Nibud: koopkracht meeste huishoudens verbetert, wel gering
UTRECHT (ANP) - De koopkracht van de meeste huishoudens verbetert dit jaar, al is die verbetering wel gering. Zelfstandigen en gepensioneerden gaan er gemiddeld genomen juist op achteruit. Dat meldt het Nibud. De koopkrachtstijging komt volgens de voorlichter voor geldzaken onder andere doordat de lonen meer stijgen dan de prijzen.
De loonstijging valt waarschijnlijk zelfs nog iets hoger uit dan op Prinsjesdag werd verwacht, stelt het Nibud, op gemiddeld 4,5 procent. Daartegenover staat in de ramingen van het Centraal Planbureau een inflatie voor dit jaar van 3,2 procent. Maar niet alleen de lonen stijgen, ook verschillende uitkeringen. De bedragen waarmee de koopkracht van Nederlanders toeneemt, variëren volgens het Nibud tussen 1 euro en 65 euro per maand.
Het gaat dus maar om relatief kleine bedragen. "Helaas merk je die loonstijging maar één keer per maand, terwijl je veel vaker aan de kassa of bij de pomp staat en dan elke keer weer schrikt van de prijzen", zegt Nibud-directeur Arjan Vliegenthart. "De paar tientjes die je er misschien op vooruit gaat, kunnen gevoelsmatig snel verdampen."
Belastingen
De lichte verbetering van de koopkracht heeft ook te maken met veranderingen rondom belastingen. Het Nibud verwijst daarbij onder andere naar een extra belastingschijf, waardoor onder meer mensen met een minimumloon voordeliger uit zijn. Maar ook verschillende toeslagen stijgen, zoals de zorgtoeslag en het kindgebonden budget.
Zzp'ers gaan er niet op vooruit, onder andere door de gedaalde zelfstandigenaftrek. Verder ziet het Nibud dat de indexatie van de aanvullende pensioenen is achtergebleven bij de verwachtingen. Daardoor gaat de koopkracht van gepensioneerden met een aanvullend pensioen er met 0,2 tot 1,3 procent op achteruit.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
3 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
5 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
5 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
6 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."
9 uur geleden