Netbeheerder gaat honderden verdeelstations veel sneller bouwen
DEN BOSCH (ANP) - Netbeheerder Enexis gaat achthonderd stroomverdeelstations op een veel snellere manier bouwen dan tot dusver standaard was. Dit soort schakelstations werd altijd individueel ontworpen en gebouwd, maar dat is verleden tijd. De sterke uitbreiding van het elektriciteitsnet vereist een snellere aanpak. Die heeft Enexis gevonden.
Het overvolle stroomnet maakt het nodig om in rap tempo dit soort infrastructuur bij te bouwen. Van dit soort verdeelstations waren er voorheen zo'n tien per jaar nodig, maar Enexis wil dat ophogen naar honderd tot 120. "Dit vergt natuurlijk een radicaal andere aanpak", laat de netbeheerder weten.
Om het veel hogere aantal voor elkaar te krijgen, worden de stations in de nieuwe aanpak veel massaler gebouwd op een standaardmanier. De gebouwtjes bestaan uit prefab betonnen elementen, die op de locatie zelf in elkaar worden gezet. "De schakelinstallatie wordt volledig opgebouwd bij de leverancier, vervolgens op transport gesteld en met een kraan in het gebouw gehesen voordat het dak op het gebouw wordt gemonteerd", beschrijft Enexis de rest van het bouwproces.
Al met al moet de nieuwe bouwmethode de bouwtijd voor een verdeelstation tot wel een jaar inkorten. Het Groningse Nieuwe Pekela heeft de primeur. Met het nieuwe verdeelstation daar wordt de capaciteit op het stroomnet vergroot, wat goed nieuws is voor bedrijven die op de wachtlijst staan voor een aansluiting. "Daarnaast geeft het station een flinke impuls aan de stabiliteit en uiteraard de toekomstbestendigheid van het stroomnet in die regio", aldus Enexis.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP/RTR) - Instagram gaat ouders op de hoogte stellen als hun tiener meerdere keren in korte tijd zoekt naar woorden die te maken hebben met zelfmoord of zelfbeschadiging. Moederbedrijf Meta van Instagram laat weten dat ouders die de toezichtfunctie van het socialemediaplatform gebruiken, de waarschuwingen vanaf volgende week zullen ontvangen.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vier overheidsinstanties en TNO gaan proefdraaien met GPT-NL. Dat is een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie dat SURF, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) en TNO hebben ontwikkeld. Die laatste twee gaan er ook gebruik van maken. GPT-NL moet dienen als een open en veilig AI-model op basis van Europese en Nederlandse waarden. Het wil daarmee onafhankelijk worden van buitenlandse partijen, zegt een woordvoerder van TNO.
34 minuten geledenLUXEMBURG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - KLM komt niet onder een boete van vele miljoenen euro's uit die in het verleden was opgelegd voor het vrachtkartel. Elf luchtvaartmaatschappijen kregen jaren terug al voor bij elkaar meer dan 700 miljoen euro aan boetes opgelegd voor het maken van verboden onderlinge afspraken. Daar waren ze tegen in verzet gegaan, maar het Europese Hof van Justitie oordeelde donderdag dat de Europese Commissie terecht had opgetreden.
46 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven wordt "beperkt" geraakt door de Amerikaanse importheffingen. Het is vooral de onzekerheid over de tarieven van de Amerikaanse president Donald Trump die de haven voelt. "De indirecte effecten zijn groter dan de directe effecten", stelt topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen rekenen er voorlopig niet op dat gepensioneerden veel minder geld krijgen in het nieuwe stelsel als het slechter gaat met de economie. Dit heeft voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie donderdag gezegd tijdens een bijeenkomst over de overstap naar het nieuwe stelsel.
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De politie pakt het onderzoek naar de cyberaanval en het datalek bij telecombedrijf Odido "met grote prioriteit" op. Dat heeft de politie in een verklaring naar buiten gebracht. Daarbij onderstreept de politie dat het bedrijven doorgaans adviseert in dit soort situaties geen losgeld te betalen aan hackers die gegevens hebben gestolen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten blijven verdeeld over het idee om aankopen met name in Europa te doen. Dat blijkt voorafgaand aan een bijeenkomst van EU-ministers over concurrentiekracht. Het idee van de zogeheten Made in Europe-aanpak is dat publieke aanbestedingen in Europa blijven, bijvoorbeeld voor tech, defensie of de industrie.
2 uur geleden