Netanyahu zwakt omstreden juridische hervormingen Israël iets af
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft aangekondigd enkele concessies te doen in de juridische hervormingsplannen, die al weken tot onvrede en demonstraties leiden in het land. Zondagavond drong de Amerikaanse president Joe Biden in een telefoongesprek met Netanyahu al aan om een "compromis" te sluiten over de omstreden plannen.
Met een parlementaire meerderheid leek Netanyahu het pakket hervormingen voor het reces van de Knesset, het Israëlische parlement, op 2 april te kunnen bekrachtigen. Maar de meeste plannen zullen nu toch worden uitgesteld tot de Knesset op 30 april weer bijeenkomt, zeiden Netanyahu en zijn coalitiegenoten maandag.
Wetgeving die centraal staat in de controverse rondom de hervormingen blijft wel nog in de komende twee weken op de agenda voor goedkeuring staan. Het gaat om een hervorming die de Israëlische methode voor de selectie van rechters kan veranderen.
Wetsvoorstel aangepast
Het wetsvoorstel is zondag wel enigszins aangepast. Dat zou onder andere betekenen dat niet meer dan twee rechters van het hooggerechtshof kunnen worden benoemd door een comité waar alleen de coalitiepartijen een stem in hebben. Alle verdere benoemingen voor het hof moeten worden goedgekeurd met een meerderheid van stemmen, waarbij ten minste één rechter en één lid van de oppositie meebeslissen.
De regering van Netanyahu wil dat het parlement meer te zeggen krijgt over het rechtssysteem. Het hooggerechtshof zou juist minder machtig worden. Tegenstanders zien de hervormingen als een bedreiging voor de scheiding der machten in het land, maar volgens de premier zijn ze juist nodig "om de balans tussen de machten te herstellen".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
11 uur geleden