Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ngo's: Turkse politie martelde mensen in nasleep aardbevingen

Ngo's: Turkse politie martelde mensen in nasleep aardbevingen

GAZIANTEP (ANP) - Turkse politie en troepen die na de verwoestende aardbevingen van begin februari naar het rampgebied zijn gestuurd, hebben zich daar schuldig gemaakt aan martelingen. Amnesty International en Human Rights Watch (HRW) zeggen dat agenten mensen schopten, sloegen en mishandelden omdat ze verdacht werden van plunderingen. Een persoon stierf in de cel na gemarteld te zijn.

"Handhavers gebruiken de noodtoestand als een vrijbrief om te martelen, te mishandelen en zelfs te doden", schrijven de mensenrechtenorganisaties. Amnesty en HRW spreken van zeker dertien incidenten met politiegeweld en hebben "geloofwaardige meldingen" van meer gevallen. Dat gaat om fysieke mishandelingen, maar ook om bijvoorbeeld bedreigingen en willekeurige opsluiting.

De man die is overleden werd bijvoorbeeld samen met zijn broer opgepakt. Hoewel ze zich niet verzetten, schoten de agenten in de lucht en bedreigden ze de broers. De twee werden tijdens de arrestatie en de tocht naar het bureau constant op hun hoofd, armen en benen geslagen. Daar zouden ze zijn uitgekleed en met een brandslang bespoten. De agenten hebben ze in hun testikels geknepen en probeerden om ze met een wapenstok anaal te penetreren. De man is pas naar het ziekenhuis gebracht toen hij buiten bewustzijn raakte en bloed overgaf. Daar is hij overleden.

Antakya

Bijna alle voorvallen vonden plaats in Antakya, in de zwaar getroffen provincie Hatay. Bij vier gevallen ging het om Syriërs en speelde waarschijnlijk xenofobie een rol. De meeste slachtoffers zijn niet officieel aangeklaagd voor de plunderingen, dus volgens de ngo's is het twijfelachtig of ze überhaupt schuldig waren.

De organisaties erkennen dat de politie voor een grote uitdaging stond in de nasleep van de aardbevingen en dat er inderdaad mensen misbruik maakten van de situatie en uit stelen gingen. Nadat president Recep Tayyip Erdogan de noodtoestand had uitgeroepen waarschuwde hij plunderaars dat ze stevig zouden worden aangepakt. In de dagen daarna zijn tientallen plunderaars opgepakt in het rampgebied. Maar de Turkse en internationale wetten verbieden marteling "onder alle omstandigheden".

Turkije reageert op aantijgingen

Turkije zegt in een reactie dat het inderdaad een zerotolerancebeleid heeft ten opzichte van martelingen, maar dat de bevindingen van Amnesty en HRW zijn gebaseerd op "vage beweringen zonder feitelijke basis".

Amnesty en HRW willen dat Turkije uitgebreid onderzoek doet naar wie de daders zijn en wat ze precies hebben gedaan. De slachtoffers verdienen gerechtigheid en zouden gecompenseerd moeten worden.

Meer uit Buitenland

In totaal vijf doden door lawines in Oostenrijk

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.

29 minuten geleden
Meerdere doden door lawine bij Oostenrijks skioord St. Anton

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.

9 uur geleden
Andrew mogelijk uit lijn troonopvolging na Epstein-zaak

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.

10 uur geleden
Merz opnieuw CDU-partijvoorzitter met 91 procent van de stemmen

STUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.

10 uur geleden
Zelensky: VS en Rusland willen dat Oekraïne Donbas opgeeft

KYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.

10 uur geleden
NASA wil maanmissie volgende maand alsnog lanceren

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.

11 uur geleden
Politie zoekt contact met (oud-)beveiligers van Andrew

LONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.

11 uur geleden