Neutraal Oostenrijk gaat nauwer met NAVO optrekken
BRUSSEL/WENEN (ANP) - Oostenrijk en de NAVO gaan nauwer met elkaar samenwerken. Het land blijft sinds de Tweede Wereldoorlog uitdrukkelijk buiten militaire allianties, maar wil inmiddels nauwer militair samenwerken en zich ook beter bewapenen.
"De NAVO en de Oostenrijkse regering hebben recent overeenkomsten getekend om nauwere samenwerking en het delen van vertrouwelijke en gevoelige informatie van de inlichtingendiensten te bevorderen", liet het westerse bondgenootschap dinsdag weten. "Cruciale partnerschappen helpen de alliantie sterker te maken en de Euro-Atlantische veiligheid te versterken."
Oostenrijk is sinds de jaren negentig een partner van de NAVO en trekt al veel met de alliantie op. Die beschermt het Alpenland, dat omringd wordt door NAVO-lidstaten en het neutrale Zwitserland, in de praktijk. Maar veel Oostenrijkers hechten erg aan de 'neutrale' status en er leeft in politiek en samenleving ook van oudsher wel begrip voor Rusland. Die positie, en het gastheerschap van allerlei internationale organisaties, leverde Wenen de reputatie van diplomatieke luisterpost én spionnennest op.
De net aangetreden regering van centrumrechts, centrumlinks en liberalen heeft aangekondigd meer geld te willen steken in defensie en militaire samenwerking met Europese bondgenoten te zoeken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.
14 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.
49 minuten geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat de toegang tot sociale media voor kinderen onder de 15 jaar verbiedt. Hiermee is Frankrijk het eerste land in de Europese Unie dat een leeftijdsgrens invoert voor apps als TikTok en Instagram.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham is van plan minstens een dag in de week in Manchester te werken, aldus zijn woordvoerder. Hij opent daar een extra premierskantoor, ook wel Number 10 North genoemd.
2 uur geledenBORDEAUX (ANP) - Twee brandweerlieden zijn omgekomen toen zij een brand aan het blussen waren nabij het vliegveld van Bordeaux. Dat maakte de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez bekend tijdens het vragenuur in het parlement.
2 uur geleden