Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ngo's: Rabobank, ING en ABN AMRO financieren klimaatontwrichting

Ngo's: Rabobank, ING en ABN AMRO financieren klimaatontwrichting

DEN HAAG (ANP) - Sinds het klimaatakkoord van Parijs van 2015 hebben Europese banken meer dan 250 miljard euro geleend aan bedrijven die bijdragen aan ontbossing. Zij zijn daardoor medeverantwoordelijk voor klimaatontwrichting, melden Greenpeace, Milieudefensie en Harvest in een nieuw rapport. Rabobank en ING staan in de Europese top vijf.

Het rapport van de ngo's, dat is ondertekend door achttien andere organisaties, analyseert de relaties tussen Europese financiële instellingen en de 135 grootste ondernemingen die actief zijn in risicosectoren, waaronder vleesbedrijven, sojaproducenten en handelaren in deze landbouwgrondstoffen. Die vormen volgens de ngo's een groot risico op natuurverwoesting, waaronder ontbossing in de Amazone.

De ngo's becijferden dat Europese banken tussen 2016 en 2023 voor 256 miljard euro aan leningen en andere diensten hebben verstrekt aan bedrijven die in verband worden gebracht met ontbossing.

6,1 miljard euro

Het rapport licht met name zes bedrijven uit: de Braziliaanse vleesproducenten JBS en Marfrig, palmolie- en pulpgiganten RGE en Sinar Mas uit Indonesië en de Amerikaanse grondstoffenhandelaren Bunge en Cargill. Tussen 2016 en 2023 hebben deze 24,4 miljard euro aan krediet gekregen van Europese banken.

Rabobank, ING en ABN AMRO gaven de zes multinationals een kwart van dat bedrag, oftewel 6,1 miljard euro. In de EU bezorgden alleen Franse banken deze risicosectoren meer geld dan de Nederlandse financiële instellingen.

Reacties banken

ING zegt de zorgen van Greenpeace over ontbossing te delen. De bank heeft ook beleid om bijvoorbeeld geen kap van tropisch regenwoud te financieren. Met klanten die nog niet aan de eisen voldoen gaat de bank in gesprek. "We moedigen onze klanten aan om hun bedrijfsvoering te verbeteren als dat nodig is en indien nodig maken we hier afspraken over. Als een klant onvoldoende verbetering laat zien, kan dit uiteindelijk leiden tot beëindiging van de relatie."

ABN AMRO noemt de cijfers uit het rapport "geen goede weergave van de actuele situatie". De bank heeft namelijk in 2020 al besloten om de activiteiten van zijn grootzakelijke tak buiten Europa, waaronder alle grondstoffenfinanciering, af te bouwen. "Deze afbouw was eind 2022 nagenoeg voltooid, wat betekent dat ABN AMRO sindsdien geen financieringsrelatie meer heeft met de meeste van de genoemde bedrijven."

Meer uit Binnenland

Zeven jaar cel voor vader uit Helmond na dood baby

DEN BOSCH (ANP) - De 35-jarige Jon T. uit Helmond is maandag veroordeeld tot zeven jaar cel door de rechtbank in Den Bosch omdat hij verantwoordelijk is voor de dood van zijn zes weken oude zoon. Het kind overleed in 2021 aan ernstig hersenletsel. Dat ontstond door hevig geweld door de vader, concludeert de rechtbank.

15 minuten geleden
Verkozen wijkraadslid mag zetel niet namens Leefbaar innemen

ROTTERDAM (ANP) - Patricia Reichman, die is verkozen als wijkraadslid voor Leefbaar Rotterdam in Blijdorp-Bergpolder-Liskwartier, mag haar zetel niet namens Leefbaar Rotterdam innemen. Dat meldt een woordvoerder van de partij. "Er is gebleken dat zij niet de waarheid heeft gesproken over meerdere zaken, waardoor wat ons betreft een samenwerking onmogelijk is geworden", aldus de woordvoerder.

27 minuten geleden
Laatste zittingsdag zaak Ali B verder na getuigenverhoren

AMSTERDAM (ANP) - De ingelaste getuigenverhoren in het hoger beroep in de zedenzaak tegen Ali B zijn afgelopen. De zaak is tot 13.30 uur geschorst en gaat daarna verder.

44 minuten geleden
Man (48) overleden bij bedrijfsongeval op bouwplaats Zaandam

ZAANDAM (ANP) - Op een bouwplaats aan de Thorbeckeweg in Zaandam is maandag net na 08.00 uur een man (48) overleden. Hij is onder een betonplaat gekomen, meldt een woordvoerder van de Arbeidsinspectie. Op de bouwplaats werkte de man aan een tijdelijke brug.

59 minuten geleden
Aantal asielzoekers in Ter Apel daalt, maar blijft boven 2000

TER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel is dit weekend verder gedaald, maar blijft hoger dan het maximum van 2000. Maandag verblijven er 2053 asielzoekers, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

2 uur geleden
Hof honoreert tweede getuigenverhoor in zaak Ali B

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam heeft besloten een tweede getuigenverhoor toe te staan in de strafzaak tegen Ali B. Naast de ex-partner en toenmalig manager van Ellen ten Damme wordt een productieleider van het AVROTROS-programma Ali B en de Muziekkaravaan opgeroepen als getuige, meldt het hof in een persbericht.

2 uur geleden
Hof hoort op laatste zittingsdag zedenzaak Ali B nog een getuige

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam heeft besloten op de derde en laatste zittingsdag in de zedenzaak tegen Ali B nog een getuige te horen. Dat werd maandag duidelijk bij aanvang van de zitting.

3 uur geleden