Ngo: aantal operationele kernkoppen toegenomen door Rusland
OSLO (ANP/AFP) - Het aantal operationele kernkoppen in de wereld is het afgelopen jaar toegenomen. Volgens een monitor van het kernwapenverbod, deel van een Noorse mensenrechtenorganisatie, waren 9576 kernkoppen klaar voor gebruik in 2022, 137 meer dan een jaar eerder. De stijging zou vooral op het conto van Rusland komen.
De ngo Norsk Folkehjelp (Noorse Volkshulp) heeft de wapens van negen officiële en onofficiële kernmachten bij elkaar opgeteld. Die wapens zouden bij elkaar de kracht hebben van "meer dan 135.000 Hiroshima-bommen", verwijzend naar de atoombom die in 1945 op de Japanse stad Hiroshima viel. Naar schatting kwamen zo'n 60.000 mensen om door de inslag van de bom en minstens nog eens zoveel mensen stierven als gevolg van de straling.
Rusland heeft het afgelopen jaar herhaaldelijk gedreigd met het gebruik van kernwapens om de oorlog in Oekraïne en de vermeende dreiging die van de NAVO uitgaat. Afgelopen weekend besloot president Vladimir Poetin om ook kernkoppen bij bondgenoot Belarus te plaatsen, iets wat het Westen ziet als een gevaarlijke ontwikkeling.
China, dat zich juist geregeld uitspreekt tegen een nucleaire dreiging, heeft ook het aantal operationele kernkoppen opgeschroefd. Ook India, Pakistan en Noord-Korea hebben meer wapens ter beschikking dan een jaar eerder.
Meer uit Buitenland
CAPE CANAVERAL (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin heeft zondag de lancering uitgesteld van een missie die twee ruimtevaartuigen richting Mars moet sturen. Het zou de eerste Marsmissie worden van het bedrijf van multimiljardair Jeff Bezos, maar de start vanaf Cape Canaveral in Florida werd op het laatste moment afgeblazen.
5 minuten geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - Door een botsing tussen twee passagierstreinen in Slowakije zijn volgens de autoriteiten tientallen mensen gewond geraakt. Nieuwssite DennÍk N schrijft dat er ongeveer dertig gewonden zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft verheugd gereageerd op het aftreden van de directeur-generaal van de BBC Tim Davie en topvrouw Deborah Turness, die hoofdverantwoordelijk is voor de berichtgeving van de Britse omroep. De twee maakten eerder zondag bekend op te stappen na kritiek dat een documentaire van de BBC kijkers zou hebben misleid door een toespraak van Trump te bewerken.
1 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Punkformatie Bob Vylan heeft excuses en een schadevergoeding ontvangen van Reach plc, de uitgever van de Manchester Evening News. Dat meldt de advocaat van Pascal Robinson, zoals Bob Vylan-frontman Bobby Vylan in het echt heet, in een persbericht. De krant schreef in oktober dat Vylan tijdens een recent optreden de Hitlergroet had gebracht.
3 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - Het vliegverkeer bij de luchthaven van Luik is zondagavond opnieuw tijdelijk stilgelegd om een melding van een drone. Dat meldt luchtverkeersleider Skeyes. Rond 20.30 uur werd het vliegverkeer hervat.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Directeur-generaal van de BBC Tim Davie stapt op na kritiek dat een documentaire van de Britse omroep kijkers zou hebben misleid door een toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump te bewerken. Dat meldt de omroep. Ook topvrouw Deborah Turness stapt op.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische regering heeft beklemtoond dat Turkije niet mag deelnemen aan een eventuele internationale troepenmacht in de Gazastrook. "Er komen geen Turkse laarzen op de grond", aldus een regeringswoordvoerder. Turkije en Israël staan al tijden vijandig tegenover elkaar naar aanleiding van de bloedige Israëlische aanvallen op de Gazastrook. Turkije heeft onder meer arrestatiebevelen tegen Israëlische topfiguren uitgevaardigd over wat het ziet als volkerenmoord in Gaza.
7 uur geleden