Netanyahu zwakt omstreden juridische hervormingen Israël iets af
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft aangekondigd enkele concessies te doen in de juridische hervormingsplannen, die al weken tot onvrede en demonstraties leiden in het land. Zondagavond drong de Amerikaanse president Joe Biden in een telefoongesprek met Netanyahu al aan om een "compromis" te sluiten over de omstreden plannen.
Met een parlementaire meerderheid leek Netanyahu het pakket hervormingen voor het reces van de Knesset, het Israëlische parlement, op 2 april te kunnen bekrachtigen. Maar de meeste plannen zullen nu toch worden uitgesteld tot de Knesset op 30 april weer bijeenkomt, zeiden Netanyahu en zijn coalitiegenoten maandag.
Wetgeving die centraal staat in de controverse rondom de hervormingen blijft wel nog in de komende twee weken op de agenda voor goedkeuring staan. Het gaat om een hervorming die de Israëlische methode voor de selectie van rechters kan veranderen.
Wetsvoorstel aangepast
Het wetsvoorstel is zondag wel enigszins aangepast. Dat zou onder andere betekenen dat niet meer dan twee rechters van het hooggerechtshof kunnen worden benoemd door een comité waar alleen de coalitiepartijen een stem in hebben. Alle verdere benoemingen voor het hof moeten worden goedgekeurd met een meerderheid van stemmen, waarbij ten minste één rechter en één lid van de oppositie meebeslissen.
De regering van Netanyahu wil dat het parlement meer te zeggen krijgt over het rechtssysteem. Het hooggerechtshof zou juist minder machtig worden. Tegenstanders zien de hervormingen als een bedreiging voor de scheiding der machten in het land, maar volgens de premier zijn ze juist nodig "om de balans tussen de machten te herstellen".
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP) - Bij aanvallen op hoofdstad Abu Dhabi van de Verenigde Arabische Emiraten zijn drie mensen omgekomen. Dat meldt het ministerie van Defensie op X. Het zou gaan om een Pakistaanse, een Nepalese en een Bengaalse burger. Ook zouden 58 mensen (licht)gewond zijn geraakt.
38 minuten geledenKOEWEIT (ANP) - Koeweit heeft 97 Iraanse raketten en 283 drones onderschept. Dat meldt het ministerie van Defensie in de golfstaat volgens de krant Alanba. Als gevolg van die interventie vielen er in meerdere delen van het land brokstukken neer, die resulteerden in kleinschalige materiële schade.
40 minuten geledenBEIT SHEMESH (ANP) - Zeker acht mensen zijn om het leven gekomen door een Iraanse raketaanval in het Israëlische Beit Shemesh, berichten Israëlische media als Times of Israel en Haaretz. Ook raakten tientallen mensen gewond.
44 minuten geledenBEIT SHEMESH (ANP/AFP) - Zeker twintig mensen zijn in het Israëlische Beit Shemesh gewond geraakt door een aanval. Een Iraanse raket zou er een gebouw hebben geraakt, berichten media als de krant Haaretz.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Een van de bekendste van de Dode Zeerollen, de grote Jesajarol, is in veiligheid gebracht na de wederzijdse beschietingen tussen enerzijds Israël en de VS en anderzijds Iran. Dat meldt de Times of Israel.
1 uur geledenROME (ANP/AFP) - De paus heeft opgeroepen tot een einde aan het geweld in het Midden-Oosten. "Geconfronteerd met de mogelijkheid van een tragedie van enorme omvang, doe ik een beroep op de betrokken partijen om de morele verantwoordelijkheid te nemen om de spiraal van geweld te stoppen voordat het een onoverbrugbare kloof wordt", zei het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk tegen een menigte op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Naast hernieuwde hoop voor het Iraanse volk, is er door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op het land een "reëel risico op instabiliteit, wat de regio in een spiraal van geweld zou kunnen storten", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondag op X.
2 uur geleden