Netanyahu: We zullen Palestijnen toestaan om Gaza te verlaten
TEL AVIV (ANP/AFP) - Palestijnen mogen Gaza verlaten als ze dat willen, terwijl Israël een verdere invasie van het gebied voorbereidt. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in gesprek met tv-zender i24.
"We sturen ze niet weg, maar we laten ze gaan", aldus Netanyahu in het interview. Israël besloot onlangs de oorlog in Palestijns Gaza verder uit te breiden met een groot offensief in Gaza-Stad, waar ongeveer 900.000 Palestijnen wonen. Waarschijnlijk worden daar ook de laatste Israëlische gijzelaars vastgehouden door Hamas.
"Geef ze de kans om weg te gaan, eerst uit gevechtszones en later uit heel het gebied", aldus de Israëlische premier, waarbij hij verwees naar de vluchtelingenstromen uit Oekraïne, Syrië en Afghanistan, ten tijde van de oorlogen daar. Van hem mogen Palestijnen direct vertrekken als ze dat willen.
Verdrijven burgerbevolking
Netanyahu zegt ook dat Israël op zoek gaat naar landen die Palestijnen zouden willen opnemen. Op dit moment leven er al miljoenen Palestijnen buiten de Palestijnse gebieden de Westelijke Jordaanoever en Gaza. De meesten, ongeveer 2,3 miljoen, wonen in Jordanië.
Radicaalrechtse ministers uit Netanyahu's kabinet bepleitten eerder al een vertrek van het Palestijnse volk uit Gaza. President Donald Trump van de VS opperde eerder om er een Amerikaans resort van te maken, ook zonder Palestijnen. Die moeten dan naar Jordanië en Egypte. Eerdere voorstellen om Palestijnen uit hun land te krijgen, zijn breed veroordeeld.
Staakt-het-vuren
Netanyahu ging bij i24 ook in op de delegatie van Hamas die naar Caïro is afgereisd voor nieuw overleg met bemiddelaars Egypte en Qatar over een wapenstilstand. "Ik denk dat een deal met Hamas over een wapenstilstand en de gijzelaars achter ons ligt", aldus de premier. Hij verwees ook naar een opmerking van Trump, die recent zei dat "Hamas niet klaar is voor een akkoord". "We hebben van alles geprobeerd", zei de premier verder. "Ik denk dat we heel ver zijn gegaan, maar het is ons duidelijk geworden dat Hamas ons alleen maar op een dwaalspoor wilde brengen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
12 uur geleden