Netbeheerders doen oproep aan bedrijven in drie provincies
ARNHEM (ANP) - Netbeheerders TenneT, Liander en Stedin willen dat meer bedrijven in Flevoland, Gelderland en Utrecht flexibeler worden in hun elektriciteitsverbruik. Zo moet er ruimte komen om nieuwe bedrijven aan te sluiten in die provincies. Anders kunnen op den duur zelfs nieuwe aansluitingen voor woningen in gevaar komen. Een eerdere oproep leverde weinig animo op.
De netbeheerders doen een nieuwe oproep. Melden zich opnieuw nauwelijks bedrijven, dan gaat het stroomnet langer op slot, stellen ze. Dat zou niet alleen bedrijven treffen maar op lange termijn mogelijk dus ook huishoudens. Die worden nu nog ontzien. Dat probleem zou vooral in de provincie Utrecht dreigen.
TenneT waarschuwde vorig jaar al dat de grenzen van het hoogspanningsnet in zicht waren in Flevoland, Gelderland en Utrecht. Onder meer zonneparken en laadpalen vragen veel ruimte op het stroomnet, maar ook willen bedrijven steeds vaker overstappen op elektrische productie in plaats van bijvoorbeeld gas. Dat heeft vooral gevolgen voor grote bedrijven als supermarkten en industrie, maar is ook te merken op de regionale netten van beheerders Stedin en Liander. Daardoor zijn er inmiddels wachtlijsten voor aansluitingen van grootverbruikers.
Flexibel energieverbruik
Als bedrijven zich aanmelden voor flexibel energieverbruik beloven ze op de drukste momenten, net als op de snelwegen tussen 07.00 en 09.00 uur en tussen 16.00 en 20.00 uur, minder stroom te gaan gebruiken. Daarvoor krijgen ze een vergoeding. De extra ruimte die ontstaat kan gebruikt worden om meer bedrijven aan te sluiten.
"Het gaat vaak per bedrijf maar om een paar uur per jaar", legt een woordvoerster van TenneT uit. "Als we genoeg bedrijven hebben ontstaat er zo op alle drukke momenten wat ruimte. Het is nu nog filerijden op het stroomnet, maar we willen voorkomen dat je straks niet eens meer achteraan de file kan aansluiten."
Bij veel bedrijven is het onbekend wat het 'spitsmijden' precies inhoudt, denkt de zegsvrouw. De drie netbeheerders proberen dat nu duidelijker te maken, onder meer met een webinar voor ondernemers.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
8 uur geledenALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.
8 uur geleden