Netanyahu wil het met Trump hebben over Iran en Hamas
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten aangekondigd met president Donald Trump te gaan praten over "cruciale kwesties" voor Israël en de regio. Hij wordt de eerste buitenlandse leider die Trump na zijn beëdiging persoonlijk ontmoet. Dat laat volgens Netanyahu zien dat zijn land een sterke relatie heeft met de VS en "het getuigt ook van de kracht van onze persoonlijke vriendschap".
Netanyahu bezoekt Trump komende week in het Witte Huis en heeft ook een gesprek met de Amerikaanse Midden-Oostengezant Steve Witkoff. De premier stond op het vliegveld bij Tel Aviv de pers in het Engels te woord voordat hij in het vliegtuig stapte. Hij zei het in Washington onder meer te willen hebben over de "overwinning op Hamas, het vrijkrijgen van al onze gijzelaars en het aanpakken van de Iraanse terreur-as in al haar vormen."
De Israëlische regeringschef zei dat het Midden-Oosten al ingrijpend is veranderd door de besluiten die zijn genomen tijdens de oorlog met Hamas. Hij voorspelde dat het aangezicht van het Midden-Oosten "nog veel verder kan worden veranderd" door nauw samen te werken met Trump. "Ik geloof dat we de veiligheid kunnen versterken, de kring van vrede kunnen uitbreiden en een tijdperk van vrede door kracht kunnen bereiken."
De internationale bewegingsvrijheid van Netanyahu is beperkt doordat het Internationaal Strafhof (ICC) een arrestatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd voor oorlogsmisdrijven. Daardoor loopt hij het risico te worden opgepakt in landen die zijn aangesloten bij het hof. De VS vallen daar niet onder.
Meer uit Buitenland
ASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
50 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandelijkheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.
5 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Volgens Iran zijn in de nacht van zondag op maandag doden gevallen bij verschillende luchtaanvallen op gebouwen waarin mensen woonden. Ook in de Israëlische stad Haifa kwamen mensen om, bij een Iraanse aanval. Daar zijn twee lichamen uit het puin gehaald van een flatgebouw dat was geraakt door een raket.
7 uur geleden