Niemand weet welke bedrijven PFAS gebruiken
DEN HAAG (ANP) - Niemand weet precies welke bedrijven PFAS gebruiken, een groep chemicaliën die niet of nauwelijks afbreken. Dat bleek na een rondgang van ANP langs de 28 omgevingsdiensten in Nederland die toezicht op het milieu houden. Een woordvoerder van de omgevingsdiensten nam daarop contact op om te melden dat er geen overzichten zijn van bedrijven die PFAS gebruiken of uitstoten.
Alle PFAS zijn recent op de lijst met 'Zeer Zorgwekkende Stoffen' gekomen, wat inhoudt dat bedrijven een plicht hebben om het gebruik van de stoffen zoveel mogelijk te vermijden. In totaal zijn er duizenden verschillende PFAS, die bijvoorbeeld worden gebruikt voor blusschuim en anti-aanbaklagen. Volgens het RIVM kunnen de chemicaliën schadelijk zijn voor de gezondheid en de natuur.
Het is volgens een woordvoerder van Omgevingsdienst NL, de koepel van alle 28 regionale diensten, onmogelijk om erachter te komen welke bedrijven PFAS gebruiken. Veel bedrijven weten dat van zichzelf niet eens. "Als je teflon gebruikt om een fietsketting beter te laten lopen, dan zit daar al PFAS in. Moeten we dan alle fietsenmakers van Nederland meetellen?"
Omgevingsdiensten
De omgevingsdiensten vestigen hun hoop op een Europees verbod dat moet voorkomen dat PFAS überhaupt in omloop komen. Op de vraag of het zinvol is om alle PFAS op de lijst met zorgwekkende stoffen te zetten, antwoordt de woordvoerder: "Ik denk het niet."
Er zijn wel overzichten van bedrijven die vergunningen hebben om zelf PFAS te produceren, of de stoffen in het water te lozen, voegt de woordvoerder toe. Daar hoort bijvoorbeeld Chemours bij, het Dordtse chemiebedrijf dat vanwege PFAS-vervuiling in opspraak is gekomen. Maar lijsten van bedrijven die PFAS gebruiken zijn er niet, terwijl de uitgebreide lijst met zorgwekkende stoffen ook voor die bedrijven geldt.
Volledig overzicht
De Tweede Kamer vroeg het kabinet deze maand in een motie om een "volledig overzicht" van alle lozingen van PFAS. Rijkswaterstaat is momenteel alle vergunningen aan het nalopen, antwoordde minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat) in een debat. Hij verwacht dat het overzicht er daarom in 2032 is.
"Onacceptabel", schreef Mpanzu Bamenga, het D66-Kamerlid achter de motie, op X. "Wat een amateurisme."
Meer uit Binnenland
IJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
21 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
43 minuten geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
45 minuten geledenLEIDEN (ANP) - De ambulances die eerder woensdagavond van Schiphol waren vertrokken met vermoedelijk een Nederlandse opvarende van het cruiseschip MV Hondius zijn aangekomen bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), ziet een ANP-fotograaf.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Demonstranten die tegen de komst zijn van een asielzoekerscentrum op een bedrijventerrein in Engelen nabij Den Bosch, blokkeren de A59 bij die stad. Dat bevestigt Rijkswaterstaat (RWS) na berichtgeving door Omroep Brabant. Doordat de groep demonstranten op het wegdek staat, heeft RWS besloten het verkeer van Den Bosch richting Waalwijk tegen te houden. Het gaat om zo'n 150 mensen.
1 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het vliegtuig dat meewerkt aan de evacuatie van vermoedelijke hantapatiënten dat een tussenlanding moest maken op Gran Canaria kampt met technische problemen. Spaanse media melden op basis van regeringsbronnen dat een van de systemen aan boord niet goed bleek te werken. Het ministerie zegt tegen persbureau AFP dat er zelfs een nieuw vliegtuig nodig is voor het transport.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De eerste medische evacuatievlucht vanuit het Kaapverdische Praia is woensdagavond rond 19.50 uur geland op Schiphol, zag een ANP-verslaggever. Wie precies aan boord waren van het toestel is niet bekend. In totaal zijn woensdag drie opvarenden van het cruiseschip MV Hondius met twee vluchten naar Nederland vertrokken, waarvan dit er een was.
2 uur geleden