Nevi: forse verslechtering bedrijfsomstandigheden in industrie
ZEIST (ANP) - De bedrijfsomstandigheden in de Nederlandse industrie zijn in juni flink verslechterd door een verder afzwakkende vraag. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi). Volgens de organisatie, die de stand van de industrie maandelijks bijhoudt, gaat het om de grootste verslechtering van de bedrijfsomstandigheden in meer dan drie jaar.
De zogeheten inkoopmanagersindex van de Nevi zakte vorige maand naar een stand van 43,8, van 44,2 in mei. Een niveau van 50 of meer wijst op groei van de bedrijvigheid, daaronder op krimp. Inmiddels is de bedrijvigheid in de industrie nu al tien maanden op rij aan het krimpen.
De industrie kampt met een almaar dalende vraag bij de nieuwe orders, ook uit het buitenland. Door de hoge inflatie en renteverhogingen van centrale banken wordt de wereldwijde economie afgeremd en daar ondervindt Nederland hinder van. De productieomvang daalde en de werkgelegenheid ging voor het eerst sinds oktober 2020 omlaag. Bedrijven reageren op de vraaguitval door het personeelsbestand aan te passen, aldus de Nevi.
Afname druk inkoopprijzen
Wel neemt de druk bij de inkoopprijzen daardoor verder af. De inkoopprijzen daalden volgens de Nevi zelfs in de grootste mate in meer dan veertien jaar tijd. Bedrijven verlaagden daarop voor de tweede maand op rij ook hun verkoopprijzen.
"De vraag is nog steeds zeer zwak. Het aantal nieuwe orders is in hoog tempo verder gedaald. De orderportefeuilles slonken zelfs in het hoogste tempo sinds 2009, tijdens de kredietcrisis", zegt Albert Jan Swart, sectoreconoom bij ABN AMRO, in een toelichting. "De mondiale economie lijkt vaart te hebben verloren door de hoge inflatie en stijgende rente. Vorig jaar verzwakte de vraag al doordat ondernemingen begonnen overtollige voorraden af te bouwen. Inmiddels heeft de hogere rente ook duidelijk vat gekregen op de investeringen."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
3 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
7 uur geleden