaan om Europa van nu nog ontbrekende middellangeafstandswapens te voorzien. Dat maakt de 5000 volgens de ingewijde ongeveer vol.

Verdeling

De hoogste commandant van de Amerikanen in Europa, die tegelijkertijd de leiding heeft over de verdediging van het continent door de NAVO, moet nu gaan kijken hoe hij zijn troepen verdeelt. Dat kan betekenen dat Amerikaanse militairen uit Duitsland naar Polen verhuizen, zegt de bron. Polen aasde daar al meteen op na Trumps aankondiging over Duitsland. Maar zo'n herschikking kan veel tijd vragen. Intussen vragen oostelijke NAVO-landen zich af of Rusland nog wel genoeg wordt afgeschrikt.

De VS proberen niettemin vol te houden dat het niet Polen op de korrel heeft, zegt de bron. Trump koppelde het terugtrekken van troepen eerder uitdrukkelijk aan zijn teleurstelling in sommige NAVO-landen.

Verdere vermindering

Bij de 5000 man blijft het voorlopig, zegt de hoogste NAVO-commandant, generaal Alexus Grynkewich. Maar op den duur moet Europa volgens hem wel rekenen op verdere vermindering. Grynkewich "wil benadrukken dat dit besluit geen gevolgen heeft" voor zijn strijdplan om de NAVO te verdedigen, zei hij dinsdag na overleg met de hoogste militairen van de 32 lidstaten.

Europese NAVO-landen werden volgens hoge diplomaten overvallen door de VS, terwijl beloofd was dat terugtrekking in overleg zou gebeuren.

Meer uit Buitenland

Laatste livestream van Gaza-vloot weggevallen na onderschepping

MARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.

12 minuten geleden
Alle boten van Global Sumud Flotilla onderweg naar Gaza gestopt

MARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.

35 minuten geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

2 uur geleden
Nobelprijswinnaar wil vliegveld Goma open om strijd tegen ebola

KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.

2 uur geleden
Spaanse oud-premier Zapatero bepleit onschuld in coronazaak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."

2 uur geleden
Tientallen doden bij droneaanval op markt in zuiden Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.

2 uur geleden
Reuters: China heeft in het geheim Russische militairen getraind

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.

5 uur geleden