Netanyahu komt op de valreep met een nieuwe regering voor Israël
JERUZALEM (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische oud-premier Benjamin Netanyahu heeft een nieuwe, ultrarechtse regering gevormd. Vlak voordat woensdagavond de deadline verliep, stelde Netanyahu president Isaac Herzog op de hoogte eruit te zijn met zijn beoogde coalitiepartners. Netanyahu's conservatieve Likud-partij zal regeren met religieus-nationalistische partners in wat de meest rechtse regering uit de geschiedenis van Israël wordt.
Likud won de parlementsverkiezingen van 1 november, de vijfde in slechts vier jaar tijd. De partij sleepte 32 zetels binnen, het beste resultaat in de partijgeschiedenis maar onvoldoende om zelfstandig te regeren. Als grootste partij kreeg Likud wel het mandaat om als eerste te proberen een regering te vormen. Dat mandaat verliep eigenlijk begin december, maar Netanyahu kreeg van president Herzog tien dagen extra tijd, tot 21 december middernacht.
Met de steun van de drie ultra-orthodoxe partijen, die in het parlement het derde machtsblok vormen, kan de nieuwe regering rekenen op 64 van de 120 zetels in de Knesset. Wanneer de nieuwe regering wordt ingezworen en hoe de ministersposten zijn verdeeld is nog niet bekend. Naar verwachting zullen de leiders van de ultra-orthodoxe partijen een plek krijgen in het kabinet. Zij hebben zich in het verleden onder meer uitgesproken voor annexatie van de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever, voor ruimere bevoegdheden voor het leger om geweld te gebruiken en tegen gelijke rechten voor vrouwen en lhbti'ers.
Netanyahu (73) was al van 1996 tot 1999 premier van Israël en opnieuw van 2009 tot 2021.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
57 minuten geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
2 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
4 uur geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo (DRC) is het aantal vermoedelijke ebolabesmettingen opgelopen naar bijna 750 en ligt het aantal verdachte overlijdens op 177, meldt Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Bij 82 personen is besmetting met ebola bevestigd. "Maar we weten dat de epidemie in de DRC veel groter is", aldus de topman op X.
5 uur geledenDEIR QANOUN EN-NAHR (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op twee plaatsen in het zuiden van Libanon zijn in totaal tien doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. In de plaats Deir Qanoun en-Nahr vielen zes slachtoffers, onder wie twee hulpverleners en een kind. Daarnaast kwamen vier hulpverleners om bij een aanval op Hanawiya, zegt het ministerie.
5 uur geleden