
Netbeheerders willen hogere tarieven grootverbruikers bij drukte
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die veel elektriciteit gebruiken hoeven binnen enkele jaren mogelijk minder te betalen voor stroomgebruik tijdens rustige momenten op het stroomnet. Brancheorganisatie Netbeheer Nederland heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) gevraagd of TenneT als beheerder van het hoogspanningsnet in heel Nederland lagere tarieven mag vragen aan grootgebruikers tijdens dalmomenten. Die tarieven moeten volgens een woordvoerder van de brancheorganisatie gaan gelden voor onder meer bedrijven in de industrie en voor grote fabrieken.
Momenteel raakt het stroomnet soms overbelast op momenten waarop veel elektriciteit wordt opgewekt en verbruikt, bijvoorbeeld aan het einde van de middag. Netbeheer Nederland wil dat grootverbruikers daarom flexibeler omgaan met energie en vaker stroom gebruiken op dalmomenten. De prijzen voor stroomgebruik buiten de dalmomenten blijven volgens de woordvoerder vergelijkbaar met nu. Bedrijven die elektriciteit gebruiken op rustige momenten krijgen met het voorstel korting. Hoe hoog die korting zal zijn, is nog niet bekend.
Als de ACM de plannen goedkeurt wil Netbeheer Nederland ze zo snel mogelijk invoeren, meldt de zegsman. De toezichthouder verwacht voor maart volgend jaar met een conceptbesluit te komen, waar verschillende partijen op kunnen reageren. Later komt de ACM met een definitief besluit.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
17 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
18 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
18 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
19 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
19 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
20 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
22 uur geleden