Nierstichting: aantal donoren laat succes donorwet zien
DEN HAAG (ANP) - Meer mensen zijn bereid een orgaan te doneren, en dat is volgens de Nierstichting goed voor het aantal transplantaties. "Daarmee wordt het eerste succes van de nieuwe Donorwet goed zichtbaar", laat de stichting weten.
De Nierstichting reageert op cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek donderdag naar buiten heeft gebracht. Ongeveer 4,8 miljoen mensen geven toestemming voor orgaandonatie. Zo'n 3,3 miljoen mensen hebben niets ingevuld in het zogenoemde Donorregister. Daardoor hebben zij formeel 'geen bezwaar'. Dat betekent dat er in totaal 8,1 miljoen mensen zijn van wie de organen kunnen worden getransplanteerd. Drie jaar geleden gaven 3,8 miljoen mensen toestemming. De optie 'geen bezwaar' was toen nog niet mogelijk, omdat de Donorwet toen nog niet van kracht was.
Volgens de Nierstichting betekent het aantal donoren dat mensen die op een nieuw orgaan wachten "meer perspectief hebben op een transplantatie, waarmee zij hun leven weer terugkrijgen".
Uit de cijfers van het CBS komt naar voren dat bijna 1,5 miljoen mensen de beslissing over donatie overlaten aan hun naasten. De Nierstichting raadt mensen aan om daar nu al met hen over te praten. Het kan zijn dat iemand eigenlijk best donor had willen zijn, maar dat artsen toch besluiten om geen organen te transplanteren, zegt de stichting. Een gesprek over donatie "voorkomt veel onduidelijkheid en moeilijke keuzes op een emotioneel moment".
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiƫnten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 weken geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
2 weken geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiƫnten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
2 weken geleden