Ngo: nooit eerder waren zoveel mensen op de vlucht in eigen land
GENÈVE (ANP/AFP) - Eind 2023 waren wereldwijd 75,9 miljoen mensen op de vlucht in eigen land als gevolg van conflicten en rampen. Nooit eerder was het cijfer zo hoog, meldt de ngo Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC). Een jaar eerder stond het aantal zogenaamde IDP's (internally displaced people) nog op 71,1 miljoen. In de laatste vijf jaar is het aantal mensen dat op de vlucht is in eigen land met de helft toegenomen.
Nergens zijn zoveel binnenlandse vluchtelingen als in Soedan (9,1 miljoen). Al meer dan een jaar voeren het leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) daar een strijd uit. Meer dan de helft van de interne vluchtelingen wereldwijd bevindt zich in Afrika ten zuiden van de Sahara.
Ook mensen die op de vlucht zijn binnen de Gazastrook en in Oekraïne verklaren de forse toenames in 2022 en 2023.
'Alarmerende nieuwe aantallen'
"De afgelopen twee jaar hebben we alarmerende nieuwe aantallen mensen gezien die hun huizen moesten ontvluchten door conflicten en geweld, zelfs in regio's waar de trend aan het verbeteren was", zegt IDMC-directeur Alexandra Bilak.
De ngo IDMC werd in 1998 opgericht door de Noorse Vluchtelingenraad (NRC) en ontvangt financiering van onder meer de Noorse overheid en het Amerikaanse ontwikkelingsagentschap (USAID). IDMC is gevestigd in Genève in Zwitserland.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
1 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
4 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
5 uur geleden