Netbeheerders doen oproep aan bedrijven in drie provincies
ARNHEM (ANP) - Netbeheerders TenneT, Liander en Stedin willen dat meer bedrijven in Flevoland, Gelderland en Utrecht flexibeler worden in hun elektriciteitsverbruik. Zo moet er ruimte komen om nieuwe bedrijven aan te sluiten in die provincies. Anders kunnen op den duur zelfs nieuwe aansluitingen voor woningen in gevaar komen. Een eerdere oproep leverde weinig animo op.
De netbeheerders doen een nieuwe oproep. Melden zich opnieuw nauwelijks bedrijven, dan gaat het stroomnet langer op slot, stellen ze. Dat zou niet alleen bedrijven treffen maar op lange termijn mogelijk dus ook huishoudens. Die worden nu nog ontzien. Dat probleem zou vooral in de provincie Utrecht dreigen.
TenneT waarschuwde vorig jaar al dat de grenzen van het hoogspanningsnet in zicht waren in Flevoland, Gelderland en Utrecht. Onder meer zonneparken en laadpalen vragen veel ruimte op het stroomnet, maar ook willen bedrijven steeds vaker overstappen op elektrische productie in plaats van bijvoorbeeld gas. Dat heeft vooral gevolgen voor grote bedrijven als supermarkten en industrie, maar is ook te merken op de regionale netten van beheerders Stedin en Liander. Daardoor zijn er inmiddels wachtlijsten voor aansluitingen van grootverbruikers.
Flexibel energieverbruik
Als bedrijven zich aanmelden voor flexibel energieverbruik beloven ze op de drukste momenten, net als op de snelwegen tussen 07.00 en 09.00 uur en tussen 16.00 en 20.00 uur, minder stroom te gaan gebruiken. Daarvoor krijgen ze een vergoeding. De extra ruimte die ontstaat kan gebruikt worden om meer bedrijven aan te sluiten.
"Het gaat vaak per bedrijf maar om een paar uur per jaar", legt een woordvoerster van TenneT uit. "Als we genoeg bedrijven hebben ontstaat er zo op alle drukke momenten wat ruimte. Het is nu nog filerijden op het stroomnet, maar we willen voorkomen dat je straks niet eens meer achteraan de file kan aansluiten."
Bij veel bedrijven is het onbekend wat het 'spitsmijden' precies inhoudt, denkt de zegsvrouw. De drie netbeheerders proberen dat nu duidelijker te maken, onder meer met een webinar voor ondernemers.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vrijdagochtend last van de mist die over delen van het land hangt, waardoor er geen vliegtuigen kunnen landen op de luchthaven. Dat leidt tot vertragingen en vluchten die moeten uitwijken naar Keulen en Maastricht, is te zien op de website. Er is wel startend vliegverkeer.
25 minuten geledenMUMBAI (ANP/RTR) - De grootste luchtvaartmaatschappij van India, IndiGo, heeft spijt betuigd voor wijdverbreide verstoringen in zijn vliegschema voor het Aziatische land. Het door oud-KLM-topman Pieter Elbers geleide bedrijf schrapte de afgelopen dagen honderden vluchten. Dat gebeurde omdat nieuwe regels rond rust- en werktijden voor piloten voor roosterproblemen zorgden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips toonde vrijdag wat herstel op de Amsterdamse beurs. Het zorgtechnologieconcern ging donderdag flink omlaag na een analistenrapport van Citi. De Amerikaanse zakenbank waarschuwde dat Philips volgend jaar meer tegenwind zou kunnen verwachten van handelstarieven en zwakkere marktomstandigheden in China en dat dit de omzetgroei kan drukken.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Ook TikTok gaat zich houden aan het socialemediaverbod in Australiƫ voor kinderen en tieners onder de 16 jaar. De Australische wet gaat op 10 december in en op die dag zal de populaire filmpjesapp jongeren blokkeren, meldt het platform. Dat betekent dat zij geen account meer kunnen aanmaken of behouden.
2 uur geledenBURBANK (ANP) - Streamingdienst Netflix wordt een steeds grotere kanshebber voor de aankoop van grote delen van Warner Bros. Discovery. De bedrijven zijn begonnen aan exclusieve gesprekken over de overname van de film- en tv-studio's en streamingplatform HBO Max door Netflix, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Als het tot een deal komt, krijgt 's werelds populairste betaalde streamingdienst een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer horecabedrijven worstelen met problematische schulden. Een op de vijf horeca-ondernemingen gaf aan hiermee te worstelen in november, tegen 14 procent in november vorig jaar. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek onder bedrijven in de industrie, handel en diensten met vijf of meer medewerkers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Speelgoed is het afgelopen jaar goedkoper geworden in Nederland. Dat is opvallend, producten worden doorgaans juist steeds duurder. Experts denken dat de toegenomen productie in China en de handelsspanningen van dat land met de Verenigde Staten mogelijk een rol spelen.
4 uur geleden