Netanyahu roept noodtoestand uit in stad Lod wegens rellen
LOD (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft woensdag de noodtoestand uitgeroepen in de stad Lod, omdat onder de inwoners van Arabische afkomst "grootschalige rellen" zouden zijn uitgebroken. Volgens lokale media zijn er drie synagogen in brand gezet in de stad, die 15 kilometer ten zuidoosten van Tel Aviv ligt.
Maandag vonden al gewelddadige incidenten plaats in Lod, maar de situatie werd dinsdag erger. Terwijl protesten tegen de Israëlische regering toenamen in Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever, zouden de rellen ook over zijn geslagen op Lod. Gebouwen zouden zijn beschadigd en voertuigen in brand gezet. De politie rukte met zestien eenheden van grenswachten uit naar het gebied.
Ongeveer 30 procent van de ruim 77.000 inwoners van Lod is van Arabische afkomst. Het is één van meerdere Israëlische steden met een groot aantal Arabische inwoners. Ook in andere dergelijke steden, zoals Acre, Wadi Ara en Jisr A-zarca zijn rellen uitgebroken. In deze drie steden zijn in totaal acht mensen gearresteerd tot nu toe.
Het geweld in Lod, evenals Jeruzalem en Gaza, volgt op het besluit van Israël om zestig Palestijnse gezinnen uit hun huizen in Oost-Jeruzalem te zetten. Deze mensen moeten plaats maken voor Joodse kolonisten. De Palestijnse protesten tegen dit besluit hebben geleid tot een groot conflict waarbij Israël en de Palestijnse beweging Hamas raketaanvallen uitwisselen met tientallen doden tot gevolg.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Piotr Serafin (Begroting) heeft een sterk gevoel van déjà-vu tijdens de onderhandelingen over de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Dat zei hij dinsdag tijdens een overleg van EU-lidstaten, waar ministers van Europese Zaken hun standpunten over dat budget nogmaals uiteenzetten.
12 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse delegatie die naar New York is gereisd voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, is bereid tot indirecte onderhandelingen met de Verenigde Staten over de Straat van Hormuz. Iran zou volgens een functionaris de Straat van Hormuz binnen zeven dagen kunnen heropenen als de Amerikanen hun blokkade opheffen en de militaire druk op het land wegnemen.
13 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense energiebedrijf Naftogaz zegt dat een olie- en gasinstallatie in de centrale regio Poltava kritieke schade heeft opgelopen door een Russische aanval. Daarbij zouden ballistische raketten zijn ingezet.
31 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt dat de Verenigde Staten hebben geweigerd om een visum te verlenen aan onderminister van Buitenlandse Zaken Aleksandr Alimov. Hij had de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York willen bijwonen, maar kreeg daar geen toestemming voor. Het Kremlin spreekt van een "onvriendelijke actie".
32 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP) - De grote natuurbranden van de afgelopen weken in Indonesië hebben voor ademhalingsproblemen gezorgd bij meer dan 170.000 mensen, meldt het ministerie van Gezondheid. Door de branden op de eilanden Borneo, Sumatra en Papoea is op veel plekken een giftige smog ontstaan.
55 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De buitenlandministers van de G7-landen en EU-buitenlandchef Kaja Kallas roepen de Houthi's op onmiddellijk alle militaire acties, bedreigingen en aanvallen op de civiele scheepvaart te staken. Dat doen zij in een dinsdag uitgebrachte verklaring. Iran moet stoppen met wapenleveringen en steun aan de Houthi's, stellen zij in dezelfde verklaring.
1 uur geledenTURGUTLU (ANP/AFP/RTR) - Elf leerlingen zijn gewond geraakt bij een schietpartij bij een middelbare school in het westen van Turkije. Twee van hen zijn ernstig gewond. De vermeende schutter, een minderjarige, is aangehouden. Dat heeft justitieminister Akin Gürlek bekendgemaakt.
3 uur geleden