Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nicaragua wil aansluiten bij genocidezaak Zuid-Afrika tegen Israël

Nicaragua wil aansluiten bij genocidezaak Zuid-Afrika tegen Israël

DEN HAAG (ANP) - Nicaragua wil zich aansluiten bij de genocidezaak die Zuid-Afrika bij het Internationaal Gerechtshof heeft aangespannen tegen Israël. Het Midden-Amerikaanse land vindt dat Israël het Genocideverdrag heeft geschonden en wil dat het stopt met het doden van Palestijnen.

Zuid-Afrika wilde dat Israël per direct zou stoppen met de militaire operatie in de Gazastrook, omdat er sprake zou zijn van genocide. Sinds 7 oktober vecht Israël een oorlog uit met de Palestijnse militante beweging Hamas. Volgens de Palestijnen zijn sindsdien bijna 28.000 mensen in Gaza omgekomen.

Het ICJ in Den Haag oordeelde vorige maand dat Israël moet doen wat het kan om burgerslachtoffers te voorkomen. De vraag of Israël het genocideverdrag heeft geschonden staat nog open. Nicaragua zegt zich nu te willen aansluiten bij de door Zuid-Afrika aangespannen zaak, omdat genocide "universeel" veroordeeld moet worden en omdat het samenwerking zou vereisen om "de mensheid van zo'n afschuwelijke plaag te bevrijden".

Nederland

Nicaragua is het eerste land dat bij het ICJ een verzoek heeft ingediend om zich aan te sluiten bij deze zaak. Andere landen hebben wel aangegeven dat ze naar die mogelijkheid kijken. Het ICJ staat dit soort verzoeken niet vaak toe.

Vorige week dreigde Nicaragua ook al om onder meer Nederland voor het VN-hof te slepen, omdat het mee zou werken aan genocide in Gaza, schrijft de nieuwssite Nicaragua Investiga. Volgens de Nicaraguaanse regering leveren Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland wapens en munitie aan Israël en is het aannemelijk dat die worden gebruikt voor mensenrechtenschendingen en genocide.

Meer uit Buitenland

Recordbedrag van 23 miljoen pond voor Fabergé-ei

LONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.

23 minuten geleden
Paus Leo wil op volgende reis naar Afrika

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo wil volgend jaar graag een bezoek brengen aan Afrika, zei hij na afloop van zijn eerste buitenlandse reis als paus. Leo hoopt naar Algerije te gaan, onder meer om de "bruggen te bouwen tussen de islamitische en de christelijke wereld en de dialoog voort te zetten".

24 minuten geleden
Poetin: klaar voor oorlog met Europa als zij dat willen

MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.

2 uur geleden
Qatar voert druk op bij besprekingen tussen Israël en Hamas

DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.

4 uur geleden
Rutte: ooit slaagt vredesplan VS, maar hangt nu af van Poetin

BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".

4 uur geleden
Zelensky: Oekraïne en VS verfijnen vredesplan

KYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.

5 uur geleden
Rutte verwacht extra geld voor Amerikaanse wapens voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.

5 uur geleden