Nicaragua wil aansluiten bij genocidezaak Zuid-Afrika tegen Israël
DEN HAAG (ANP) - Nicaragua wil zich aansluiten bij de genocidezaak die Zuid-Afrika bij het Internationaal Gerechtshof heeft aangespannen tegen Israël. Het Midden-Amerikaanse land vindt dat Israël het Genocideverdrag heeft geschonden en wil dat het stopt met het doden van Palestijnen.
Zuid-Afrika wilde dat Israël per direct zou stoppen met de militaire operatie in de Gazastrook, omdat er sprake zou zijn van genocide. Sinds 7 oktober vecht Israël een oorlog uit met de Palestijnse militante beweging Hamas. Volgens de Palestijnen zijn sindsdien bijna 28.000 mensen in Gaza omgekomen.
Het ICJ in Den Haag oordeelde vorige maand dat Israël moet doen wat het kan om burgerslachtoffers te voorkomen. De vraag of Israël het genocideverdrag heeft geschonden staat nog open. Nicaragua zegt zich nu te willen aansluiten bij de door Zuid-Afrika aangespannen zaak, omdat genocide "universeel" veroordeeld moet worden en omdat het samenwerking zou vereisen om "de mensheid van zo'n afschuwelijke plaag te bevrijden".
Nederland
Nicaragua is het eerste land dat bij het ICJ een verzoek heeft ingediend om zich aan te sluiten bij deze zaak. Andere landen hebben wel aangegeven dat ze naar die mogelijkheid kijken. Het ICJ staat dit soort verzoeken niet vaak toe.
Vorige week dreigde Nicaragua ook al om onder meer Nederland voor het VN-hof te slepen, omdat het mee zou werken aan genocide in Gaza, schrijft de nieuwssite Nicaragua Investiga. Volgens de Nicaraguaanse regering leveren Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland wapens en munitie aan Israël en is het aannemelijk dat die worden gebruikt voor mensenrechtenschendingen en genocide.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
5 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
7 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
8 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
9 uur geleden