Nicaragua wil aansluiten bij genocidezaak Zuid-Afrika tegen Israël
DEN HAAG (ANP) - Nicaragua wil zich aansluiten bij de genocidezaak die Zuid-Afrika bij het Internationaal Gerechtshof heeft aangespannen tegen Israël. Het Midden-Amerikaanse land vindt dat Israël het Genocideverdrag heeft geschonden en wil dat het stopt met het doden van Palestijnen.
Zuid-Afrika wilde dat Israël per direct zou stoppen met de militaire operatie in de Gazastrook, omdat er sprake zou zijn van genocide. Sinds 7 oktober vecht Israël een oorlog uit met de Palestijnse militante beweging Hamas. Volgens de Palestijnen zijn sindsdien bijna 28.000 mensen in Gaza omgekomen.
Het ICJ in Den Haag oordeelde vorige maand dat Israël moet doen wat het kan om burgerslachtoffers te voorkomen. De vraag of Israël het genocideverdrag heeft geschonden staat nog open. Nicaragua zegt zich nu te willen aansluiten bij de door Zuid-Afrika aangespannen zaak, omdat genocide "universeel" veroordeeld moet worden en omdat het samenwerking zou vereisen om "de mensheid van zo'n afschuwelijke plaag te bevrijden".
Nederland
Nicaragua is het eerste land dat bij het ICJ een verzoek heeft ingediend om zich aan te sluiten bij deze zaak. Andere landen hebben wel aangegeven dat ze naar die mogelijkheid kijken. Het ICJ staat dit soort verzoeken niet vaak toe.
Vorige week dreigde Nicaragua ook al om onder meer Nederland voor het VN-hof te slepen, omdat het mee zou werken aan genocide in Gaza, schrijft de nieuwssite Nicaragua Investiga. Volgens de Nicaraguaanse regering leveren Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland wapens en munitie aan Israël en is het aannemelijk dat die worden gebruikt voor mensenrechtenschendingen en genocide.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado ontmoet als ze volgende week in Washington is. "Ik heb begrepen dat ze ergens volgende week komt, en ik kijk ernaar uit haar te ontmoeten", zei Trump tegen Fox News, zonder nadere details te verstrekken.
34 minuten geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad en de buitenwijken hebben vrijdag zeker drie mensen het leven gekost, aldus de burgemeester van Kyiv. De luchtmacht gaf een landelijke raketwaarschuwing af.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse rapper Sean 'Diddy' Combs, die veroordeeld is voor zedenmisdrijven, heeft Donald Trump om gratie gevraagd. Dat zei de Amerikaanse president in een interview met The New York Times. Het verzoek bereikte hem per brief. Trump zei dat hij niet heeft overwogen het verzoek in te willigen.
2 uur geledenPORTLAND (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben twee mensen neergeschoten in Portland, in de staat Oregon. Dat meldt de politie. De slachtoffers, een man en een vrouw, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is onbekend.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Bijna 80.000 huishoudens in het zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk zitten zonder stroom door storm Goretti, meldt de BBC. Op de Scilly-eilanden, een kleine eilandengroep ten westen van Engeland, werd een windsnelheid van 159 kilometer per uur geregistreerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de subsidies voor zorgverzekeringen, die eind vorig jaar waren verlopen, nieuw leven ingeblazen. Dit biedt hoop aan miljoenen Amerikanen die te maken hebben gekregen met forse premiestijgingen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De ICE-agent die in Minneapolis een 37-jarige vrouw doodschoot, was maanden eerder door een auto meegesleurd en gewond geraakt, zei de Amerikaanse vicepresident JD Vance donderdag. De agent schoot de vrouw dood terwijl zij met haar auto probeerde weg te rijden van een aantal ICE-agenten.
3 uur geleden