Nibud: in hoofdlijnenakkoord geen structurele aanpak
UTRECHT (ANP) - Veel maatregelen in het hoofdlijnenakkoord zijn vooral incidenteel. Er ontbreekt een structurele aanpak van bestaanszekerheid. Dat vindt het Nibud (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting), dat het hoofdlijnenakkoord onder de loep legde.
De instantie ziet veel mogelijkheden voor een toekomstbestendig beleid, maar er ontbreekt een structurele oplossing om huishoudens minder afhankelijk te maken van landelijke en lokale regelingen. Zo profiteren huishoudens met een laag inkomen relatief weinig van het toevoegen van een extra belastingschijf. De verlaging van het eigen risico lijkt mooi, maar door een hogere zorgpremie zal het effect per saldo maar klein zijn, zegt het Nibud.
Maatregelen voor lage inkomens rond de energietransitie ontbreken, stelt de organisatie. Ook is er te weinig aandacht voor armoedebestrijding en inkomensondersteuning voor de mensen in Caribisch Nederland.
Het Nibud roept de nieuwe bewindslieden op alles goed te onderzoeken en met een beleid te komen dat recht doet aan de term bestaanszekerheid. "Het zou daarom mooi zijn als dit kabinet een begin maakt met het verminderen van de afhankelijkheid van toeslagen, het toeslagensysteem vereenvoudigt en voor een solide basis van inkomensondersteuning zorgt. Op die manier krijgt bestaanszekerheid daadwerkelijk de structurele aanpak die noodzakelijk is."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt de Raad van State (RvS) ook dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minister moet de korpsleiding van de politie wegsturen, vinden rechtse partijen als JA21 en BBB. De directe aanleiding is de manier waarop de leiding heeft gecommuniceerd met politiemensen die de systemen hebben geraadpleegd in de zaak van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
21 uur geleden