Nibud: koopkracht meeste huishoudens verbetert, wel gering
UTRECHT (ANP) - De koopkracht van de meeste huishoudens verbetert dit jaar, al is die verbetering wel gering. Zelfstandigen en gepensioneerden gaan er gemiddeld genomen juist op achteruit. Dat meldt het Nibud. De koopkrachtstijging komt volgens de voorlichter voor geldzaken onder andere doordat de lonen meer stijgen dan de prijzen.
De loonstijging valt waarschijnlijk zelfs nog iets hoger uit dan op Prinsjesdag werd verwacht, stelt het Nibud, op gemiddeld 4,5 procent. Daartegenover staat in de ramingen van het Centraal Planbureau een inflatie voor dit jaar van 3,2 procent. Maar niet alleen de lonen stijgen, ook verschillende uitkeringen. De bedragen waarmee de koopkracht van Nederlanders toeneemt, variëren volgens het Nibud tussen 1 euro en 65 euro per maand.
Het gaat dus maar om relatief kleine bedragen. "Helaas merk je die loonstijging maar één keer per maand, terwijl je veel vaker aan de kassa of bij de pomp staat en dan elke keer weer schrikt van de prijzen", zegt Nibud-directeur Arjan Vliegenthart. "De paar tientjes die je er misschien op vooruit gaat, kunnen gevoelsmatig snel verdampen."
Belastingen
De lichte verbetering van de koopkracht heeft ook te maken met veranderingen rondom belastingen. Het Nibud verwijst daarbij onder andere naar een extra belastingschijf, waardoor onder meer mensen met een minimumloon voordeliger uit zijn. Maar ook verschillende toeslagen stijgen, zoals de zorgtoeslag en het kindgebonden budget.
Zzp'ers gaan er niet op vooruit, onder andere door de gedaalde zelfstandigenaftrek. Verder ziet het Nibud dat de indexatie van de aanvullende pensioenen is achtergebleven bij de verwachtingen. Daardoor gaat de koopkracht van gepensioneerden met een aanvullend pensioen er met 0,2 tot 1,3 procent op achteruit.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
15 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
16 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
17 uur geleden