Netanyahu: we zijn verplicht gijzelaars vrij te krijgen
JERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft beloofd de gijzelaars die vastzitten in de Gazastrook vrij te krijgen. Het is maandag exact een jaar geleden dat zij werden ontvoerd door Hamas en andere Palestijnse militanten, die daarbij ook zo'n 1200 mensen doodden.
"Op deze dag, op deze plek en op vele andere plekken in het hele land, herdenken we onze doden, onze gijzelaars, aan wie we verplicht zijn om ze terug te halen, en onze helden die gevallen zijn bij de verdediging van het thuisland", zei Netanyahu bij een herdenking in Jeruzalem. "We hebben een jaar geleden een vreselijk bloedbad meegemaakt en we zijn opgestaan als een volk, als leeuwen."
Ook op andere plaatsen in Israël werden bijeenkomsten georganiseerd om de verrassingsaanval van Hamas te gedenken. Onder meer op de plek waar het muziekfestival Nova werd gehouden, vlak bij de Gazastrook, kwamen honderden mensen samen. Volgens Israëlische media zijn ongeveer 360 festivalgangers daar vorig jaar gedood toen Hamasstrijders Israël binnentrokken.
Hamas en het Libanese Hezbollah zeggen op deze herdenkingsdag raketten te hebben afgevuurd op Israël. Andersom valt Israël ook doelen aan in Gaza en is er een nieuwe eenheid Libanon ingetrokken om de grondoperatie uit te voeren.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.
15 minuten geledenANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.
37 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG/DPA) - In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad worden zware veiligheidsmaatregelen getroffen in aanloop naar het verwachte vredesoverleg tussen de VS en Iran. Een troepenmacht van zo'n 10.000 militairen, agenten en paramilitairen wordt ingezet om te waken over de veiligheid.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft onlangs een nieuwe levering Patriot-luchtverdedigingsraketten ontvangen, meldt het Oekraïense persbureau Interfax op gezag van president Volodymyr Zelensky.
4 uur geleden