Netanyahu spreekt over "serieus" geweld in Amsterdam, stuurt twee vliegtuigen
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt te zijn geïnformeerd over een "zeer gewelddadig incident" tegen Israëlische burgers in Amsterdam. Dat meldt hij vrijdag in een verklaring aan persbureau Reuters. In Amsterdam ontstond vrijdag aan het begin van de nacht onrust nadat Ajax had gespeeld tegen de Israëlische club Maccabi Tel Aviv.
Netanyahu meldt verder dat twee vliegtuigen naar Amsterdam zijn gestuurd vanuit Israël om de Israëlische burgers in kwestie van hulp te voorzien.
Aan het begin van de nacht was het op verschillende plekken in Amsterdam onrustig. "Er zijn wat opstootjes geweest tussen mensen op en rond de Dam", aldus een politiewoordvoerster eerder. De politie kon niet zeggen of het om voetbalsupporters ging. "Dat is voor ons lastig om te bepalen, omdat we aan de hand van kleding of uiterlijk niet kunnen beoordelen waar ze bij horen." Er werden volgens de woordvoerster in totaal 57 aanhoudingen verricht, "vanaf het moment dat de voetbalsupporters en andere groepen op de Dam waren tot aan het einde van de wedstrijd." Volgens de politiewoordvoerster is het momenteel rustig in Amsterdam.
Progrom
De Amsterdamse zender AT5 schreef dat er aan het begin van de nacht met stoelen werd gegooid. Ook werden er vernielingen aangericht. Dat gebeurde toen supporters van Maccabi met de metro naar het centrum waren gekomen. De mobiele eenheid heeft de Israëliërs beschermd en hen terug naar hun hotel begeleid, aldus AT5.
De Israëlische ambassade in de Verenigde Staten deelt op X dat "honderden fans" van Maccabi zijn aangevallen toen ze het stadion verlieten. De aanvallers zouden beelden hiervan trots gedeeld hebben. De ambassade deelt ook beelden waarop gewelddadigheden te zien zijn. Die beelden zijn niet geverifieerd.
De Israëlische oud-premier Naftali Bennett spreekt op X van een pogrom in Amsterdam. Hij schrijft erbij dat hij wil dat de Nederlandse autoriteiten "nu handelen". Het ministerie van Buitenlandse Zaken kon niet direct vragen beantwoorden over de kwestie.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Oeganda is het zwaarst getroffen door de bezuinigingen op de bestrijding van hiv en aids door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Aidsfonds op basis van voorlopige analyses. Door het stopzetten van Amerikaanse hulp via USAID en PEPFAR, het Amerikaanse programma tegen hiv en aids, is het aantal hiv-besmettingen onder pasgeboren baby's sterk toegenomen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gezegd dat de stop op asielbesluiten in de Verenigde Staten "nog lange tijd" zal duren. De maatregel werd ingevoerd nadat vorige week bij het Witte Huis twee reservisten van de National Guard waren neergeschoten en een van hen om het leven kwam. De verdachte is een Afghaanse statushouder.
3 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, reist maandag naar Moskou, aldus een Amerikaanse functionaris. Witkoff ontmoet de Russische president Vladimir Poetin naar verwachting op dinsdag.
8 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio waren de gesprekken met een Oekraïense delegatie zondag in Florida "zeer productief". Hij voegde eraan toe dat er "nog meer werk" nodig is om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen.
10 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een commissie die is ingesteld om een gewelddadige muiterij te onderzoeken waarbij zestien jaar geleden tientallen hoge legerofficieren werden gedood, heeft geconcludeerd dat voormalig premier Sheikh Hasina opdracht had gegeven tot de moorden.
12 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak de Libanese bevolking opgeroepen in het verdeelde en door crisis geteisterde land te blijven. Hij deed dat in het presidentiële paleis in Libanon, waar hij zondagmiddag aankwam.
13 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - In de Amerikaanse staat Florida zijn gesprekken begonnen tussen een Oekraïense delegatie en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, speciaal gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Namens Oekraïne zijn onder anderen topfunctionaris Roestem Oemjerov en onderminister Sergiy Kyslytsya aanwezig.
14 uur geleden