Netanyahu-rivaal Benny Gantz bezoekt Washington
WASHINGTON (ANP/AFP) - Minister Benny Gantz van het Israëlische oorlogskabinet houdt de komende dagen in de Amerikaanse hoofdstad gesprekken met de regering-Biden over een staakt-het-vuren en grotere humanitaire hulp in de Gazastrook.
Volgens bronnen van persbureau AFP zou Gantz spreken met vicepresident Kamala Harris, veiligheidsadviseur Jake Sullivan en minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. De Verenigde Staten, Israëls belangrijkste bondgenoot, willen een nieuwe pauze in de oorlog tussen Israël en Hamas, die al vijf maanden duurt. President Joe Biden staat onder toenemende druk om Israël in te tomen.
Het bezoek aan de VS van de gematigde oppositieleider Gantz, oud-defensieminister, suggereert toenemende spanning in het kabinet van de rechtse premier Benjamin Netanyahu. "Meneer Gantz, u bent toegetreden tot de noodregering om een consensus te smeden, en niet om het leger ervan te weerhouden de oorlog te winnen", schreef Dudi Amsalem, minister en partijgenoot van Netanyahu, op X.
Volgens Amsalem zien de Amerikanen in Gantz de man die een Palestijnse staat mogelijk moeten maken, die volgens hem "de staat Israël zal elimineren!" Verschillende internationale media melden op gezag van bronnen uit de entourage van Netanyahu dat Gantz geen toestemming heeft voor het bezoek aan Washington.
Gantz, een minister zonder portefeuille, is sinds lange tijd een politieke rivaal van Netanyahu, en zijn centristische Nationale Unie-partij is er de voorbije maanden op vooruit gegaan in de peilingen ten koste van de Likoed-partij van Netanyahu. De 64-jarige Gantz zei zondag op X nog dat hij in Washington al een ontmoeting had met de raad van bestuur van AIPAC, een machtige pro-Israëlische lobbygroep.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - Vier mensen zijn omgekomen bij een Oekraïense aanval op Rusland en de Krim, zeggen de Russische autoriteiten. Volgens hen vielen er ook meerdere gewonden.
1 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het mandaat om te regeren ligt nu bij Alternative für Deutschland (AfD), stelt CDU-deelstaatpremier Sven Schulze van Saksen-Anhalt: "Wij zijn de oppositie". Zijn christendemocraten eindigden bij de deelstaatverkiezingen op de tweede plek, ruim achter de radicaalrechtse AfD.
1 uur geledenNUUK (ANP) - De EU gaat dit en volgend jaar 200 miljoen euro investeren in Groenland, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie maandag in het Groenlandse Nuuk bekendgemaakt. Het geld is bedoeld voor nieuwe economische kansen voor de lokale bevolking en moet bijdragen aan een duurzame en vreedzame Arctische regio.
2 uur geledenMAGDEBURG (ANP/DPA) - De verkiezingen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt werden gekenmerkt door een "enorme" hoeveelheid desinformatie, stellen waarnemers van Plattform Wahlen, een non-profitorganisatie die verkiezingen monitort. Zowel vanuit binnen- als buitenland zouden er campagnes zijn opgezet om nepnieuws te verspreiden voor de verkiezingen, die eindigden in een grote overwinning voor de rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD).
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft gezegd dat de verkiezingsuitslag in de oostelijke deelstaat Saksen-Anhalt zijn partij CDU "tot in de kern heeft geschokt", schrijft de krant Bild. De radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD) werd daar zondag veruit de grootste partij.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft zich maandag fel uitgesproken tegen de manier waarop de begrafenis van de Servische veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić plaatsvindt. "Elke verheerlijking van oorlogsmisdadigers, ontkenning van genocide en revisionisme is in strijd met de meest fundamentele Europese waarden en heeft geen plaats in de EU of in EU-kandidaatlanden", stelt de Commissie maandag in een schriftelijke verklaring.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin noemt het nog te vroeg voor concrete afspraken voor een vervolg aan de vredesonderhandelingen met Oekraïne en de Verenigde Staten. Dat zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov maandag in reactie op vragen van journalisten over het bezoek van het Amerikaanse onderhandelingsteam aan eerst Moskou en vervolgens Kyiv. Hij voegde eraan toe nog geen details te hebben gehoord over de besprekingen tussen de VS en Oekraïne van zondag in Kyiv.
3 uur geleden