Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Netanyahu wijst kritiek op bouw in bezet Jeruzalem van de hand

Netanyahu wijst kritiek op bouw in bezet Jeruzalem van de hand

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu wijst met kracht de groeiende internationale kritiek van de hand op bouwprojecten in Jeruzalem. Het gaat om het uit hun woning zetten van Arabische inwoners van Oost-Jeruzalem, dat door Israël in 1967 werd bezet. Voor Netanyahu is het Israëlisch grondgebied en hij zei dat zijn land zoals ieder ander het recht heeft in zijn eigen hoofdstad te bouwen. "Dat hebben we gedaan en dat blijven we doen", aldus Netanyahu.

Arabische bewoners van Oost-Jeruzalem zijn massaal tegen de jongste bouwplanen en uitzettingen gaan betogen. Kolonisten azen weer op een Arabische wijk, Sheikh Jarrah, en bijna zestig oorspronkelijke bewoners zouden plaats moeten maken voor kolonisten. Sinds vrijdag zijn er vooral rond de al-Aqsamoskee in het centrum honderden gewonden gevallen bij botsingen tussen politie en betogers.

Jordanië heeft het Israëlische optreden tegen demonstranten en moskeegangers "barbaarse aanvallen" genoemd. Het land is om historische redenen betrokken bij het beheer van een aantal islamitische en christelijke panden in Jeruzalem, inclusief de Haram al-Sharif, het islamitische Verheven Heiligdom, waar de moskee onderdeel van is.

Zitting hooggerechtshof

Israël heeft Oost-Jeruzalem in 1980 geannexeerd en voert bevolkingspolitiek die het aantal Arabieren moet beperken, vooral door het opwerpen van administratieve hindernissen voor de Arabieren die er weinig rechten hebben. De internationale gemeenschap erkent over het algemeen de Israëlische annexaties van Palestijnse gebieden niet. Er wonen naar schatting nog 300.000 Arabieren of Palestijnen in het bezette Jeruzalem. Ze hebben er een kwetsbare verblijfsstatus en worden niet als staatsburger erkend. Het Israëlische hooggerechtshof heeft een zitting over de uitzettingen in Sheikh Jarrah die maandag zou zijn, voor onbepaalde tijd uitgesteld.

In Arabische landen wordt Israël fel bekritiseerd en de EU, de VN, Rusland en de VS hebben samen hun zorg geuit. Paus Franciscus riep op de botsingen in de stad te stoppen.

Meer uit Buitenland

Premier Japan na monsterzege: draagvlak voor grote veranderingen

TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier Sanae Takaichi ziet in haar monsterzege bij de parlementsverkiezingen een signaal dat er draagvlak is voor grote veranderingen. "Wij geloven dat het publiek begrip en sympathie heeft getoond voor onze oproepen over de dringende noodzaak van een grote beleidsverandering", zei ze op een persconferentie.

4 minuten geleden
William en Catherine verontrust door onthullingen kwestie-Epstein

LONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine zijn "diep verontrust" door de onthullingen in het schandaal rond de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, waarbij ook de voormalige Britse prins Andrew betrokken is. Het is de eerste keer dat ze publiekelijk reageren op de kwestie.

9 minuten geleden
Protesten in Australië bij bezoek president Israël na aanslag

SYDNEY (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft in Australië een krans gelegd bij Bondi Beach. Het bezoek van het staatshoofd ging volgens de Australische omroep ABC gepaard met protesten.

20 minuten geleden
Brussel betreurt celstraf mediamagnaat Lai en eist vrijlating

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie betreurt de "zware gevangenisstraf van twintig jaar" die het Hooggerechtshof van Hongkong maandag heeft opgelegd aan de Britse burger en mediaondernemer Jimmy Lai (78). Hij moet "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" worden vrijgelaten, mede gezien zijn hoge leeftijd en gezondheidstoestand, herhaalt de EU in een schriftelijke verklaring.

1 uur geleden
Grootste kerncentrale ter wereld opnieuw in korte tijd opgestart

TOKIO (ANP/AFP) - De grootste kerncentrale ter wereld in Japan is maandag voor de tweede keer in korte tijd opgestart. Deze stond sinds 2011 stil, na de kernramp in het Oost-Aziatische land. Een van de zeven reactoren van de centrale Kashiwazaki-Kariwa werd om 14.00 uur lokale tijd wederom opgestart.

2 uur geleden
Venezuela: oppositiepoliticus weer gearresteerd na vrijlating

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is zondag kort na zijn vrijlating uit de gevangenis weer gearresteerd, meldt het Openbaar Ministerie. Eerder op maandag gaf oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado aan dat hij zou zijn gekidnapt.

3 uur geleden
Vrijgelaten oppositieleider in Venezuela gekidnapt

CARACAS (ANP/AFP) - Oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa in Venezuela, die net was vrijgelaten uit de gevangenis, is gekidnapt door gewapende mannen. Dat zei oppositieleidster en Nobelprijswinnares María Corina Machado maandag.

4 uur geleden