Nicaragua noemt Duitsland 'ziek' in ICJ over wapens voor Israël
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - De raadsman van Nicaragua, Daniel Müller, noemt het in een zitting van het Internationaal Gerechtshof (ICJ) "ziekelijk" dat "Duitsland voedselhulp geeft aan Palestijnen in Gaza die tegelijkertijd worden afgemaakt met (onder meer) wapens die Duitsland aan Israël levert". Het Centraal-Amerikaanse land wil dat Duitsland stopt met de levering van wapens.
Nicaragua heeft een zaak tegen Duitsland aangespannen bij het ICJ in het Vredespaleis in Den Haag. De Nicaraguaanse gezant Carlos José Argüello Gómez heeft naar voren gebracht dat de Bondsrepubliek als ondertekenaar van de internationale conventie tegen genocide niet wapens kan leveren aan Israël, terwijl het volgens Argüello Gómez aannemelijk is dat dat land volkerenmoord pleegt in de Gazastrook.
Het is volgens de klagers uit Centraal-Amerika duidelijk dat "Duitsland zich bewust is van op zijn minst het serieuze gevaar dat er genocide wordt gepleegd". De ondertekenaars van de internationale conventie verplichten zich volgens hen genocide te voorkomen. Dan zou dus Duitsland de wapenleveranties moeten stoppen. Nicaragua eist ook dat Duitsland de hulp hervat aan de hulporganisatie van de VN voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in de Gazastrook.
Genocide
Nicaragua borduurt met dit proces voort op de zaak die Zuid-Afrika bij het ICJ tegen Israël heeft aangespannen over vermeende genocide in de Gazastrook. Dit proces moet nog beginnen, maar in een inleidende zitting in januari stelden de rechters van het hof dat er aanwijzingen zijn dat genocide gepleegd zou kunnen worden en dat onmiddellijk alles gedaan moet worden om dit te voorkomen.
Duitsland komt dinsdag in het Vredespaleis aan het woord. Duitsland is een van de grootste wapenleveranciers van Israël. In 2023 voerde het land voor ruim 326 miljoen euro aan militair materieel uit naar Israël.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
4 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
4 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
5 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
5 uur geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
6 uur geleden