Netanyahu komt op de valreep met een nieuwe regering voor Israël
JERUZALEM (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische oud-premier Benjamin Netanyahu heeft een nieuwe, ultrarechtse regering gevormd. Vlak voordat woensdagavond de deadline verliep, stelde Netanyahu president Isaac Herzog op de hoogte eruit te zijn met zijn beoogde coalitiepartners. Netanyahu's conservatieve Likud-partij zal regeren met religieus-nationalistische partners in wat de meest rechtse regering uit de geschiedenis van Israël wordt.
Likud won de parlementsverkiezingen van 1 november, de vijfde in slechts vier jaar tijd. De partij sleepte 32 zetels binnen, het beste resultaat in de partijgeschiedenis maar onvoldoende om zelfstandig te regeren. Als grootste partij kreeg Likud wel het mandaat om als eerste te proberen een regering te vormen. Dat mandaat verliep eigenlijk begin december, maar Netanyahu kreeg van president Herzog tien dagen extra tijd, tot 21 december middernacht.
Met de steun van de drie ultra-orthodoxe partijen, die in het parlement het derde machtsblok vormen, kan de nieuwe regering rekenen op 64 van de 120 zetels in de Knesset. Wanneer de nieuwe regering wordt ingezworen en hoe de ministersposten zijn verdeeld is nog niet bekend. Naar verwachting zullen de leiders van de ultra-orthodoxe partijen een plek krijgen in het kabinet. Zij hebben zich in het verleden onder meer uitgesproken voor annexatie van de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever, voor ruimere bevoegdheden voor het leger om geweld te gebruiken en tegen gelijke rechten voor vrouwen en lhbti'ers.
Netanyahu (73) was al van 1996 tot 1999 premier van Israël en opnieuw van 2009 tot 2021.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/RTR) - Bij protesten tegen de verhoging van brandstofprijzen in verschillende Keniaanse steden zijn vier mensen omgekomen, aldus de minister van Binnenlandse Zaken. "We hebben vandaag vier Kenianen verloren bij het geweld, waarbij ook meer dan 30 mensen gewond raakten", zei Kipchumba Murkomen in een televisietoespraak.
56 minuten geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Protesten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz zijn geëscaleerd. Demonstranten bestormden onder meer overheidsgebouwen en een protestleider wordt door de regering vervolgd voor terrorisme vanwege het veroorzaken van onrust.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat TrumpRx.gov nu ook generieke medicijnen zal gaan aanbieden. TrumpRx.gov is een door de overheid gesteunde website die kortingen biedt op receptgeneesmiddelen.
1 uur geledenSAN DIEGO (ANP/RTR/AFP) - Bij een schietpartij in een islamitisch centrum in de Californische stad San Diego zijn drie mensen gedood. Dat meldt de politie, die het schieten onderzoekt als "haatmisdrijf".
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Aanklagers in de Amerikaanse staat Minnesota hebben een 53-jarige agent van de immigratie- en douanedienst ICE aangeklaagd wegens onder meer mishandeling met behulp van een gevaarlijk vuurwapen. De aanklacht heeft betrekking op schoten die half januari zijn gelost op een Venezolaanse migrant die in het been werd getroffen.
4 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Een grote politiemacht, inclusief pantserwagens, is in de Californische stad San Diego opgetrokken rond een islamitisch centrum met moskee in de wijk Clairmont. Er zou een schutter in het complex actief zijn, meldt de burgemeester van de stad,Todd Gloria.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld. Trump waarschuwde dat de VS klaarstaan voor nieuwe aanvallen op Iran indien er geen deal gesloten kan worden.
5 uur geleden