Nibud: Verhoog bijstand en minimumjeugdloon
DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) pleit voor verhoging van de bijstand en het minimumjeugdloon en aanpassing van de regels voor inkomensondersteuningsmaatregelen.
Na bestudering van vijf jaar armoedebeleid in tachtig gemeenten concludeert het Nibud dat het huidige stelsel niet toegesneden is op de huidige maatschappij en te ingewikkeld is voor de verstrekker en aanvrager van inkomensondersteuning. Hierdoor komen tienduizenden inwoners maandelijks tientallen euro's tekort, waardoor ze geldproblemen krijgen. "Nu er een crisis is en meer mensen voor (financiële) hulp bij gemeenten aankloppen, adviseren we deze regelingen versneld aan te passen en gemeenten meer ruimte te geven om hun inwoners ruimhartig te ondersteunen", schrijft het Nibud.
Het instituut pleit voor de verhoging van de bijstand en het minimumloon van 18-jarigen. Ook moet de bijstand voor stellen met kinderen van 12 jaar en ouder omhoog, omdat die volgens het Nibud te laag is om van rond te komen. "Bescherm ook mensen met lage inkomens en hoge zorgkosten: laat hen niet door gezondheidsproblemen geldproblemen krijgen. Versimpel het systeem en zorg als gemeente voor een goed aanvullend pakket aan tegemoetkomingen."
Nieuw beleid
Er moet nieuw beleid worden gemaakt voor mensen met een laag en flexibel inkomen. Als die een eigen huis, spaargeld of in het verleden een hoog inkomen hadden, moet dat niet per definitie betekenen dat ze geen inkomensondersteuning krijgen. Ook dienen gemeenten meer ruimte te krijgen voor maatwerk. "Een gemeentelijke bijdrage van 50 euro per jaar om te kunnen sporten helpt inwoners niet als de sportschool 20 euro per maand kost."
Arjan Vliegenthart, directeur van het Nibud: "We zien schrijnende situaties. Deze mensen kunnen niet meedoen in de maatschappij. Voelen zich niet geholpen, raken gedesillusioneerd en zijn daardoor vatbaarder voor andere (financiële) problemen. Gemeenteambtenaren voelen zich machteloos en weten dat deze mensen vroeg of laat op een andere manier weer bij hen aankloppen met schulden of andere problemen. We zien dat het kabinet veel geld vrijmaakt voor het oplossen van schulden. En dat is goed en nodig. Maar als wij niets doen aan de gaten in ons noodvangnet, blijft het dweilen met de kraan open."
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Nog zes mensen zijn in de afgelopen maanden opgepakt voor het bedreigen van politieagenten rond anti-asielprotesten in Apeldoorn. Eerder was daar ook al iemand voor gearresteerd. De verdachten, zes mannen en een vrouw, zijn tussen 49 en 79 jaar oud. Ze komen uit Nijmegen en Voorthuizen in Gelderland, Baarn en Vinkeveen in de provincie Utrecht en uit Barendrecht, 's-Gravenzande en Ooltgensplaat in Zuid-Holland.
21 minuten geledenGILZE-RIJEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse Chinook-helikopters zijn niet meer nodig bij het blussen van de grote natuurbrand in de Belgische Hoge Venen, zegt Defensie. Na een week gaat het de goede kant op met de grootste brand in België in meer dan een eeuw.
22 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeesters, OM en politie in Midden-Nederland hebben afgesproken dat tegen landbouwvoertuigen die de snelweg betreden zal worden opgetreden. Dat laat de gemeente Utrecht vrijdag weten. "Het demonstratierecht is een groot goed in Nederland", zegt regioburgemeester Sharon Dijkstra in een persbericht. "Tegelijkertijd kan dit nooit een vrijbrief zijn voor het creëren van gevaar en het plegen van strafbare feiten."
29 minuten geledenLIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Joran van der Sloot heeft in Peru gevraagd om een overplaatsing naar een andere gevangenis, melden de Peruaanse nieuwszenders America TV en Canal N. Volgens Van der Sloot wordt hij in de instelling waar hij nu vastzit met de dood bedreigd door medegevangenen.
57 minuten geledenASSEN (ANP) - Tijdens de Drentse 'stikstofmars' van woensdag hebben 15 mensen een officiële politiewaarschuwing gehad voor het rijden zonder kentekenplaat. Die waarschuwing staat geregistreerd in de politiesystemen. "Ze hebben geen boete gekregen", laat een woordvoerder van de politie Noord-Nederland weten. "Bij een volgende overtreding zal dat (in principe) wel het geval zijn."
1 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Op vrijdagochtend hebben vanaf ongeveer 07.00 tot 09.00 uur al een kleine 10.000 mensen de trein naar Zandvoort genomen, meldt de NS. Daar vindt dit weekend de voorlopig laatste Dutch Grand Prix plaats. Hiervoor hanteert de vervoerder een uitzonderlijke dienstregeling, met elke vijf minuten een trein tussen Amsterdam Centraal en Zandvoort.
1 uur geledenWIJNALDUM (ANP) - De boeren die maandagavond 10 augustus met een trekker in het noorden van Friesland op de snelweg A31 reden, krijgen toch geen bekeuring. Eerder zei de politie boetes aan hen uit te gaan delen en ook te gaan achterhalen van wie de trekkers waren waarbij de kentekens waren afgeplakt. Maar na onderzoek van de politie blijkt dat "de basis" ontbreekt "om achteraf bekeuringen uit te schrijven", laat een woordvoerder van de politie Noord-Nederland weten.
2 uur geleden