Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nicht van Iraanse ayatollah opgepakt na kritiek op regime

Nicht van Iraanse ayatollah opgepakt na kritiek op regime

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse autoriteiten hebben de nicht van de opperste leider ayatollah Ali Khamenei opgepakt. Zondag werd op sociale media een video verspreid waarin Farideh Moradkhani het regime van haar oom "moorddadig" noemt.

Moradkhani riep de internationale gemeenschap op om alle banden met Teheran te verbreken vanwege de politieke onrust in het land. Ze veroordeelt de onderdrukking. "Dit regime houdt zich niet aan z'n religieuze principes en kent niets dan geweld en machtsbehoud." De internationale sancties die al opgelegd zijn aan Iran noemt ze "lachwekkend" en ze vindt dat de Iraniërs alleen zijn gelaten in hun strijd voor vrijheid.

Haar tak van de familie verzet zich al langer tegen het beleid van de 83-jarige ayatollah. Moradkhani's vader, die met de zus van Khamenei was getrouwd, gold al als prominent oppositiefiguur. Farideh Moradkhani is zelf een mensenrechtenactivist en verzet zich met name tegen de doodstraf in Iran. Ze werd in januari ook al eens opgepakt. De video werd op internet gepost door haar broer.

De Iraanse Revolutionaire Garde probeert de protesten hard neer te slaan, maar dat heeft de onrust in het land nog niet doen afnemen. Volgens mensenrechtenorganisaties zijn de afgelopen tien weken zeker 400 mensen omgekomen. De Verenigde Naties schatten dat zo'n 14.000 mensen zijn opgepakt, van wie een aantal de doodstraf riskeert.

Meer uit Buitenland

Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

2 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

3 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

12 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

17 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

17 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

19 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

23 uur geleden