
Niemand meer ondergronds in mijn Zuid-Afrika: dodental op 87
JOHANNESBURG (ANP/AFP) - Zuid-Afrikaanse reddingswerkers denken dat er niemand meer ondergronds zit in de mijn waar 87 mensen zijn omgekomen. De mijn bij Stilfontein was de afgelopen maanden het toneel van een confrontatie tussen de autoriteiten en illegale mijnwerkers. De mijnwerkers hadden zich ondergronds verschanst.
De politie zegt dat het identificeren van de slachtoffers een grote uitdaging vormt. Van sommige overleden mijnwerkers zouden alleen nog botten over zijn.
Sinds de politie een operatie begon, zijn ruim 1900 mijnwerkers naar boven gekomen. Veel mijnwerkers komen uit het buitenland. Volgens de politie gaat het om 1125 personen uit Mozambique, 465 Zimbabwanen en slechts 26 personen uit Zuid-Afrika.
Graatmager
Het hoofd van de reddingswerkers zegt dat er geen mensen meer in de mijn zitten. Donderdagochtend is nog een camera naar beneden gestuurd. "We konden niemand meer zien. En we hoorden geen stemmen op de opname."
Veel mensen die deze week nog naar boven kwamen, waren volgens de politie graatmager. Negen mensen liggen in het ziekenhuis en worden daar bewaakt door de politie.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
1 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij met een strategie komt om "geleide wapens" te gaan exporteren, voornamelijk naar Europese landen en de VS. Hij zei dat een programma voor de uitvoer van wapens Oekraïne meer inkomsten biedt en geld vrijmaakt voor het kopen van de drones die het nodig heeft voor de verdediging van het luchtruim.
3 uur geledenTORONTO (ANP) - De Canadese overheid weigert de Noord-Ierse rapgroep Kneecap toegang tot het land omdat de groep "openlijk steun betuigt aan terroristische organisaties". Dat maakte het Canadese parlementslid en parlementair secretaris voor misdaadbestrijding Vince Gasparro vrijdag bekend in een video op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Volgens Iran is er nog tijd om te voorkomen dat het land weer komt te lijden onder internationale sancties. De VN-Veiligheidsraad stemde vrijdag tegen een voorstel om die strafmaatregelen te schrappen, waardoor die in principe aan het eind van deze maand ingaan. Maar de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir Saeid Iravani, zegt dat er nog een kans is om een deal te sluiten.
3 uur geleden