Netbeheerder Liander plaatst grote accu's op knelpunten stroomnet
ARNHEM (ANP) - Netbeheerder Liander gaat een test doen met grote accu's. Die moeten helpen knelpunten op het stroomnet op te lossen. De enorme batterijen van het bedrijf GIGA Storage zorgen voor extra capaciteit door op te laden als het stroomnet niet volledig benut is en de stroom weer vrij te geven als de stroomvraag groter is dan de hoeveelheid die normaal geleverd kan worden.
Met de proef loopt Liander vooruit op de nieuwe Energiewet waaraan wordt gewerkt. Daarin wordt meer ruimte gemaakt voor dit soort oplossingen. Bedrijven moeten bij een stroomaanvraag een maximale stroombehoefte opgeven, maar gebruiken die meestal alleen op enkele piekmomenten. Netbeheerders moeten echter wel rekenen met die maximale stroombehoefte.
Ook bedrijven met grote batterijen moeten een aanvraag doen voor stroomverbruik. Dat gaat ten koste van de beschikbare capaciteit op het stroomnet. Dat moet veranderen in de nieuwe wet. Daarin kan meer maatwerk worden geboden zoals Liander nu al doet met GIGA Storage. De batterijen van dat bedrijf komen bij Amsterdam, Alkmaar en Lelystad te staan.
Groene stroom
De batterijen in Amsterdam en Alkmaar krijgen een capaciteit van tussen de 10 en 20 megawatt en moeten daar zorgen dat er meer bedrijven kunnen worden aangesloten. Die in Lelystad wordt 25 megawatt groot en is bedoeld om meer wind- en zonnestroom te kunnen benutten. Het stroomnet zit daar namelijk vol voor de levering van groene stroom.
Liander wil met de proef ervaring opdoen in hoe ze per periode de capaciteit aan klanten kunnen laten weten. Ook kan de netbeheerder de beprijzing van de extra stroom onderzoeken die nodig is om het voor bedrijven die de batterijen aanbieden rendabel te maken. Liander verwacht in 2023 de eerste resultaten te hebben.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen aan de nieuwe beursmaand. Beleggers deden het rustig aan na het lange weekend en de sterke opmars in april. Aalberts (plus 7 procent) behoorde tot de sterkste stijgers bij de middelgrote bedrijven na een goed ontvangen kwartaalupdate van de industrieel toeleverancier. De Belgische bank KBC verhoogde het advies voor Aalberts naar kopen.
51 minuten geledenDUBAI (ANP) - Dubai International Airport, normaal de drukste luchthaven ter wereld, heeft in maart de passagiersaantallen zien kelderen door de oorlog in het Midden-Oosten en de ernstige verstoringen van het vliegverkeer in de regio. Volgens de luchthaven daalde het aantal reizigers die maand met 66 procent in vergelijking met een jaar eerder tot 2,5 miljoen.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Huizenkopers en mensen die bijvoorbeeld een verbouwing willen financieren hebben afgelopen maand minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). De gestegen hypotheekrente maakte zowel kopers als niet-kopers terughoudender.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse defensiesoftwarebedrijf Intelic heeft maandag een platform gelanceerd waar Europese ministeries van Defensie direct drones kunnen kopen. Daarmee worden inkooptrajecten voor "mission-ready drones" aanzienlijk verkort, meldt het bedrijf. Het platform lijkt op een recent gelanceerde dronemarktplaats voor het Amerikaanse leger, ontwikkeld met Amazon.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptomunt bitcoin is voor het eerst in meer dan drie maanden weer meer dan 80.000 dollar waard geworden. Handelaren verwerkten gemengde berichten over de oorlog in het Midden-Oosten. Verder lijkt sprake van optimisme dat er in de Verenigde Staten een doorbraak is in onderhandelingen over een bepaling in een wetsvoorstel voor cryptowetgeving.
2 uur geledenGRAPEVINE (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op eBay van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). GameStop wil van de onlinemarktplaats een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in april meer orders ontvangen door zorgen bij klanten over verstoringen van toeleveringsketens vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) haalden klanten door die onzekerheid orders naar voren. Dat leidde ook weer tot een hogere productie.
2 uur geleden