New Jersey klaagt Shell en concurrenten aan om klimaatmisleiding
TRENTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat New Jersey heeft Shell en vier andere grote olie- en gasmaatschappijen aangeklaagd. De bedrijven zouden de maatschappij hebben misleid over de invloed van fossiele brandstoffen op klimaatverandering.
Behalve Shell hebben volgens hoofdaanklager Matthew Platkin van New Jersey ook ExxonMobil, Chevron, BP en ConocoPhillips zich schuldig gemaakt aan het "systematisch verhullen en ontkennen van hun kennis over de rampzalige impact van fossiele brandstoffen op het klimaat". Tegelijkertijd kampt New Jersey met de negatieve gevolgen van de opwarming van de aarde als overstromingen en extreem weer, stelt Platkin.
De staat stelt dat de oliebedrijven al ruim vijftig jaar geleden weet hadden van de schadelijke effecten van het verbruik van fossiele brandstoffen zoals benzine en diesel, maar daar niet transparant over waren. Naast de vijf olie- en gasbedrijven is ook de belangenvereniging American Petroleum Institute aangeklaagd.
Er lopen meerdere rechtszaken van Amerikaanse staten en steden tegen oliemaatschappijen wegens klimaatverandering. Vorig jaar klaagde de stad New York bijvoorbeeld Shell, BP en ExxonMobil aan wegens vermeende misleiding van inwoners over de vervuiling door fossiele brandstoffen.
ExxonMobil noemt de aanklacht in New Jersey in een reactie "verspilling van miljoenen dollars aan belastinggeld". De rechtszaak voegt volgens het concern niets toe aan de strijd tegen klimaatverandering.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van alle auto's in Nederland is inmiddels een automaat, een verdubbeling vergeleken met bijna tien jaar geleden. Die verschuiving komt vooral door de sterke opmars van elektrische en hybride auto's. Deze auto's zijn standaard uitgerust met een automatisch versnellingssysteem.
16 minuten geledenLONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn maandag flink gedaald nadat de Verenigde Staten dit weekend hun luchtaanvallen op Iran pauzeerden. Brentolie, de belangrijkste indicator voor olie uit het Midden-Oosten, daalde met ongeveer 6 procent tot rond de 91 dollar per vat. Vorige week kwam de prijs van Brentolie kort boven de 100 dollar per vat uit.
3 uur geledenHORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
14 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
15 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
17 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
19 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
21 uur geleden