Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nevi: omstandigheden in industrie verbeterd ondanks Iranoorlog

Nevi: omstandigheden in industrie verbeterd ondanks Iranoorlog

ZEIST (ANP) - De omstandigheden in de Nederlandse industrie zijn in maart verbeterd, ondanks de verstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt in de toeleveringsketens. Maakbedrijven produceerden meer en kregen meer orders binnen. Tegelijkertijd hadden ze door de Iranoorlog hogere kosten en stegen hun verkoopprijzen in het hoogste tempo van de afgelopen drie jaar.

Dat schetst de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) in haar maandelijkse rapport over de productiesector. De graadmeter voor de omstandigheden in de industrie steeg naar 52 punten, tegenover 50,8 punten in februari.

De vooruitzichten voor de Nederlandse industrie blijven onzeker door de oorlog in het Midden-Oosten en hoge olie- en gasprijzen, zegt sectoreconoom Albert Jan Swart van ABN AMRO. "Zelfs bij een snelle wapenstilstand is het niet zeker of de productie van olie en gas op korte termijn weer normaal functioneert, door beschadigingen aan energie-infrastructuur zoals olieterminals, lng-terminals en pijpleidingen", waarschuwt hij.

Minder optimistisch

Nederlandse producenten waren in maart dan ook minder optimistisch over de komende twaalf maanden door de wereldwijde spanningen. Het ondernemersvertrouwen daalde onder het historische gemiddelde, meldde de Nevi.

Het aantal nieuwe orders daalde in de eerste twee maanden van het jaar nog. De stijging in maart is volgens bedrijven voor een deel het gevolg van onzekerheid door de gevechten in het Midden-Oosten, bijvoorbeeld voor het aanleggen van voorraden. Industriebedrijven in Nederland kochten zelf ook meer in, wat volgens de Nevi in sommige gevallen te maken had met het aanleggen van buffers.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

7 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

10 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

11 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

12 uur geleden
Duitse luchtvaart boos dat Berlijn Emirates meer vluchten belooft

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.

13 uur geleden
Wall Street hoger na resultaten Oracle en inflatiecijfers VS

NEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.

14 uur geleden
Top tien rijkste mensen nu uitsluitend Amerikanen, zegt Bloomberg

NEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.

14 uur geleden