Netanyahu wil status quo rond al-Aqsa-moskee handhaven
JERUZALEM (ANP/RTR/AFO) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu wil dat de status quo rond de al-Aqsa-moskee in Jeruzalem strikt gehandhaafd wordt. Dat laat zijn kantoor weten, nadat verschillende landen uit het Midden-Oosten kritiek hadden geuit op het bezoek van de Israëlische minister Itamar Ben-Gvir aan de moskee.
Het bezoek van dinsdag wordt in verschillende landen gezien als een provocatie. Onder meer Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten hebben het bezoek veroordeeld. Vanuit Palestina klinken woedende reacties op het bezoek van Ben-Gvir, die vorige week werd geïnstalleerd als minister van Veiligheid. Ook vanuit de Verenigde Staten is gereageerd. "Elke eenzijdige actie die de status quo in gevaar brengt is onaanvaardbaar", heeft de Nationale Veiligheidsraad van de VS laten weten.
Binnen de islam geldt het terrein van de al-Aqsa-moskee als een van de heiligste plekken, na Mekka en Medina. Maar het gebied heeft ook een belangrijke waarde voor de joden, die het de Tempelberg noemen. Op dit moment is het alleen voor moslims toegestaan om op het terrein te bidden. Een bezoek van niet-moslims aan de moskee mag alleen op bepaalde tijden. Ben-Gvir vindt dat ook joden daar hun geloof moeten kunnen uitoefenen en zegt dat zijn regering "niet zal zwichten voor de dreigingen van Hamas".
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben zondag gemeld dat Saudi-Arabië in 24 uur tijd meer dan vijftig aanvallen op hun posities heeft uitgevoerd. Dit gebeurde nadat de door Iran gesteunde groepering de verantwoordelijkheid had opgeëist voor een aanval met drones en raketten op een militaire basis in Saudi-Arabië.
7 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Volgens een prognose van de Zweedse zender SVT stevent het centrumlinkse oppositieblok in Zweden af op 51,3 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van het land. De Zweedse centrumlinkse partijen steunen de sociaaldemocratische leider Magdalena Andersson als premier.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - Na een Russische droneaanval vlak bij de Pools-Oekraïense grens op een trein die richting Warschau reed, heeft de Poolse regering Moskou ervan beschuldigd het conflict te laten escaleren. "Escalatie van Russische kant is nu werkelijkheid geworden en voorbeelden daarvan komen steeds dichter bij onze grens," zei premier Donald Tusk tijdens een bijeenkomst van een crisisteam.
10 uur geledenSANAA (ANP) - Door het opgelaaide geweld in Jemen is het aantal vluchtelingen sinds begin deze maand sterk toegenomen. 82.000 mensen raakten ontheemd sinds de Houthi's aan een offensief begonnen, meldt de VN-organisatie voor migratie (IOM). Meer dan 2000 vluchtten naar het Oost-Afrikaanse Djibouti, dat aan de andere kant van de zeestraat Bab al-Mandeb ligt.
10 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Meer dan 5300 migranten die na de toestroom eind juli in de Spaanse exclave Ceuta waren achtergebleven, zijn sinds 10 augustus "vrijwillig" naar Marokko teruggekeerd. Dat meldt de Spaanse minister van Territoriaal Beleid, Ángel Víctor Torres, op X.
11 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Oekraïne stopt met de aanvallen op Russische dieselraffinaderijen. Dat zei hij tegen de pers tijdens een bezoek aan Ierland.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Iran en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) willen de onderlinge relaties verbeteren, nadat deze ernstig waren verslechterd door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian na een ontmoeting met sjeik Khaled bin Mohamed bin Zayed Al Nahyan, de kroonprins van Abu Dhabi.
12 uur geleden