Netanyahu zegt Rafah desnoods zonder steun VS binnen te gaan
TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als de Verenigde Staten Israël niet steunen bij een grootschalige aanval op de stad Rafah, zal Israël die uitvoeren zonder Amerikaanse steun. Het is anders niet mogelijk om Hamas te verslaan, heeft premier Benjamin Netanyahu gezegd na een overleg met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken.
Rafah ligt in het zuiden van Gaza. Meer dan een miljoen Palestijnen zijn daar naartoe gevlucht door de Israëlische aanvallen op de rest van de strook. De Amerikaanse regering heeft bezwaar tegen een inval omdat de burgers in dat gebied geen kant op kunnen. Blinken heeft die bezwaren tijdens een bezoek aan het Midden-Oosten besproken met de Israëlische premier.
"We hebben geen mogelijkheden om Hamas te verslaan zonder Rafah binnen te gaan en de bataljons die daar nog over zijn uit te schakelen", zei Netanyahu na overleg met Blinken. "Ik heb hem gezegd dat ik hoop dat we dat kunnen doen met steun van de Verenigde Staten, maar zo nodig doen we het alleen."
Blinken op zijn beurt benadrukte dat het noodzakelijk is burgers in Gaza te beschermen en humanitaire hulp te verlenen via zowel land- als zeeroutes. Hij besprak ook de inspanningen om een akkoord te bereiken over een staakt-het-vuren van minstens zes weken, dat de vrijlating van gijzelaars garandeert en een toename van humanitaire hulp mogelijk moet maken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
1 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
2 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
5 uur geledenPHILIPSBURG/DEN HAAG (ANP) - Premier Luc Mercelina van Sint-Maarten heeft maandag in Den Haag premier Dick Schoof gevraagd om tijdelijke militaire bijstand. Hij wil hulp bij het bestrijden van de stijgende criminaliteit op het eiland. Volgens Mercelina is er recent sprake van een toename van georganiseerde misdaad.
5 uur geleden