Netanyahu: Iran vreest eigen bevolking meer dan Israël
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei bang is voor de eigen bevolking. Hij richt zich in een videoboodschap direct tot de Iraniërs en roept hen op niet "de hoop te verliezen" dat het regime vervangen kan worden.
"Er is een ding dat Khamenei meer vreest dan Israël. Dat zijn jullie, het Iraanse volk", zegt Netanyahu in de video op X. "Daarom geven ze zoveel geld uit om jullie hoop en dromen te vernietigen. Maar ik zeg jullie dit: laat jullie dromen niet sterven. Ik hoor het gefluister: vrouwen, leven, vrijheid." Die drie woorden vormden het credo van de grote protesten in Iran eind 2022. Die protesten werden hard neergeslagen, met honderden doden en duizenden gearresteerden.
Netanyahu zegt in de video dat Iran 2,3 miljard euro heeft uitgegeven aan de luchtaanvallen op Israël van vorige maand. Volgens de Israëlische premier is dat geld dat ook had kunnen worden uitgegeven aan de gezondheidszorg of het onderwijs. "Het regime wil jullie toekomst verwoesten, net als onze staat." Volgens Netanyahu staan Israël "en anderen in de vrije wereld" aan de kant van de Iraanse bevolking.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.
14 minuten geledenITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) ontkent dat een paar landen een heel nieuw voorstel voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting willen. De ministers van een aantal landen, waaronder buitenlandminister Tom Berendsen, hebben dat dinsdag tegen de pers gezegd. Die geluiden heeft Byrne in de vergaderzaal niet gehoord, zei de Ier na afloop van de vergadering.
1 uur geledenCEUTA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia vinden dat ze met hun bezoek aan de Spaanse exclave Ceuta een schuld inlossen. Het koningspaar noemt het bezoek "iets waar al lange tijd naar werd uitgekeken en dat hard nodig" is. Dat schreef het koningspaar in het gastenboek van het gemeentehuis in Ceuta, meldt de Spaanse omroep RTVE.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Parijs zijn de aanhoudende onderwijsprotesten dinsdag uitgelopen op opstootjes met de ordediensten. Dat melden Franse media. Volgens een van de deelnemende vakbonden zijn in Frankrijk dinsdag circa 480.000 mensen op de been. De autoriteiten schatten dat aantal op circa 160.000, van wie circa 41.000 in Parijs.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie is ontevreden over de onderhandelingsbox voor de nieuwe EU-meerjarenbegroting (MFF) van het Ierse voorzitterschap. Dat zei Eurocommissaris Piotr Serafin (Begroting) dinsdag. Het voorstel van de Ieren "sluit niet aan bij wat Europa nodig heeft", zei hij op een persconferentie na afloop van een overleg met EU-ministers over de MFF.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het onderzoek naar het incident op een school nabij Marseille waarbij maandag een leerling een rector en docent verwondde met een jachtgeweer, is overgenomen door de Franse antiterrorisme-aanklager. Dat meldt BFMTV op gezag van dat kantoor. In een verklaring meldt de aanklager dat er aanwijzingen zijn dat de aanval geïnspireerd was door onlinegroepen waarin extreem geweld wordt verheerlijkt.
2 uur geleden