Netanyahu stelt kabinet plan voor naoorlogs Gaza voor
JERUZALEM (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn oorlogskabinet voor de eerste keer een formeel plan gepresenteerd voor wat er met de Gazastrook moet gebeuren na de grondoorlog. Dat schrijft onder meer The Times of Israel.
Het plan is grotendeels gebaseerd op principes die Netanyahu sinds het begin van de oorlog op 7 oktober uit de doeken heeft gedaan. Het is echter de eerste keer dat hij ze formeel aan het kabinet presenteert, schrijft The Times of Israel. Dat zou hij de voorbije vier maanden hebben uitgesteld uit angst dat dit zou kunnen leiden tot verdeeldheid in zijn extreemrechtse en rechtse coalitie. Extreemrechtse ministers zoals Itamar Ben-Gvir zouden die gelegenheid willen aangrijpen om permanente Israëlische controle van de Gazastrook te eisen.
Het beleidsdocument stelt in vage bewoordingen dat de Gazastrook bestuurd zou worden door "lokale beambten" met "administratieve ervaring" die niets te maken hebben met "landen of entiteiten die terrorisme steunen". Dat verwijst mogelijk niet alleen naar Hamas, maar ook naar de Palestijnse Autoriteit (PA), die de families van door Israël veroordeelde terroristen ondersteunt.
De Verenigde Staten, Israëls belangrijkste bondgenoot, willen juist dat een vernieuwde PA onder leiding van de Palestijnse president Mahmoud Abbas de controle over de Gazastrook overneemt. Israël weigert dat en beschuldigt de PA ervan terreur te steunen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
4 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
6 uur geledenKHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.
6 uur geleden