Netanyahu: Israël heeft alle doelen bereikt bij aanval op Iran
TEL AVIV (AFP/RTR/AFP) - Israël heeft bij de aanval op Iran in de nacht van vrijdag op zaterdag "alle doelen bereikt", zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zondag in een toespraak. Hij noemde de aanval "nauwkeurig en krachtig".
Volgens hem heeft het leger de verdedigingscapaciteiten van Iran geraakt. Ook verminderde de aanval het vermogen van het land om raketten te produceren die het op Israël kan afschieten.
Met de aanval kwam Israël volgens de premier de belofte na om de aanval van Iran op Israël op 1 oktober te wreken. Toen vuurde Iran bijna tweehonderd raketten af, als wraak voor de dood van Hamasleider Ismail Haniyeh en Hezbollahleider Hassan Nasrallah, en de Israëlische inval in Libanon.
Materiële schade
Ook de hoogste religieuze leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, reageerde zondag op de Israëlische aanval. Hij schreef op X dat die "niet geminimaliseerd, noch overdreven" moet worden. Bij de aanval kwamen vier Iraanse soldaten om en werd beperkte materiële schade aangericht.
Khamenei riep zelf niet op tot vergelding. Hij zei dat de regering moet beslissen hoe een reactie er uitziet, en dat in het beste belang van het Iraanse volk als leidraad. Iran heeft een gekozen president, Masoud Pezeshkian, maar die moet wel verantwoording afleggen aan de ayatollah.
Verschillende landen, waaronder de Verenigde Staten, dringen er bij Iran op aan niet te reageren op de aanval en de geweldcyclus van de afgelopen maanden te doorbreken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken zijn bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.
4 uur geledenBOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.
6 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP) - Procureur-generaal Johel Zelaya van Honduras heeft aangekondigd binnenkort juridische stappen te ondernemen om de gebeurtenissen tijdens het omstreden verkiezingsproces in het Midden-Amerikaanse land op te helderen.
6 uur geledenCONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse acteur Isiah Whitlock, bekend van zijn rol als de corrupte senator Clay Davis in de serie The Wire, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn agent op Instagram bekendgemaakt.
8 uur geleden