Nibud: Nederlanders maken zich minder zorgen over inkomen
DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de Nederlandse huishoudens (73 procent) lijkt de coronacrisis nog niet te voelen in de portemonnee. Voor hen is er sinds het begin van de crisis nog weinig veranderd. Ook maken huishoudens zich minder zorgen over hun inkomen dan twee maanden geleden. Dat meldt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) op basis van een peiling onder ruim duizend Nederlanders.
Net als in de eerste Nibud-peiling (in april van dit jaar) geeft ook nu een vijfde van de huishoudens aan dat het inkomen sinds het begin van de crisis is gedaald. Opnieuw zijn het vooral de jongeren (tot 35 jaar) die aangeven dat hun inkomen lager is geworden. Wel houden nu minder huishoudens rekening met een inkomensdaling in de komende maanden (12 procent nu tegen 21 procent in april). Het grootste deel van hen denkt dat zij tot 30 procent minder inkomen zullen hebben.
Ook zijn er nu iets minder huishoudens die verwachten de komende tijd moeilijk rond te kunnen komen dan twee maanden geleden. Een kwart van hen geeft aan dat zij dat verwachten, eerder was dat een derde. Minder mensen zijn nu bang dat zij als gevolg van de crisis hun spaargeld moeten opmaken (21 versus 28 procent) of dat ze helemaal geen inkomen meer zullen hebben (13 versus 17 procent). Jongeren tot 35 jaar maken zich echter meer dan gemiddeld zorgen over bijvoorbeeld baanbehoud, inkomen en het opmaken van hun spaargeld.
"De acute steunmaatregelen doen hun werk en dat lijkt zich te vertalen in minder zorgen", constateert Nibud-directeur Arjan Vliegenthart. "Maar de noodmaatregelen zijn tijdelijk van aard, de onderliggende betalingsproblemen vaak structureel. De vraag is nu wat mensen op de lange termijn kunnen verwachten. Hoe wordt de verwachte hausse aan mensen met schulden straks opgevangen? Als er niet ook iets anders gebeurt, is het doorschuiven van de rekening naar later uitstel van executie."
Meer uit Financieel
ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
24 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
1 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Ryanair sluit zijn basis op de luchthaven van Berlijn omdat het vliegveld te duur zou worden. De Ierse budgetmaatschappij wil zijn zeven toestellen in Berlijn verplaatsen naar goedkopere luchthavens in andere EU-landen, zoals Zweden, Slowakije, Albanië en Italië.
3 uur geleden