Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ngo's: Rabobank, ING en ABN AMRO financieren klimaatontwrichting

Ngo's: Rabobank, ING en ABN AMRO financieren klimaatontwrichting

DEN HAAG (ANP) - Sinds het klimaatakkoord van Parijs van 2015 hebben Europese banken meer dan 250 miljard euro geleend aan bedrijven die bijdragen aan ontbossing. Zij zijn daardoor medeverantwoordelijk voor klimaatontwrichting, melden Greenpeace, Milieudefensie en Harvest in een nieuw rapport. Rabobank en ING staan in de Europese top vijf.

Het rapport van de ngo's, dat is ondertekend door achttien andere organisaties, analyseert de relaties tussen Europese financiële instellingen en de 135 grootste ondernemingen die actief zijn in risicosectoren, waaronder vleesbedrijven, sojaproducenten en handelaren in deze landbouwgrondstoffen. Die vormen volgens de ngo's een groot risico op natuurverwoesting, waaronder ontbossing in de Amazone.

De ngo's becijferden dat Europese banken tussen 2016 en 2023 voor 256 miljard euro aan leningen en andere diensten hebben verstrekt aan bedrijven die in verband worden gebracht met ontbossing.

6,1 miljard euro

Het rapport licht met name zes bedrijven uit: de Braziliaanse vleesproducenten JBS en Marfrig, palmolie- en pulpgiganten RGE en Sinar Mas uit Indonesië en de Amerikaanse grondstoffenhandelaren Bunge en Cargill. Tussen 2016 en 2023 hebben deze 24,4 miljard euro aan krediet gekregen van Europese banken.

Rabobank, ING en ABN AMRO gaven de zes multinationals een kwart van dat bedrag, oftewel 6,1 miljard euro. In de EU bezorgden alleen Franse banken deze risicosectoren meer geld dan de Nederlandse financiële instellingen.

Reacties banken

ING zegt de zorgen van Greenpeace over ontbossing te delen. De bank heeft ook beleid om bijvoorbeeld geen kap van tropisch regenwoud te financieren. Met klanten die nog niet aan de eisen voldoen gaat de bank in gesprek. "We moedigen onze klanten aan om hun bedrijfsvoering te verbeteren als dat nodig is en indien nodig maken we hier afspraken over. Als een klant onvoldoende verbetering laat zien, kan dit uiteindelijk leiden tot beëindiging van de relatie."

ABN AMRO noemt de cijfers uit het rapport "geen goede weergave van de actuele situatie". De bank heeft namelijk in 2020 al besloten om de activiteiten van zijn grootzakelijke tak buiten Europa, waaronder alle grondstoffenfinanciering, af te bouwen. "Deze afbouw was eind 2022 nagenoeg voltooid, wat betekent dat ABN AMRO sindsdien geen financieringsrelatie meer heeft met de meeste van de genoemde bedrijven."

Meer uit Binnenland

Centrummanagement Utrecht in contact met getroffen ondernemers

UTRECHT (ANP) - Centrummanagement Utrecht (CMU) heeft contact opgenomen met ondernemers in het getroffen gebied in het centrum van Utrecht. Daar vond donderdagmiddag een grote explosie plaats die bij veel winkels en restaurants in de omgeving voor flinke schade heeft gezorgd.

20 minuten geleden
Beperkt zicht door rook bemoeilijkt hulpdiensten in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De brandweer in Utrecht is inmiddels dicht bij het getroffen pand van de explosie geweest. Dat bestaat uit meerdere woonlagen en is ingestort. Ook de panden daarnaast aan de Visscherssteeg zijn deels bezweken, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.

30 minuten geleden
Dijksma: omwonenden explosie opgevangen voor zolang als nodig is

UTRECHT (ANP) - Voor inwoners van Utrecht die niet terug naar huis kunnen door de grote explosie en brand in het centrum, heeft de gemeente opvang geregeld "voor zolang als dat nodig is". Burgemeester Sharon Dijksma zei donderdagavond tegen RTV Utrecht dat momenteel aan tientallen mensen onderdak wordt geboden in hotel Karel V.

42 minuten geleden
Kamer wil deel bezuiniging ontwikkelingshulp ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.

1 uur geleden
Plan in de maak voor ophalen auto's uit garage vlakbij explosie

UTRECHT (ANP) - De Veiligheidsregio Utrecht bekijkt momenteel wanneer mensen hun auto kunnen ophalen bij de parkeergarage aan de Utrechtse Springweg, vlakbij de Visscherssteeg waar donderdag een grote explosie plaatsvond. De veiligheidsregio zegt een plan op te stellen en later met meer informatie te komen.

1 uur geleden
Brandweer Utrecht: lukt redelijk om bij brandhaard te komen

UTRECHT (ANP) - Het lukt de brandweer in Utrecht "redelijk" om bij de brandhaard te komen in het pand waar donderdagmiddag een explosie was. Een woordvoerder van de veiligheidsregio laat weten dat gebouwen instabiel zijn en scheuren hebben en dat daarom de brand van buitenaf wordt bestreden. Er zijn meerdere panden ingestort.

1 uur geleden
Meerdere panden ingestort door explosie in centrum Utrecht

UTRECHT (ANP) - Door de explosie in het centrum van Utrecht zijn meerdere panden ingestort, meldt Veiligheidsregio Utrecht donderdagavond in een update. Vier gewonden zijn overgebracht naar het calamiteitenhospitaal van het UMC Utrecht. In de omgeving is veel schade.

1 uur geleden