Netbeheerders doen oproep aan bedrijven in drie provincies
ARNHEM (ANP) - Netbeheerders TenneT, Liander en Stedin willen dat meer bedrijven in Flevoland, Gelderland en Utrecht flexibeler worden in hun elektriciteitsverbruik. Zo moet er ruimte komen om nieuwe bedrijven aan te sluiten in die provincies. Anders kunnen op den duur zelfs nieuwe aansluitingen voor woningen in gevaar komen. Een eerdere oproep leverde weinig animo op.
De netbeheerders doen een nieuwe oproep. Melden zich opnieuw nauwelijks bedrijven, dan gaat het stroomnet langer op slot, stellen ze. Dat zou niet alleen bedrijven treffen maar op lange termijn mogelijk dus ook huishoudens. Die worden nu nog ontzien. Dat probleem zou vooral in de provincie Utrecht dreigen.
TenneT waarschuwde vorig jaar al dat de grenzen van het hoogspanningsnet in zicht waren in Flevoland, Gelderland en Utrecht. Onder meer zonneparken en laadpalen vragen veel ruimte op het stroomnet, maar ook willen bedrijven steeds vaker overstappen op elektrische productie in plaats van bijvoorbeeld gas. Dat heeft vooral gevolgen voor grote bedrijven als supermarkten en industrie, maar is ook te merken op de regionale netten van beheerders Stedin en Liander. Daardoor zijn er inmiddels wachtlijsten voor aansluitingen van grootverbruikers.
Flexibel energieverbruik
Als bedrijven zich aanmelden voor flexibel energieverbruik beloven ze op de drukste momenten, net als op de snelwegen tussen 07.00 en 09.00 uur en tussen 16.00 en 20.00 uur, minder stroom te gaan gebruiken. Daarvoor krijgen ze een vergoeding. De extra ruimte die ontstaat kan gebruikt worden om meer bedrijven aan te sluiten.
"Het gaat vaak per bedrijf maar om een paar uur per jaar", legt een woordvoerster van TenneT uit. "Als we genoeg bedrijven hebben ontstaat er zo op alle drukke momenten wat ruimte. Het is nu nog filerijden op het stroomnet, maar we willen voorkomen dat je straks niet eens meer achteraan de file kan aansluiten."
Bij veel bedrijven is het onbekend wat het 'spitsmijden' precies inhoudt, denkt de zegsvrouw. De drie netbeheerders proberen dat nu duidelijker te maken, onder meer met een webinar voor ondernemers.
Meer uit Financieel
BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
43 minuten geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
1 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
21 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
22 uur geleden