Netbeheerders willen dat overheid regels voor stroomnet aanpast
DEN HAAG (ANP) - De Rijksoverheid en de toezichthouders moeten snel nieuwe regels introduceren zodat het elektriciteitsnet efficiënter kan worden gebruikt. Daarvoor pleiten de netbeheerders via hun branchevereniging Netbeheer Nederland. Er staan nog duizenden bedrijven en producenten van groene stroom te wachten op aansluiting omdat er niet genoeg capaciteit is op het stroomnet.
Netbeheerders geven al maanden aan dat het netwerk op steeds meer plaatsen volloopt. Dat komt door de toenemende vraag naar elektriciteit en de snelle opkomst van zonne- en windenergie. Er zijn plannen om de capaciteit uit te breiden, maar daar is veel geld voor nodig en de uitvoering kost bovendien veel tijd, onder meer door de lange trajecten voor vergunningen. Ook hebben de netbeheerders al langer moeite om technisch personeel te vinden om de werkzaamheden uit te voeren.
Onderzoeksbureau CE Delft heeft in opdracht van Netbeheer Nederland een aantal maatregelen op een rij gezet die kunnen bijdragen aan een oplossing. Zo reflecteren de huidige tarieven op dit moment niet voor alle eindgebruikers de werkelijke kosten. Daardoor worden inefficiënte keuzes gemaakt in subsidies en door gebruikers. Ook zouden technieken als energieopslag met financiële prikkels kunnen worden gestimuleerd.
Het uitvoeren van die beleidsmaatregelen "is nog niet zo makkelijk", stelt Netbeheer Nederland in een toelichting. "Veel van de wetten en regels over het energiesysteem stammen nog uit een tijd waar fossiele energie de boventoon voerde."
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De prijzen voor ruwe olie gingen maandag flink omlaag. De prijsdaling volgde op uitlatingen van Donald Trump. De Amerikaanse president zei zondag een geplande aanval op Iran voorlopig af te blazen, omdat Teheran en andere landen in het Midden-Oosten de Verenigde Staten zouden hebben gevraagd daarmee te wachten in afwachting van een akkoord.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft de overname van zijn kleinere Nederlandse branchegenoot NIBC afgerond, maakt de bank maandag bekend. Vorig jaar november meldde ABN AMRO al die financiële instelling te willen overnemen en afgelopen maart gaf de Autoriteit Consument & Markt (ACM) daarvoor toestemming.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft in de eerste helft van het jaar minder pakketjes bezorgd. Volgens de onderneming is dat mede het gevolg van zwakke consumentenbestedingen. Daarbij zakte het internationale volume, vooral van Aziatische webshops, met bijna 15 procent.
18 minuten geledenZEIST (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie groeide in juli in het hoogste tempo sinds februari 2022. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Verder bleven Nederlandse fabrikanten last houden van het conflict in het Midden-Oosten, dat de toeleveringsketens verstoorde en kosten verder onder druk zette.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in juni meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 2,9 procent, na een stijging van 3,4 procent in mei. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,5 procent hoger dan een jaar geleden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen van OPEC+ hebben ingestemd met een nieuwe verhoging van de productiequota vanaf september. Dat zeggen bronnen bij het oliekartel tegen persbureau Bloomberg.
19 uur geledenCALGARY (ANP/BLOOMBERG) - Het cabinepersoneel van de Canadese luchtvaartmaatschappij WestJet is zondag begonnen met een staking in een geschil over lonen. WestJet is de op een na grootste vliegmaatschappij van Canada. Door de staking zijn honderden vluchten geschrapt.
20 uur geleden