Netbeheerder: sluit zonneparken aan op 75 procent capaciteit
ARNHEM (ANP) - Het is veel te duur om zonneparken op het elektriciteitsnet aan te sluiten op basis van hun piekvermogen, vindt netbeheerder Liander. De grootste netbeheerder van het land pleit ervoor de regelgeving te veranderen. Wat Liander betreft moeten parken met zonnepanelen voortaan een aansluiting krijgen die niet 100 procent, maar 75 procent van de maximale stroomopbrengst kan transporteren.
Zonneparken draaien zelden op hun piekvermogen. Dat wordt alleen midden op een zonnige dag soms bereikt. Het grootste deel van de tijd leveren de parken minder stroom op. "Een groot deel van de tijd worden de kabels nauwelijks benut", aldus de netbeheerder. Toch is het volgens de huidige wetgeving verplicht om zonnecentrales te voorzien van kabels die alle opgewekte elektriciteit kunnen doorlaten.
Liander is actief in Noord-Holland, een deel van Zuid-Holland, Gelderland, Friesland en Flevoland. In dat gebied voorziet de netbeheerder de komende jaren een enorme toename van het aantal zonneweides. Om de netcapaciteit voldoende uit te breiden, is een investering van 1,4 miljard tot 1,8 miljard euro nodig. Als de landelijke politiek het voorstel van de 75 procent overneemt, verwacht Liander daar 270 tot 390 miljoen euro op te kunnen besparen.
Heel veel stroom scheelt het niet: Liander heeft berekend dat de zonneparken maximaal 3 procent productie verliezen als tijdens de piekuren niet de volledige productiecapaciteit wordt benut.
Liander wijst er verder nog op dat het beter zou zijn om minder zonneweides en juist meer windparken te bouwen. Die leveren een constantere hoeveelheid elektriciteit. "Het waait in Nederland immers veel meer dan dat de zon schijnt."
Meer uit Binnenland
VENLO (ANP) - De oorzaak van de brand begin augustus in het Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen blijft onduidelijk. Dat is de conclusie in een rapport van de brandweer Limburg-Noord en het Landelijk team Natuurbrandonderzoek dat donderdag werd gepresenteerd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgende week woensdag vindt een eerste gesprek plaats tussen het kabinet en de sociale partners, laat een woordvoerder van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) weten. Het gesprek is mogelijk geworden omdat het kabinet een miljardenbezuiniging op uitkeringen heeft geschrapt. Dat was een harde eis van de vakbonden.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het opschorten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone heeft te maken met "technische redenen", zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) donderdag. Hij kon dat niet verder toelichten, omdat het niet zijn dossier is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer zijn het niet eens over een oplossing voor kleine spaarders in box 3. VVD, CDA, JA21, SGP en ChristenUnie willen extra belasting ophalen bij grootaandeelhouders, om te voorkomen dat mensen met een kleinere spaarpot volgend jaar en het jaar daarop vermogensbelasting moeten gaan betalen. Linkse oppositiepartij PRO wil dat de extra belasting in ieder geval wordt gehaald bij vermogenden en winst van bedrijven.
7 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september blijven veertien dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank donderdag bepaald. De mannen van 24 en 25 jaar uit Amsterdam worden verdacht van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de Gelderse plaats.
7 uur geledenMÜNSTER (ANP) - Nederland en zijn bondgenoten moeten sabotageacties en andere 'hybride' aanvallen van Rusland beantwoorden door de steun aan Oekraïne op te schroeven, zegt premier Rob Jetten. Hij schaart zich achter de oproep van onder anderen NAVO-chef Mark Rutte om zulke aanvallen zo te vergelden.
7 uur geledenMÜNSTER (ANP) - Het onderwijs "hoeft niet te vrezen" dat het opdraait voor het schrappen van voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid, verzekert premier Rob Jetten. Zover gaat het volgens hem niet komen omdat "werkgevers en werknemers er samen uit gaan komen".
8 uur geleden