Ngo's: Turkse politie martelde mensen in nasleep aardbevingen
GAZIANTEP (ANP) - Turkse politie en troepen die na de verwoestende aardbevingen van begin februari naar het rampgebied zijn gestuurd, hebben zich daar schuldig gemaakt aan martelingen. Amnesty International en Human Rights Watch (HRW) zeggen dat agenten mensen schopten, sloegen en mishandelden omdat ze verdacht werden van plunderingen. Een persoon stierf in de cel na gemarteld te zijn.
"Handhavers gebruiken de noodtoestand als een vrijbrief om te martelen, te mishandelen en zelfs te doden", schrijven de mensenrechtenorganisaties. Amnesty en HRW spreken van zeker dertien incidenten met politiegeweld en hebben "geloofwaardige meldingen" van meer gevallen. Dat gaat om fysieke mishandelingen, maar ook om bijvoorbeeld bedreigingen en willekeurige opsluiting.
De man die is overleden werd bijvoorbeeld samen met zijn broer opgepakt. Hoewel ze zich niet verzetten, schoten de agenten in de lucht en bedreigden ze de broers. De twee werden tijdens de arrestatie en de tocht naar het bureau constant op hun hoofd, armen en benen geslagen. Daar zouden ze zijn uitgekleed en met een brandslang bespoten. De agenten hebben ze in hun testikels geknepen en probeerden om ze met een wapenstok anaal te penetreren. De man is pas naar het ziekenhuis gebracht toen hij buiten bewustzijn raakte en bloed overgaf. Daar is hij overleden.
Antakya
Bijna alle voorvallen vonden plaats in Antakya, in de zwaar getroffen provincie Hatay. Bij vier gevallen ging het om Syriërs en speelde waarschijnlijk xenofobie een rol. De meeste slachtoffers zijn niet officieel aangeklaagd voor de plunderingen, dus volgens de ngo's is het twijfelachtig of ze überhaupt schuldig waren.
De organisaties erkennen dat de politie voor een grote uitdaging stond in de nasleep van de aardbevingen en dat er inderdaad mensen misbruik maakten van de situatie en uit stelen gingen. Nadat president Recep Tayyip Erdogan de noodtoestand had uitgeroepen waarschuwde hij plunderaars dat ze stevig zouden worden aangepakt. In de dagen daarna zijn tientallen plunderaars opgepakt in het rampgebied. Maar de Turkse en internationale wetten verbieden marteling "onder alle omstandigheden".
Turkije reageert op aantijgingen
Turkije zegt in een reactie dat het inderdaad een zerotolerancebeleid heeft ten opzichte van martelingen, maar dat de bevindingen van Amnesty en HRW zijn gebaseerd op "vage beweringen zonder feitelijke basis".
Amnesty en HRW willen dat Turkije uitgebreid onderzoek doet naar wie de daders zijn en wat ze precies hebben gedaan. De slachtoffers verdienen gerechtigheid en zouden gecompenseerd moeten worden.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
13 uur geleden