Netanyahu: Israël heeft alle doelen bereikt bij aanval op Iran
TEL AVIV (AFP/RTR/AFP) - Israël heeft bij de aanval op Iran in de nacht van vrijdag op zaterdag "alle doelen bereikt", zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zondag in een toespraak. Hij noemde de aanval "nauwkeurig en krachtig".
Volgens hem heeft het leger de verdedigingscapaciteiten van Iran geraakt. Ook verminderde de aanval het vermogen van het land om raketten te produceren die het op Israël kan afschieten.
Met de aanval kwam Israël volgens de premier de belofte na om de aanval van Iran op Israël op 1 oktober te wreken. Toen vuurde Iran bijna tweehonderd raketten af, als wraak voor de dood van Hamasleider Ismail Haniyeh en Hezbollahleider Hassan Nasrallah, en de Israëlische inval in Libanon.
Materiële schade
Ook de hoogste religieuze leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, reageerde zondag op de Israëlische aanval. Hij schreef op X dat die "niet geminimaliseerd, noch overdreven" moet worden. Bij de aanval kwamen vier Iraanse soldaten om en werd beperkte materiële schade aangericht.
Khamenei riep zelf niet op tot vergelding. Hij zei dat de regering moet beslissen hoe een reactie er uitziet, en dat in het beste belang van het Iraanse volk als leidraad. Iran heeft een gekozen president, Masoud Pezeshkian, maar die moet wel verantwoording afleggen aan de ayatollah.
Verschillende landen, waaronder de Verenigde Staten, dringen er bij Iran op aan niet te reageren op de aanval en de geweldcyclus van de afgelopen maanden te doorbreken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordanië aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran, meldt meer dan 2000 geverifieerde doden bij de protesten in Iran. Door een internetblokkade is het moeilijk om informatie te krijgen over slachtoffers. Getallen hierover lopen tot nu toe erg uiteen.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese regering sluit het internet in het land af voorafgaand aan de presidentsverkiezingen van donderdag. Dat is volgens de Oegandese communicatiecommissie nodig om "de snelle verspreiding van onlinemisinformatie, desinformatie, verkiezingsfraude en aanverwante risico's tegen te gaan".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse autoriteiten zeggen een aantal opgepakte demonstranten strafrechtelijk te vervolgen, waarbij die bij een veroordeling de doodstraf kunnen krijgen. De aankondiging komt op een moment dat de internationale zorgen over de situatie in Iran toenemen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept inwoners van Iran op te blijven demonstreren. "Hulp is onderweg", schrijft Trump in kapitalen op Truth Social. De president laat ook weten alle ontmoetingen met Iraanse functionarissen te hebben geannuleerd "totdat het zinloze moorden op demonstranten stopt".
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de Verenigde Staten een "onmisbare bondgenoot", maar zegt tegelijkertijd dat het overduidelijk is dat "onze verhouding niet meer zo goed is als vroeger". Dat zei ze in Berlijn voorafgaand aan overleg met de Duitse defensieminister Boris Pistorius.
3 uur geleden