Ngo: nooit eerder waren zoveel mensen op de vlucht in eigen land
GENÈVE (ANP/AFP) - Eind 2023 waren wereldwijd 75,9 miljoen mensen op de vlucht in eigen land als gevolg van conflicten en rampen. Nooit eerder was het cijfer zo hoog, meldt de ngo Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC). Een jaar eerder stond het aantal zogenaamde IDP's (internally displaced people) nog op 71,1 miljoen. In de laatste vijf jaar is het aantal mensen dat op de vlucht is in eigen land met de helft toegenomen.
Nergens zijn zoveel binnenlandse vluchtelingen als in Soedan (9,1 miljoen). Al meer dan een jaar voeren het leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) daar een strijd uit. Meer dan de helft van de interne vluchtelingen wereldwijd bevindt zich in Afrika ten zuiden van de Sahara.
Ook mensen die op de vlucht zijn binnen de Gazastrook en in Oekraïne verklaren de forse toenames in 2022 en 2023.
'Alarmerende nieuwe aantallen'
"De afgelopen twee jaar hebben we alarmerende nieuwe aantallen mensen gezien die hun huizen moesten ontvluchten door conflicten en geweld, zelfs in regio's waar de trend aan het verbeteren was", zegt IDMC-directeur Alexandra Bilak.
De ngo IDMC werd in 1998 opgericht door de Noorse Vluchtelingenraad (NRC) en ontvangt financiering van onder meer de Noorse overheid en het Amerikaanse ontwikkelingsagentschap (USAID). IDMC is gevestigd in Genève in Zwitserland.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
4 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
8 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
8 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
10 uur geleden