Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NFI heeft nieuwe methode voor opsporen geheime boodschappen

NFI heeft nieuwe methode voor opsporen geheime boodschappen

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) heeft samen met de Universiteit van Amsterdam een nieuwe methode ontwikkeld om verborgen berichten te ontdekken in data. Criminelen gebruiken deze verstopte boodschappen, die steganografie ofwel 'stego' worden genoemd, om in het geheim te communiceren.

Steganografie is niet nieuw, aldus het NFI. Zo zou terreurgroep Al-Qaida de methode hebben gebruikt om de aanslag van 11 september 2001 te plannen. Ook bij een Nederlandse zaak uit 2003 werd de techniek gebruikt. In de zaak die draaide om het afpersen van zuivelbedrijf Campina ontving de verdachte bankgegevens verstopt in een afbeelding.

Er zijn online tientallen programma's om berichten te verstoppen in data. Onderzoeker Meike Kombrink ontdekte dat een groot deel van deze programma's op twee manieren herkenbaar is door 'fouten' in hun werkwijze. Bij de ene werkwijze worden steeds op exact dezelfde plekken bits aangezet, uitgezet of beide. Zo ontstaat een herkenbaar patroon in de data met een verstopte boodschap. Bij de tweede werkwijze gebeurt dat ook, maar dan steeds op een andere plek in de afbeelding.

Verborgen boodschappen

De nieuwe software kan niet alleen de verborgen boodschappen herkennen, maar ook hoe deze eruit gehaald kunnen worden. Om de boodschappen op te sporen ontwikkelde Kombrink een systeem dat beide patronen herkent. Ze gebruikte daarvoor afbeeldingen met en zonder verborgen boodschappen. "Uiteindelijk hebben we van bijna driekwart van de tools een handtekening die zij achterlaten kunnen vinden", aldus Kombrink.

Het programma wordt ingebouwd in het analyseplatform Hansken, dat grote hoeveelheden data doorzoekbaar maakt. Bijvoorbeeld berichten van gecodeerde chatdiensten in grote strafzaken. Ook wordt het programma beschikbaar gesteld voor andere opsporingsdiensten.

Meer uit Binnenland

Bioscoopsucces The North passeert in twee weken 50.000 bezoekers

AMSTERDAM (ANP) - De wandelfilm The North heeft in twee weken tijd meer dan 50.000 bezoekers getrokken. Dat heeft distributeur Gusto Entertainment zaterdag gemeld. Daarmee is het de best bezochte Nederlandse arthousefilm van 2025. Deze titel stond op naam van de film Alpha, die in totaal 28.000 bezoekers trok.

1 uur geleden
Gerard Cox (85) ongeneeslijk ziek

DEN HAAG (ANP) - Gerard Cox is ongeneeslijk ziek, laat hij zaterdag in een interview met het AD weten. Er is uitgezaaide slokdarmkanker bij de 85-jarige zanger geconstateerd.

6 uur geleden
Duizenden mensen herdenken einde WO II in Nederlands-Indië

DEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben bij het Indisch Monument in Den Haag stilgestaan bij het einde van de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands-Indië. Tijdens de jaarlijkse nationale herdenking zijn alle slachtoffers van de oorlog tegen Japan en de Japanse bezetting herdacht. Vrijdag precies tachtig jaar geleden kwam een einde aan de oorlog met de overgave van Japan.

14 uur geleden
Koning: herdenken nooit gemakkelijk en nooit gratuit

DEN HAAG (ANP) - "Herdenken is nooit gemakkelijk en kan nooit gratuit zijn", zei koning Willem-Alexander vrijdag bij de herdenking van de Japanse capitulatie bij het Indisch Monument in Den Haag. "Samen herdenken betekent ook samen nadenken over moeilijke en confronterende vragen."

14 uur geleden
Man aangehouden voor voorbereiding extreemrechtse terreurdaad

BADHOEVEDORP (ANP) - De politie heeft donderdag een 24-jarige man aangehouden in Badhoevedorp. Hij wordt verdacht van het voorbereiden van een terroristisch misdrijf, wapenbezit en het vervaardigen van (onderdelen van) wapens en munitie.

20 uur geleden
Kort geding om pro-Palestijnse demonstratie in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Bij de rechtbank in Amsterdam is vrijdagmiddag een kort geding, aangespannen door de organisatoren van een protest tegen het geweld in Gaza. Onder meer XR Justice Now!, Palestijnse Gemeenschap Nederland en de Internationale Socialisten willen protesteren op de Dam, maar dat mag volgens hen niet van de gemeente.

20 uur geleden
Jansen roept vrouwen op: doe ondanks hack mee aan onderzoek

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Volksgezondheid Daniëlle Jansen roept vrouwen op om mee te blijven doen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker, ondanks het grote datalek bij Clinical Diagnostics in Rijswijk. "Het gaat om de eigen gezondheid van vrouwen, dus doe toch mee aan het bevolkingsonderzoek."

20 uur geleden