Netanyahu verhoogt druk op Hamas om gijzelaars vrij te krijgen
JERUZALEM (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu belooft de "militaire en politieke druk" op Hamas te verhogen om gijzelaars vrij te krijgen. Israël schat dat Hamas nog 133 gijzelaars vasthoudt in de Gazastrook, van wie een deel is overleden.
"In de komende dagen zullen we militaire en politieke druk op Hamas verhogen, omdat dit de enige manier is om onze gijzelaars vrij te krijgen", aldus de premier in een videoboodschap aan de vooravond van de joodse feestdag Pesach. Hij dreigt "extra en pijnlijke klappen uit te delen", zonder daar verdere informatie over vrij te geven.
Volgens Netanyahu heeft Hamas zijn standpunt over een staakt-het-vuren om de uitruil van gevangenen mogelijk te maken verhard. "In plaats van af te wijken van zijn radicale standpunten bouwt Hamas nu voort op de verdeeldheid onder ons, aangemoedigd door de druk die op de Israëlische regering wordt uitgeoefend." Israël heeft herhaaldelijk aangekondigd dat het leger een grondaanval gaat uitvoeren op de Gazaanse stad Rafah, ondanks internationale druk van bondgenoten om dit niet te doen.
Hamas nam enkele honderden Israëliërs en buitenlanders mee naar de Gazastrook toen de groepering Israël op 7 oktober aanviel. Een deel van de gijzelaars kwam vorig jaar vrij tijdens een tijdelijk staakt-het-vuren met gevangenenruilen, anderen werden door het Israëlische leger teruggehaald. Een nieuwe deal voor de vrijlating van gijzelaars blijft uit. Volgens sommige Israëliërs doet Netanyahu's regering niet genoeg om alle gijzelaars terug te halen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft opgeroepen tot het onmiddellijk staken van aanvallen op civiele infrastructuur in de Golfregio, na beschietingen van gasproductiefaciliteiten in zowel Iran als Qatar. Dat zegt hij via X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Witte Huis gevraagd een noodbudget van meer dan 200 miljard dollar bij het Congres aan te vragen voor de oorlog tegen Iran. Dat meldt The Washington Post op basis van een hoge regeringsfunctionaris.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump wil voorlopig geen verdere aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur, meldt de krant Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.
4 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse president Rodrigo Chaves heeft opgeroepen om alle communisten van Noord- tot Zuid-Amerika te verdrijven. Hij zei de communistische regering in Cuba niet te erkennen en de Costa Ricaanse ambassade in Havana te sluiten.
4 uur geleden