Netbeheerder: Duitse kolencentrales mogelijk langer op stand-by
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland moet uitgeschakelde kolencentrales mogelijk langer op stand-by laten staan, omdat de bouw van nieuwe gasgestookte energiecentrales veel trager verloopt dan verwacht. Dat heeft de topman van de grote Duitse stroomnetbeheerder Amprion gezegd.
Die stilgelegde kolencentrales kunnen op vrij korte termijn worden aangezet als er ineens een grote behoefte is aan stroom, bijvoorbeeld bij heel koud weer. Of als er veel minder stroom wordt geproduceerd door windmolens en zonnepanelen bij bewolkt en windstil weer.
Topman Christoph Müller stelde op een energieconferentie in Berlijn dat de meeste van die kolencentrales een vooruitzicht hebben om tot 2031 beschikbaar te zijn en voor sommige is dat slechts tot 2026. Maar hij stelt dat moet worden gekeken of dit verlengd kan worden tot ver in het volgende decennium. Duitsland streeft ernaar om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met steenkool, maar stroom uit duurzame bronnen levert nog onvoldoende op. Bovendien is het land al helemaal afgestapt van kernenergie.
Amprion zegt wel dat er hoge kosten zijn verbonden aan het op stand-by laten staan van die uitgeschakelde kolencentrales. Het zou gaan om meer dan een miljard euro per jaar. Energiebedrijf Steag, dat steenkolencentrales exploiteert, heeft al geklaagd over de kosten omdat die de winst raken.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Kopers en verkopers op de huizenmarkt zijn onvoldoende beschermd door de vrijwillige regels voor makelaars, meldt Vereniging Eigen Huis na honderden klachten over makelaars. Volgens de belangenvereniging lopen kopers en verkopers nog te vaak vast in een koopproces dat oneerlijk, onduidelijk en moeilijk te controleren is en moeten er wettelijke regels komen voor het hele koopproces.
27 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de maatregelen van de regering-Trump tegen AI-bedrijf Anthropic donderdag illegaal verklaard. Volgens de rechter strafte de regering het bedrijf omdat het openlijk kritiek had geuit op het Pentagon.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Chipconcern Nvidia heeft er in een dag 442 miljard dollar aan beurswaarde bij gekregen. Op de beurs in New York won 's werelds waardevolste beursgenoteerde bedrijf donderdag bijna 9 procent na een sterk kwartaalrapport. Beleggers waren vooral enthousiast over de verwachting van het chipconcern dat de omzet volgend jaar met zo'n 70 procent verder zal groeien.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BELGA) - Wall Street oogt niet heel enthousiast na de eerste gameplaybeelden van het langverwachte computerspel Grand Theft Auto VI. Op Netflix ging donderdagavond een uitgebreide trailer in première, met daarin onder meer een ingame schietpartij en een achtervolging met auto's. Na het zien van de beelden zetten beleggers het aandeel van speluitgever Take-Two Interactive, het moederbedrijf van maker Rockstar Games, 0,2 procent lager.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Gamesbedrijf Rockstar heeft donderdagavond de eerste uitgebreide gameplaybeelden getoond van de langverwachte videogame Grand Theft Auto VI. De 26 minuten lange video was als onderdeel van een samenwerking met Netflix exclusief via de streamingdienst te zien. Het is voor het eerst dat er officiële beelden van het spel zijn gedeeld, nadat via lekken al meerdere malen ongeverifieerde beelden naar buiten waren gekomen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Grote binnenvaartschepen en schepen die bepaalde gevaarlijke stoffen vervoeren, mogen vanaf 1 september 's nachts niet door het Amsterdam-Rijnkanaal varen, meldt Rijkswaterstaat. Dat besluit is genomen omdat er een personeelstekort bij de scheepvaartbegeleiding is.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbonden gaan na een "verkennend gesprek" met Schiphol door met de voorbereiding van nieuwe werkonderbrekingen van beveiligers op de luchthaven. Reizigers moesten dinsdag en woensdag al rekening houden met langere wachttijden bij de security om stakende beveiligers.
10 uur geleden