Netbeheerder: Duitse kolencentrales mogelijk langer op stand-by
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland moet uitgeschakelde kolencentrales mogelijk langer op stand-by laten staan, omdat de bouw van nieuwe gasgestookte energiecentrales veel trager verloopt dan verwacht. Dat heeft de topman van de grote Duitse stroomnetbeheerder Amprion gezegd.
Die stilgelegde kolencentrales kunnen op vrij korte termijn worden aangezet als er ineens een grote behoefte is aan stroom, bijvoorbeeld bij heel koud weer. Of als er veel minder stroom wordt geproduceerd door windmolens en zonnepanelen bij bewolkt en windstil weer.
Topman Christoph Müller stelde op een energieconferentie in Berlijn dat de meeste van die kolencentrales een vooruitzicht hebben om tot 2031 beschikbaar te zijn en voor sommige is dat slechts tot 2026. Maar hij stelt dat moet worden gekeken of dit verlengd kan worden tot ver in het volgende decennium. Duitsland streeft ernaar om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met steenkool, maar stroom uit duurzame bronnen levert nog onvoldoende op. Bovendien is het land al helemaal afgestapt van kernenergie.
Amprion zegt wel dat er hoge kosten zijn verbonden aan het op stand-by laten staan van die uitgeschakelde kolencentrales. Het zou gaan om meer dan een miljard euro per jaar. Energiebedrijf Steag, dat steenkolencentrales exploiteert, heeft al geklaagd over de kosten omdat die de winst raken.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat al zijn distributiecentra in de loop van woensdag weer functioneren. "Dit is een mooie stap vooruit in het herstel van onze bevoorrading", zegt de supermarktketen in een update over de al dagen durende problemen als gevolg van een cybersecurityincident.
19 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML blijft hoopvol dat verdere Amerikaanse beperkingen voor de export van chiptechnologie naar China uitblijven. Financieel topman Roger Dassen is kritisch op de in het Amerikaanse Congres voorgestelde Match Act. Hij hoopt dat de Amerikaanse politiek na de tussentijdse verkiezingen volgende maand ook inziet dat het voorstel geen goed idee is.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland zal er bij de Europese Unie op aandringen om snel meer beperkingen op te leggen voor goederen die uit China worden geïmporteerd. Naast het onlangs overeengekomen importquotum van 350.000 hybride auto's die per jaar vanuit China naar de EU mogen worden geïmporteerd, wil Duitsland ook beschermingsmaatregelen om de import van goederen uit andere sectoren te beperken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schappen bij verschillende supermarkten van Albert Heijn raken steeds leger door het cyberincident bij de onderneming. Dat geldt vooral bij de afdeling groente en fruit, zien verslaggevers van het ANP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met winst begonnen. De aandacht ging vooral uit naar de resultaten van ASML. De Veldhovense chipmachinefabrikant blijft profiteren van de omvangrijke investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en zag de omzet en winst in het derde kwartaal stijgen. Ook werd het bedrijf iets positiever over de jaaromzet. Het aandeel werd 2,7 procent hoger gezet.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic heeft het federale hof van beroep in de Verenigde Staten gevraagd om de uitspraak te herzien, waarin het AI-bedrijf werd aangemerkt als een risico voor de Amerikaanse nationale veiligheid. Het hof oordeelde op 25 september dat het Amerikaanse ministerie van Defensie het bedrijf achter chatbot Claude mag uitsluiten van opdrachten, omdat het een nationaal veiligheidsrisico zou vormen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan beginnen met het op grote schaal winnen van grondstoffen in Groenland. Dat zegt president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
3 uur geleden