Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ngo's: Turkse politie martelde mensen in nasleep aardbevingen

Ngo's: Turkse politie martelde mensen in nasleep aardbevingen

GAZIANTEP (ANP) - Turkse politie en troepen die na de verwoestende aardbevingen van begin februari naar het rampgebied zijn gestuurd, hebben zich daar schuldig gemaakt aan martelingen. Amnesty International en Human Rights Watch (HRW) zeggen dat agenten mensen schopten, sloegen en mishandelden omdat ze verdacht werden van plunderingen. Een persoon stierf in de cel na gemarteld te zijn.

"Handhavers gebruiken de noodtoestand als een vrijbrief om te martelen, te mishandelen en zelfs te doden", schrijven de mensenrechtenorganisaties. Amnesty en HRW spreken van zeker dertien incidenten met politiegeweld en hebben "geloofwaardige meldingen" van meer gevallen. Dat gaat om fysieke mishandelingen, maar ook om bijvoorbeeld bedreigingen en willekeurige opsluiting.

De man die is overleden werd bijvoorbeeld samen met zijn broer opgepakt. Hoewel ze zich niet verzetten, schoten de agenten in de lucht en bedreigden ze de broers. De twee werden tijdens de arrestatie en de tocht naar het bureau constant op hun hoofd, armen en benen geslagen. Daar zouden ze zijn uitgekleed en met een brandslang bespoten. De agenten hebben ze in hun testikels geknepen en probeerden om ze met een wapenstok anaal te penetreren. De man is pas naar het ziekenhuis gebracht toen hij buiten bewustzijn raakte en bloed overgaf. Daar is hij overleden.

Antakya

Bijna alle voorvallen vonden plaats in Antakya, in de zwaar getroffen provincie Hatay. Bij vier gevallen ging het om Syriërs en speelde waarschijnlijk xenofobie een rol. De meeste slachtoffers zijn niet officieel aangeklaagd voor de plunderingen, dus volgens de ngo's is het twijfelachtig of ze überhaupt schuldig waren.

De organisaties erkennen dat de politie voor een grote uitdaging stond in de nasleep van de aardbevingen en dat er inderdaad mensen misbruik maakten van de situatie en uit stelen gingen. Nadat president Recep Tayyip Erdogan de noodtoestand had uitgeroepen waarschuwde hij plunderaars dat ze stevig zouden worden aangepakt. In de dagen daarna zijn tientallen plunderaars opgepakt in het rampgebied. Maar de Turkse en internationale wetten verbieden marteling "onder alle omstandigheden".

Turkije reageert op aantijgingen

Turkije zegt in een reactie dat het inderdaad een zerotolerancebeleid heeft ten opzichte van martelingen, maar dat de bevindingen van Amnesty en HRW zijn gebaseerd op "vage beweringen zonder feitelijke basis".

Amnesty en HRW willen dat Turkije uitgebreid onderzoek doet naar wie de daders zijn en wat ze precies hebben gedaan. De slachtoffers verdienen gerechtigheid en zouden gecompenseerd moeten worden.

Meer uit Buitenland

Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

5 uur geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

5 uur geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

7 uur geleden
Honderden bij protestmars tegen songfestivaldeelname Israël

WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.

8 uur geleden
Duiker sterft bij zoekactie naar omgekomen Italiaanse grotduikers

MALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.

8 uur geleden
Activisten vast voor uithangen Palestijnse vlag aan Eiffeltoren

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.

9 uur geleden
Rusland: Oekraïense drone neergestort bij kerncentrale Zaporizja

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.

10 uur geleden