Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Netanyahu: we nemen controle over hele Gazastrook over

Netanyahu: we nemen controle over hele Gazastrook over

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft maandag benadrukt dat Israël de controle over de hele Gazastrook zal overnemen. Hij zei dat daarbij om "praktische en diplomatieke redenen" voorkomen moet worden dat daar hongersnood ontstaat.

Israël maakte zondag bekend dat het weer enige voedselhulp zal toestaan in het kustgebied. Daar wordt volgens de krijgsmacht een omvangrijke grondoperatie uitgevoerd tegen Hamas.

"De gevechten zijn hevig en we boeken vooruitgang. We zullen de controle over de hele strook overnemen", zei de premier in een video op Telegram. "We geven niet op."

Trucks verwacht

De humanitaire situatie in het dichtbevolkte Gaza leidt internationaal tot veel kritiek. Israël houdt al ruim twee maanden humanitaire hulp tegen. Netanyahu erkende in de video dat ook de vrienden van Israël geen beelden zullen accepteren van grootschalige hongersnood.

Palestijnse media berichten dat in de loop van maandag weer tientallen vrachtwagens worden verwacht met levensmiddelen en kookbenodigdheden. Media in Israël melden dat negen trucks naar het gebied gaan met babyvoeding.

Nog geen hulp binnen

Een verslaggever van Reuters bij grensovergang Kerem Shalom zag daar maandag aan het eind van de ochtend nog geen activiteit. VN-organisatie UNRWA wilde pas reageren als hulp weer is hervat.

Artsen zonder Grenzen reageerde op voorhand al kritisch. "Voedselhulp alleen volstaat niet om een kwetsbare, afgezwakte en uitgehongerde bevolking te helpen; zeker niet in de minimale hoeveelheden die tot nu toe worden toegelaten", meldt directeur Karel Hendriks van de Nederlandse tak van AzG.

Oproep aan kabinet-Schoof

Hendriks zei in een verklaring dat de bevolking niet op "de rand van hongersnood" mag worden gehouden en bekritiseerde ook Israëlische aanvallen op ziekenhuizen. Die maken het volgens de AzG-bestuurder bijna onmogelijk om zorg te verlenen.

De hulporganisatie eist dat medische en humanitaire hulp volledig wordt toegelaten. "Zolang dat niet gebeurt moet het kabinet Schoof zich daar luid en duidelijk over uitspreken en er consequenties aan verbinden."

Meer uit Buitenland

Franse politie pakt verdachten op voor brand bij Parijs

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft twee verdachten opgepakt voor de brand ten zuidoosten van Parijs. De brand bij Fontainebleau heeft een gebied van zo'n 1000 hectare in de as gelegd.

8 minuten geleden
Macron kondigt militaire oefeningen aan met Oekraïne

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft militaire oefeningen van een zogeheten multinationale troepenmacht voor Oekraïne aangekondigd. De exercities met het Oekraïense leger moeten in de komende maanden in buurlanden plaatsvinden.

1 uur geleden
EU-ministers verwerpen tolplan Trump voor Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie minister Tom Berendsen, zijn faliekant tegen tolheffing in de Straat van Hormuz. Dat is maandag duidelijk geworden na de vergadering van de ministers in Brussel.

2 uur geleden
Trump wil dat zus overleden Graham hem vervangt in Senaat

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat de zus van de overleden senator Lindsey Graham hem voorlopig vervangt. Hij zegt dat te hebben aanbevolen aan de gouverneur van South Carolina, waar Graham vandaan komt. "Dit zou een prachtig eerbetoon zijn aan Lindsey, die zielsveel van haar hield."

2 uur geleden
Hongaars parlement stemt voor afzetting president Sulyok

BOEDAPEST (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Hongaarse parlement heeft ingestemd met een grondwetswijziging waarmee president Tamás Sulyok uit zijn ambt wordt gezet. Premier Péter Magyar ziet Sulyok als een "marionet" van de vorige premier Viktor Orbán.

2 uur geleden
Minister Rubio: ICC in Den Haag voert oorlog tegen ons land

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister Marco Rubio van Buitenlandse Zaken bevestigt dat zijn land een grote campagne start om het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag aan te pakken. Hij zei in een videoboodschap dat "de ICC en vrienden van het hof een oorlog voeren tegen ons land" en daarbij de "zogenaamde internationale wetgeving" misbruiken.

3 uur geleden
EU-ministers praten na zomer verder over sancties tegen Israël

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers gaan na de zomer verder praten over eventuele handelsmaatregelen tegen producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. "We hopen dan weer een volgende stap te kunnen zetten", zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van een vergadering met EU-buitenlandministers in Brussel.

3 uur geleden