Nibud: Nederlanders merken snel oplopende inflatie in portemonnee
UTRECHT (ANP) - Nederlanders zullen de in rap tempo oplopende inflatie merken in hun portemonnee. Dat zegt directeur Arjan Vliegenthart van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Hij maakt zich daarom zorgen om mensen die het al langer niet breed hebben.
Dan gaat het bijvoorbeeld om mensen in de bijstand die ook al wat oudere kinderen hebben of mensen met een minimumloon en tegelijk hoge huur- of zorguitgaven. Voor hen kan "enkele tientjes meer per maand" aan bestedingen al gauw problemen opleveren.
Goederen en diensten voor consumenten waren volgens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vorige maand 3,4 procent duurder dan een jaar eerder. Het gaat om de sterkste stijging sinds april 2002. Volgens Vliegenthart loopt het algehele prijspeil daarmee harder op dan het Nibud rond Prinsjesdag nog voorzag in de koopkrachtplaatjes.
"Toen dachten we nog dat iedereen volgend jaar ongeveer net zoveel te besteden zou hebben als dit jaar", zegt de Nibud-directeur. Dat beeld zou nu niet meer realistisch zijn. "Met de hogere energieprijzen krijgen mensen vroeg of laat te maken. En dat de prijzen in de supermarkt stijgen, merk je al gauw bij het boodschappen doen."
Vliegenthart vindt dat het kabinet alert moet zijn, want er moet volgens hem voorkomen worden dat Nederland na de coronacrisis in een soort schuldencrisis zou belanden. "Een makkelijke oplossing is er alleen niet", erkent hij. Vorige maand kondigde het kabinet nog een compensatie aan voor de flink oplopende energierekening van huishoudens. Dat gebeurt door te sleutelen aan de energiebelasting. Zo'n oplossing is volgens Vliegenthart niet mogelijk voor de inflatie als geheel, omdat dit om veel bredere prijsstijgingen gaat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kijkt bij het vaststellen van de rente in het eurogebied niet uitsluitend naar de energieprijzen. Dat zei de Franse centralebankpresident en ECB-bestuurder François Villeroy de Galhau dinsdag tijdens een persbijeenkomst in Parijs.
16 minuten geledenLEUSDEN (ANP) - De koepelorganisatie voor reisorganisaties ANVR houdt dagelijks overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken over mogelijkheden om in het Midden-Oosten gestrande reizigers naar Nederland te halen. Als zich mogelijkheden voordoen om mensen te repatriëren, moeten ze razendsnel handelen, legt een woordvoerster uit.
24 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Klanten van Odido in grote delen van Zuid-Holland en de provincie Utrecht hebben dinsdagochtend mogelijk geen mobiel internet door een storing bij netbeheerder Stedin. Meldingen komen onder meer uit Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Maar ook buiten de regio waar Stedin het stroomnet beheert, komen er op Allestoringen.nl meldingen binnen.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag verder weggezakt. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De prijzen van olie en gas gingen door de onrust verder omhoog. Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB), waarschuwde in een interview met zakenkrant Financial Times dat een langdurige oorlog in het Midden-Oosten een forse stijging van de inflatie in de eurozone kan veroorzaken en de economische groei kan afremmen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Door het conflict in het Midden-Oosten heeft ook Air France besloten voorlopig niet op het gebied te vliegen. De luchtvaartmaatschappij heeft minstens tot en met donderdag 5 maart alle vluchten van en naar Tel Aviv, Beiroet, Dubai en Riyad geschrapt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs ging dinsdagochtend op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs opnieuw flink omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. De prijs steeg met 30 procent tot 58 euro per megawattuur.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De beurzen in Japan en Zuid-Korea zijn dinsdag hard omlaaggegaan door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. De Nikkei in Tokio zakte verder weg en verloor ruim 3 procent na de verliesbeurt een dag eerder. In Seoul, waar beleggers terugkeerden na een lang weekend, kelderde de Kospi meer dan 7 procent.
2 uur geleden