Netanyahu: Israël heeft alle doelen bereikt bij aanval op Iran
TEL AVIV (AFP/RTR/AFP) - Israël heeft bij de aanval op Iran in de nacht van vrijdag op zaterdag "alle doelen bereikt", zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zondag in een toespraak. Hij noemde de aanval "nauwkeurig en krachtig".
Volgens hem heeft het leger de verdedigingscapaciteiten van Iran geraakt. Ook verminderde de aanval het vermogen van het land om raketten te produceren die het op Israël kan afschieten.
Met de aanval kwam Israël volgens de premier de belofte na om de aanval van Iran op Israël op 1 oktober te wreken. Toen vuurde Iran bijna tweehonderd raketten af, als wraak voor de dood van Hamasleider Ismail Haniyeh en Hezbollahleider Hassan Nasrallah, en de Israëlische inval in Libanon.
Materiële schade
Ook de hoogste religieuze leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, reageerde zondag op de Israëlische aanval. Hij schreef op X dat die "niet geminimaliseerd, noch overdreven" moet worden. Bij de aanval kwamen vier Iraanse soldaten om en werd beperkte materiële schade aangericht.
Khamenei riep zelf niet op tot vergelding. Hij zei dat de regering moet beslissen hoe een reactie er uitziet, en dat in het beste belang van het Iraanse volk als leidraad. Iran heeft een gekozen president, Masoud Pezeshkian, maar die moet wel verantwoording afleggen aan de ayatollah.
Verschillende landen, waaronder de Verenigde Staten, dringen er bij Iran op aan niet te reageren op de aanval en de geweldcyclus van de afgelopen maanden te doorbreken.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische aanvallen op Iran waren onder meer gericht op ayatollah Ali Khamenei en president Masoud Pezeshkian, zegt een Israëlische functionaris tegen Israëlische media. Het is nog onduidelijk of die aanvallen succesvol waren, zegt hij.
13 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De ballistische raket- en kernwapenprogramma's, samen met de steun aan terreurgroepen, "vormen een ernstige bedreiging voor de wereldwijde veiligheid", schrijft ze op X.
22 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Hoge Nationale Veiligheidsraad heeft de burgers opgeroepen om naar veilige steden te trekken. Het regeringsorgaan zei niet welke steden wel en niet veilig zijn. Teheran houdt er in elk geval rekening mee dat de Israëlische en Amerikaanse aanvallen voorlopig doorgaan.
42 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft 20.000 reservisten van het leger opgeroepen, meldt nieuwssite Times of Israel. Die maatregel komt te midden van de Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsaanvallen op Israël.
54 minuten geledenMANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.
1 uur geleden