Ngo: nooit eerder waren zoveel mensen op de vlucht in eigen land
GENÈVE (ANP/AFP) - Eind 2023 waren wereldwijd 75,9 miljoen mensen op de vlucht in eigen land als gevolg van conflicten en rampen. Nooit eerder was het cijfer zo hoog, meldt de ngo Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC). Een jaar eerder stond het aantal zogenaamde IDP's (internally displaced people) nog op 71,1 miljoen. In de laatste vijf jaar is het aantal mensen dat op de vlucht is in eigen land met de helft toegenomen.
Nergens zijn zoveel binnenlandse vluchtelingen als in Soedan (9,1 miljoen). Al meer dan een jaar voeren het leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) daar een strijd uit. Meer dan de helft van de interne vluchtelingen wereldwijd bevindt zich in Afrika ten zuiden van de Sahara.
Ook mensen die op de vlucht zijn binnen de Gazastrook en in Oekraïne verklaren de forse toenames in 2022 en 2023.
'Alarmerende nieuwe aantallen'
"De afgelopen twee jaar hebben we alarmerende nieuwe aantallen mensen gezien die hun huizen moesten ontvluchten door conflicten en geweld, zelfs in regio's waar de trend aan het verbeteren was", zegt IDMC-directeur Alexandra Bilak.
De ngo IDMC werd in 1998 opgericht door de Noorse Vluchtelingenraad (NRC) en ontvangt financiering van onder meer de Noorse overheid en het Amerikaanse ontwikkelingsagentschap (USAID). IDMC is gevestigd in Genève in Zwitserland.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Bij een frontale botsing tussen twee passagierstreinen in Denemarken zijn "veel" gewonden gevallen, meldt de lokale burgemeester. De toestand van sommige slachtoffers is kritiek. Het ongeluk gebeurde bij Hillerød, een stad op ongeveer 30 kilometer ten noorden van Kopenhagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben tijdens hun blokkade van Iraanse havens 31 schepen tegengehouden. Die kregen de opdracht om te keren of terug naar hun havens te gaan, aldus CENTCOM, het Amerikaanse militaire commando in de regio.
1 uur geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Zeker twee mensen zijn omgekomen bij een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro. Bij de aanval vielen ook acht gewonden en één persoon wordt nog vermist.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
8 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
13 uur geleden