Netanyahu zwakt omstreden juridische hervormingen Israël iets af
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft aangekondigd enkele concessies te doen in de juridische hervormingsplannen, die al weken tot onvrede en demonstraties leiden in het land. Zondagavond drong de Amerikaanse president Joe Biden in een telefoongesprek met Netanyahu al aan om een "compromis" te sluiten over de omstreden plannen.
Met een parlementaire meerderheid leek Netanyahu het pakket hervormingen voor het reces van de Knesset, het Israëlische parlement, op 2 april te kunnen bekrachtigen. Maar de meeste plannen zullen nu toch worden uitgesteld tot de Knesset op 30 april weer bijeenkomt, zeiden Netanyahu en zijn coalitiegenoten maandag.
Wetgeving die centraal staat in de controverse rondom de hervormingen blijft wel nog in de komende twee weken op de agenda voor goedkeuring staan. Het gaat om een hervorming die de Israëlische methode voor de selectie van rechters kan veranderen.
Wetsvoorstel aangepast
Het wetsvoorstel is zondag wel enigszins aangepast. Dat zou onder andere betekenen dat niet meer dan twee rechters van het hooggerechtshof kunnen worden benoemd door een comité waar alleen de coalitiepartijen een stem in hebben. Alle verdere benoemingen voor het hof moeten worden goedgekeurd met een meerderheid van stemmen, waarbij ten minste één rechter en één lid van de oppositie meebeslissen.
De regering van Netanyahu wil dat het parlement meer te zeggen krijgt over het rechtssysteem. Het hooggerechtshof zou juist minder machtig worden. Tegenstanders zien de hervormingen als een bedreiging voor de scheiding der machten in het land, maar volgens de premier zijn ze juist nodig "om de balans tussen de machten te herstellen".
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
5 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
46 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon zijn zaterdag negen paramedici omgekomen. Dat schrijft directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een post op sociale media. Zeven anderen raakten gewond.
1 uur geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het partijbureau van de rechtse Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado is zaterdag in de hoofdstad Caracas heropend. Het werd gesloten in 2024 rond de omstreden herverkiezing van de linkse Nicolás Maduro als president. Machado dook daarna onder.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De aangekondigde demonstraties voor deze zaterdag in de VS kunnen opnieuw miljoenen mensen op de been brengen, zo is de verwachting. Het worden de derde 'No Kings Rallies' waarbij geprotesteerd wordt tegen president Donald Trump, en inmiddels ook tegen de oorlog in Iran.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen betogen in Londen in twee grote protestmarsen tegen radicaal rechts en voor de Palestijnse zaak. De twee optochten komen samen voor een eindmanifestatie op Whitehall in het regeringscentrum van de Britse hoofdstad. Daar wordt een boodschap overgebracht van de burgemeester van Londen, Sadiq Khan van de partij Labour. De leider van de Green Party, Zack Polanski, spreekt naar verwachting de menigte toe.
3 uur geledenBAGHDAD (ANP/RTR/AFP) - De premier van Irak, Mohammed Shia al-Sudani, veroordeelt de aanslag op zijn Koerdische collega Nechirvan Barzani, president van de Koerdische Autonome Regio in Noord-Irak. Al-Sudani wil een gezamenlijk Iraaks-Koerdisch onderzoeksteam samenstellen dat uitzoekt wie achter de aanval zat.
3 uur geleden