Nicaragua wil aansluiten bij genocidezaak Zuid-Afrika tegen Israël
DEN HAAG (ANP) - Nicaragua wil zich aansluiten bij de genocidezaak die Zuid-Afrika bij het Internationaal Gerechtshof heeft aangespannen tegen Israël. Het Midden-Amerikaanse land vindt dat Israël het Genocideverdrag heeft geschonden en wil dat het stopt met het doden van Palestijnen.
Zuid-Afrika wilde dat Israël per direct zou stoppen met de militaire operatie in de Gazastrook, omdat er sprake zou zijn van genocide. Sinds 7 oktober vecht Israël een oorlog uit met de Palestijnse militante beweging Hamas. Volgens de Palestijnen zijn sindsdien bijna 28.000 mensen in Gaza omgekomen.
Het ICJ in Den Haag oordeelde vorige maand dat Israël moet doen wat het kan om burgerslachtoffers te voorkomen. De vraag of Israël het genocideverdrag heeft geschonden staat nog open. Nicaragua zegt zich nu te willen aansluiten bij de door Zuid-Afrika aangespannen zaak, omdat genocide "universeel" veroordeeld moet worden en omdat het samenwerking zou vereisen om "de mensheid van zo'n afschuwelijke plaag te bevrijden".
Nederland
Nicaragua is het eerste land dat bij het ICJ een verzoek heeft ingediend om zich aan te sluiten bij deze zaak. Andere landen hebben wel aangegeven dat ze naar die mogelijkheid kijken. Het ICJ staat dit soort verzoeken niet vaak toe.
Vorige week dreigde Nicaragua ook al om onder meer Nederland voor het VN-hof te slepen, omdat het mee zou werken aan genocide in Gaza, schrijft de nieuwssite Nicaragua Investiga. Volgens de Nicaraguaanse regering leveren Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland wapens en munitie aan Israël en is het aannemelijk dat die worden gebruikt voor mensenrechtenschendingen en genocide.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij Rusland waarschijnlijk extra sancties oplegt als de Russische president Vladimir Poetin weigert te onderhandelen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Zeker vier mensen zijn gewond geraakt door een steekpartij in Tel Aviv. De hulpdiensten zeggen dat de dader is gedood. Een journalist zag iemand levenloos op straat liggen. De politie spreekt van een "terrorist met een mes" die op twee plaatsen instak op burgers.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de verdreven Syrische leider Bashar al-Assad, zegt een bron rond de zaak tegen persbureau AFP. Hij wordt als toenmalig opperbevelhebber van de Syrische strijdkrachten verantwoordelijk gehouden voor een bombardement uit 2017.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kort na zijn aantreden de beveiliging van zijn voormalige topmedewerker John Bolton geschrapt. Dat heeft de voormalige Nationale Veiligheidsadviseur bevestigd tegenover CNN.
9 uur geledenBOLU (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de grote brand in een hotel in het Turkse skioord Kartalkaya is verder opgelopen. Zeker 77 mensen zijn om het leven gekomen, verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya nadat eerder 66 doden waren gemeld. 52 van de slachtoffers zijn inmiddels geïdentificeerd.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe Amerikaanse regering heeft een hoge militair uit haar functie ontheven. Het gaat volgens de krant The Washington Post om admiraal Linda Fagan, de hoogste officier binnen de kustwacht.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft dinsdag samen met zijn vicepresident J.D. Vance een gebedsdienst in de Washington National Cathedral bijgewoond. Daarmee zijn de activiteiten rond zijn inauguratie officieel afgerond.
11 uur geleden