Nicaragua noemt Duitsland 'ziek' in ICJ over wapens voor Israël
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - De raadsman van Nicaragua, Daniel Müller, noemt het in een zitting van het Internationaal Gerechtshof (ICJ) "ziekelijk" dat "Duitsland voedselhulp geeft aan Palestijnen in Gaza die tegelijkertijd worden afgemaakt met (onder meer) wapens die Duitsland aan Israël levert". Het Centraal-Amerikaanse land wil dat Duitsland stopt met de levering van wapens.
Nicaragua heeft een zaak tegen Duitsland aangespannen bij het ICJ in het Vredespaleis in Den Haag. De Nicaraguaanse gezant Carlos José Argüello Gómez heeft naar voren gebracht dat de Bondsrepubliek als ondertekenaar van de internationale conventie tegen genocide niet wapens kan leveren aan Israël, terwijl het volgens Argüello Gómez aannemelijk is dat dat land volkerenmoord pleegt in de Gazastrook.
Het is volgens de klagers uit Centraal-Amerika duidelijk dat "Duitsland zich bewust is van op zijn minst het serieuze gevaar dat er genocide wordt gepleegd". De ondertekenaars van de internationale conventie verplichten zich volgens hen genocide te voorkomen. Dan zou dus Duitsland de wapenleveranties moeten stoppen. Nicaragua eist ook dat Duitsland de hulp hervat aan de hulporganisatie van de VN voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in de Gazastrook.
Genocide
Nicaragua borduurt met dit proces voort op de zaak die Zuid-Afrika bij het ICJ tegen Israël heeft aangespannen over vermeende genocide in de Gazastrook. Dit proces moet nog beginnen, maar in een inleidende zitting in januari stelden de rechters van het hof dat er aanwijzingen zijn dat genocide gepleegd zou kunnen worden en dat onmiddellijk alles gedaan moet worden om dit te voorkomen.
Duitsland komt dinsdag in het Vredespaleis aan het woord. Duitsland is een van de grootste wapenleveranciers van Israël. In 2023 voerde het land voor ruim 326 miljoen euro aan militair materieel uit naar Israël.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP) - De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.
3 uur geledenDe Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden op zaterdag 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.
7 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.
9 uur geledenQAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.
9 uur geleden