Nicht van Iraanse ayatollah opgepakt na kritiek op regime
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse autoriteiten hebben de nicht van de opperste leider ayatollah Ali Khamenei opgepakt. Zondag werd op sociale media een video verspreid waarin Farideh Moradkhani het regime van haar oom "moorddadig" noemt.
Moradkhani riep de internationale gemeenschap op om alle banden met Teheran te verbreken vanwege de politieke onrust in het land. Ze veroordeelt de onderdrukking. "Dit regime houdt zich niet aan z'n religieuze principes en kent niets dan geweld en machtsbehoud." De internationale sancties die al opgelegd zijn aan Iran noemt ze "lachwekkend" en ze vindt dat de Iraniërs alleen zijn gelaten in hun strijd voor vrijheid.
Haar tak van de familie verzet zich al langer tegen het beleid van de 83-jarige ayatollah. Moradkhani's vader, die met de zus van Khamenei was getrouwd, gold al als prominent oppositiefiguur. Farideh Moradkhani is zelf een mensenrechtenactivist en verzet zich met name tegen de doodstraf in Iran. Ze werd in januari ook al eens opgepakt. De video werd op internet gepost door haar broer.
De Iraanse Revolutionaire Garde probeert de protesten hard neer te slaan, maar dat heeft de onrust in het land nog niet doen afnemen. Volgens mensenrechtenorganisaties zijn de afgelopen tien weken zeker 400 mensen omgekomen. De Verenigde Naties schatten dat zo'n 14.000 mensen zijn opgepakt, van wie een aantal de doodstraf riskeert.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Bijna 750.000 huishoudens in het Oekraïense Kyiv hebben weer stroom, nadat hun elektriciteit was uitgevallen door Russische aanvallen. Ook in de regio rondom de hoofdstad zijn reparaties uitgevoerd aan het beschadigde elektriciteitsnetwerk, maar niet iedereen heeft weer stroom.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Actrice Brigitte Bardot is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Fondation Brigitte Bardot zondag bekendgemaakt. De Française stelde onlangs haar fans nog gerust, nadat ze voor de tweede keer in korte tijd in het ziekenhuis was opgenomen.
44 minuten geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
9 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
13 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
13 uur geleden