Netbeheerders: energieplannen gemeenten te weinig concreet
DEN HAAG (ANP) - De plannen van gemeenten om woningen van het gas te halen, het elektriciteitsnet te verzwaren en andere projecten met betrekking tot de energietransitie zijn te weinig concreet. Netbeheerders hebben de visies die veel gemeenten eind vorig jaar hebben opgesteld nader bekeken. Ze concluderen dat maar 16 procent van de gemeenten met concrete plannen is gekomen.
Om tegen 2030 een CO2-reductie te hebben gerealiseerd van 49 procent en 1,5 miljoen huizen te hebben verduurzaamd, zoals in de klimaatdoelen staat, zouden jaarlijks 187.500 huizen van het gas af moeten menen de netbeheerders. In 2050 gaat het om 7 miljoen woningen en 1 miljoen gebouwen die van het aardgas af moeten zijn.
In de visies van de gemeenten staat hoe zij tot 2030 te werk gaan. Dan gaat het naast het aardgasvrij maken van huizen ook om de ontwikkeling van warmtealternatieven en wat dit kost. Deze informatie is ook voor netbeheerders van belang, om bijvoorbeeld een inschatting te kunnen maken van de werkzaamheden en wat ervoor nodig is.
Elektriciteitsnetten
Problemen die nu bijvoorbeeld al spelen, maar waar de plannen nog op zich laten wachten, is de grote druk op de elektriciteitsnetten. Dat komt bijvoorbeeld doordat huishoudens ervoor kiezen om elektrisch te gaan koken, zonnepanelen op het dak leggen of een laadpaal voor de elektrische auto installeren. Daarbij is er sprake van een "chronisch tekort' aan gekwalificeerde technici, een tekort aan openbare ruimte en schaarste van materialen. "Daarom kan niet alles tegelijk en niet alles in één keer", waarschuwen de netbeheerders.
Volgens de netbeheerders heeft 53 procent van de gemeenten nog geen concreet plan opgesteld. In een derde van de gevallen gaat het om een globale planning, maar worden er geen concrete jaartallen genoemd. De netbeheerders willen gemeenten bijstaan met het opstellen van concrete plannen te komen. De publicatie van de analyse van de netbeheerders valt samen met het congres van het Programma Aardgasvrije Wijken in Nieuwegein dat donderdag wordt gehouden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat diesel leveren aan de Verenigde Staten en de wereldwijde markt. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens Trump heeft hij daarover gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland levert per direct meer dan 300.000 ton diesel, aldus Trump.
7 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.
13 uur geleden