Netanyahu in de rechtbank voor corruptiezaak
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is in de rechtbank in Tel Aviv om voor het eerst een verklaring af te leggen in zijn corruptiezaak. Hij wordt al sinds 2019 formeel beschuldigd van het aannemen van dure geschenken en akkoordjes met machtige figuren uit de media. De zaak werd al eens uitgesteld vanwege de oorlog tegen Hamas.
Netanyahu wordt beschuldigd van omkoping, fraude en integriteitsschending. De rechtbank verplicht hem drie keer per week te verschijnen. Netanyahu had nog geprobeerd dat te voorkomen, maar de rechters houden vast aan de eis.
Terwijl Netanyahu dinsdag de rechtbank binnenging, stonden buiten enkele tientallen betogers. Sommigen kwamen steun betuigen aan de premier, anderen eisten dat hij meer doet om de gijzelaars vrij te krijgen die al meer dan een jaar worden vastgehouden door Hamas.
Politieke motivatie
De premier moet voor de rechter verschijnen voor drie strafzaken. Een van die zaken gaat om het verlenen van gunsten door toezichthouders waar telecombedrijf Bezeq voor zo'n 1,8 miljard sjekel (478 miljoen euro) aan geprofiteerd zou hebben. In ruil zou hij de topman van dat bedrijf gevraagd hebben om positieve berichtgeving op een nieuwssite die ook onder diens leiding stond.
Een andere zaak draait om het aannemen van geschenken van zakenlieden. Hij zou voor 700.000 sjekel aan onder meer champagne en sigaren hebben gekregen in ruil voor het verdedigen van zakelijke belangen. Verder zou Netanyahu een akkoord gesloten hebben met de eigenaar van een krant over positievere berichtgeving in ruil voor tegenwerking van een concurrerend blad.
Netanyahu ontkent de beschuldigingen. De zaken zouden politiek gemotiveerd zijn. "De werkelijke bedreiging voor de democratie in Israël zijn niet de vertegenwoordigers die zijn verkozen door het volk, maar lieden binnen de opsporingsdiensten die de keuze van de kiezer weigeren te aanvaarden en een coup proberen te plegen met rabiaat politieke onderzoeken die in iedere democratie onaanvaardbaar zijn", zei Netanyahu donderdag in een verklaring. Daags voor de zitting zei de premier dat hij al acht jaar wacht om zijn kant van het verhaal te kunnen vertellen.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP/AFP) - Het aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de grote bosbranden rond de Amerikaanse stad Los Angeles is opgelopen tot 24, aldus de autoriteiten zondag. De County van Los Angeles, vergelijkbaar met de gemeenteraad, publiceerde een lijst met dodelijke slachtoffers, zonder verdere details over de identiteit te geven. Het dodental stond hiervoor op zestien.
10 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft hulp van Oekraïense brandweerlieden aangeboden aan het door bosbranden geteisterde Los Angeles. Hij zei dat zijn brandweerlieden "Amerikanen kunnen helpen levens te redden" bij het bestrijden van de branden.
47 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Tienduizenden mensen die door de enorme branden in en rondom Los Angeles hun huizen uit moesten, kunnen de komende vier dagen nog niet terug naar huis, aldus functionarissen zondag. Inmiddels hebben evacués rijen gevormd bij controleposten in de hoop de evacuatiezones in te komen die zijn gecreëerd bij de wijk Pacific Palisades en bij het stadsdeel Eaton, waar ook veel bosbranden woeden.
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Aardverschuivingen veroorzaakt door stortregens in het zuidoosten van Brazilië hebben aan minstens tien mensen het leven gekost, meldden reddingsdiensten in de staat Minas Gerais zondag.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Het Israëlische leger heeft zondag op X bericht dat het "terroristische" doelen van Hezbollah in Libanon heeft getroffen. "Onder de getroffen doelen bevonden zich een raketlanceerplaats, een militaire locatie en routes langs de grens tussen Syrië en Libanon die gebruikt werden om wapens naar Hezbollah te smokkelen."
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Door het afbranden van duizenden huizen als gevolg van de razende bosbranden in en rondom de Amerikaanse stad Los Angeles zijn duizenden gezinnen in de stad op zoek naar een nieuw huis in de regio, aldus de Los Angeles Times. De krant schrijft dat mensen wanhopig op zoek zijn. "Hun huizen liggen in puin, ze zijn op zoek naar stabiliteit - een plek waar hun gezin naartoe kan."
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Brandweerlieden in Los Angeles bereiden zich voor op een nieuwe ronde van krachtige winden die de bosbranden in en rondom de stad verder kunnen aanwakkeren. "Er is een kans op explosieve brandgroei als de wind weer aantrekt", zei Ariel Cohen, meteoroloog bij de National Weather Service zondag tegen The Los Angeles Times. De winden worden "vooral van maandagavond tot en met woensdag" verwacht.
4 uur geleden