Niemand weet welke bedrijven PFAS gebruiken
DEN HAAG (ANP) - Niemand weet precies welke bedrijven PFAS gebruiken, een groep chemicaliën die niet of nauwelijks afbreken. Dat bleek na een rondgang van ANP langs de 28 omgevingsdiensten in Nederland die toezicht op het milieu houden. Een woordvoerder van de omgevingsdiensten nam daarop contact op om te melden dat er geen overzichten zijn van bedrijven die PFAS gebruiken of uitstoten.
Alle PFAS zijn recent op de lijst met 'Zeer Zorgwekkende Stoffen' gekomen, wat inhoudt dat bedrijven een plicht hebben om het gebruik van de stoffen zoveel mogelijk te vermijden. In totaal zijn er duizenden verschillende PFAS, die bijvoorbeeld worden gebruikt voor blusschuim en anti-aanbaklagen. Volgens het RIVM kunnen de chemicaliën schadelijk zijn voor de gezondheid en de natuur.
Het is volgens een woordvoerder van Omgevingsdienst NL, de koepel van alle 28 regionale diensten, onmogelijk om erachter te komen welke bedrijven PFAS gebruiken. Veel bedrijven weten dat van zichzelf niet eens. "Als je teflon gebruikt om een fietsketting beter te laten lopen, dan zit daar al PFAS in. Moeten we dan alle fietsenmakers van Nederland meetellen?"
Omgevingsdiensten
De omgevingsdiensten vestigen hun hoop op een Europees verbod dat moet voorkomen dat PFAS überhaupt in omloop komen. Op de vraag of het zinvol is om alle PFAS op de lijst met zorgwekkende stoffen te zetten, antwoordt de woordvoerder: "Ik denk het niet."
Er zijn wel overzichten van bedrijven die vergunningen hebben om zelf PFAS te produceren, of de stoffen in het water te lozen, voegt de woordvoerder toe. Daar hoort bijvoorbeeld Chemours bij, het Dordtse chemiebedrijf dat vanwege PFAS-vervuiling in opspraak is gekomen. Maar lijsten van bedrijven die PFAS gebruiken zijn er niet, terwijl de uitgebreide lijst met zorgwekkende stoffen ook voor die bedrijven geldt.
Volledig overzicht
De Tweede Kamer vroeg het kabinet deze maand in een motie om een "volledig overzicht" van alle lozingen van PFAS. Rijkswaterstaat is momenteel alle vergunningen aan het nalopen, antwoordde minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat) in een debat. Hij verwacht dat het overzicht er daarom in 2032 is.
"Onacceptabel", schreef Mpanzu Bamenga, het D66-Kamerlid achter de motie, op X. "Wat een amateurisme."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
5 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem (VVD) en vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), vindt de uitspraak van Ruben Brekelmans (VVD) over de opvang van asielzoekers "gevaarlijk", zei hij in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dit niet alleen van Brekelmans, maar ook van Kamerleden en fractievoorzitters van rechtsere partijen die "het land intrekken en zeggen dat de wet kennelijk niet geldt". Brekelmans zei eerder dat het aan gemeenten zelf is om te bepalen of ze wel of geen asielopvang willen.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
7 uur geleden